Tak chutná Gavi z Piemontu

22. 4. 2012

     Velká piemontská jízda s tuctem vín se uskutečnila ve Viničním altánu díky Františku Šamlovi z dovozní společnosti V.P.V. Praha, s.r.o. A to především s bílými víny Gavi, kterých jsme ochutnali hned devět, z toho pět z vinařství Castellari Bergaglio za účasti samotného vinaře Marka Bergaglia. A abych byl spravedlivý, v závěru jsme se „zahřáli” třemi červenými víny z odrůdy Barbera.
     Nejprve vína ze tří menších vinařství z oblasti Gavi. Vstupním bylo La Zerba 2009 Gavi DOCG z vinařství La Zerba. Ovocně-minerální víno se stopou květin a chlebovinky. V těle zakulacené, jemně nazrálé a měkce ovocné (broskve, meruňky). Víno stoprocentně z odrůdy Cortese (jako všechna Gavi) zrálo pouze v nerezu.
     Následovalo La Fornace 2010 Gavi DOCG z vinařství Bergaglio Cinzia. Výraznější ovocně-minerální vůně (jižní plody). V chuti čisté, ovocné a jemně pikantní. Dochuť příjemně elegantní.
     O malinko více mi chutnalo víno Terrarossa 2010 Gavi DOCG z vinařství La Zerba. Vůně výrazná, ovocitá se stopou minerálů. Chuť opět ovocná, plná a zakulacená. V závěru bohatší dochuť s jemnou pikantností. Toto víno zrálo 8 měsíců v nerezu.
     Mezi tři nejlepší bílá vína večera rozhodně patřilo Grifone delle Roveri 2010 Gavi DOCG di Gavi z vinařství Bergaglio Cinzia. Hezká, měkce ovocná vůně (broskve, meruňky) se špetkou minerálů. Stejně tak chuť, vyzrálá, plná a šťavnatá. Opravdu potěšující Gavi.
     A po něm následovala zajímává a velmi přitažlivá pětka z vinařství přítomného Marka Bergaglio, kterou nám vinař osobně představil.
Prvním vínem bylo Salluvii 2010, jemně citrusové (citrony, pomeranče) s příjemně pikantní, osvěžující chutí – zajímavý poměr cena/kvalita!
Fornaci 2010 Gavi DOCG, víno s méně výraznou vůní nazrálého světlého ovoce a minerální stopou. Sušší, pikantní a ovocité víno s náznakem minerálních tónů, bylin a květin.
     Více mne zaujalo Rolona 2010 Gavi DOCG di Gavi s vůní nazrálého světlého ovoce. V ovocité chuti svěží, pikantní, a především o něco bohatší.
Asi nejlepším bílým vínem večera bylo Rovereto 2009 Gavi DOCG di Gavi s bohatou ovocnou vůní (broskve, citrusy) a jemnou minerální stopou. V chuti identické (výraznější grepy) a také laskající jemně medový kabátek. Vyšší alkohol (14 %) dostatečně zanikal v bohatém a příjemně pikantním těle.
     Jistou specialitou je víno Pilin 2007 Gavi DOCG. Vůně bohatá a mnohovrstevná – vyzrálé ovoce, stopa koření a vanilky. Velmi bohaté tělo plné vyzrálého (až sušeného ovoce) se zřetelnou stopou vanilky. Přitom pikantní a suché. Hrozny z odrůdy Cortese se krátce sušily na slámě, a víno kvasilo a zrálo (6 měsíců) v bariku. Na trh šlo po dvouletém ležení v láhvi. Atraktivní víno ve velmi omezeném množství za vyšší cenu!
     Po bílé „smršti” Gavi jsme ochutnali tři piemontská červená vína z odrůdy Barbera.
Nejprve Martinette 2007 Barbera DOC Superiore z vinařství Alfonso Boeri. Poctivé, příjemně pitelné víno s vůní tmavého ovoce, kůže a špetky čokolády. V chuti nazrálé tmavé peckoviny, středné plné tělo s pikantní dochutí. Příjemně pitelné za dobrou cenu.
     Rozčarování mi způsobilo následující Bricco della Ginestra 2008 Colli Tortonesi DOC Barbera z vinařství Giacomo Boveri. Víno ve stylu, který mi rozhodně nevyhovuje. Ovocné, ale naoxidované víno ve vůni i chuti. Tyto tóny z chuti pomalu mizely, ale stejně jsem si nepochutnal.
     Červená tečka z Piemontu byla pěkná: Ambrosia 2008 Barbera del Monferrato DOCG Superiore z vinařství Oreste Buzio. Ve vůni kořenité tmavé ovoce a kůže. Chuť plná, plná vyzrálého ovoce se stopou kůže a čokolády. A závěr měkce pikantní. Víno zrálo 10 měsíců v nerezu, 8 měsíců v bariku a dalších 10 měsíců v láhvi. Hřejivá tečka za bohatým piemontským večerem.
     A ještě hodnocení „vrcholového týmu”:
Pilin 2007 a Ambrosia 2008 – 9,2 bodu (z 10 možných), Rovereto 2009 – 9,1 b., Grifone delle Roveri 2010 a Rolona 2010 – 8,8 b., Martinette 2007 a Salluvii 2010 – 8,7 b., Terrarossa 2010 – 8,6 b., Fornaci 2010 a La Fornace 2010 – 8,5 b., Bricco della Ginestra 2008 – 8,1 b a La Zerba 2010 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist