Tak konečně uruguayský večer!

22. 9. 2011

Již několikrát jsme měli možnost ve Viničním altánu ochutnat uruguayská vína. Moc mne proto potěšilo, že náš častý host Jorge Atisha z dovozní společnosti OpenWine mi oznámil, že uruguayská vína do Evropy konečně doplavala a že se degustace vín z vinařství Familia Deicas opravdu uskuteční.

A tak se i stalo!

Jorge nám představil deset vín, z toho tři bílá (jedno šumivé), růžové Tempranillo a šest červených. Překvapilo mne již vstupní šumivé víno Cuvée Castelar Extra Brut, vyrobené tradiční metodou zráním v láhvi, což není v Jižní Americe stále ještě běžné. Cuvée odrůd Chardonnay (85 %) a Viognier (15 %) potěšilo příjemnou, ovocně-minerální vůní. Chuť identická, perlení středně bohaté, v lehce pikantní dochuti byly zřetelné tóny chlebovinky. Osvěžující vstup!

Následující víno Don Pascual Brut Blanc de Blanes 2010 nebylo šumivé, jak jsem se podle názvu původně domníval, ale klasické bílé víno, cuvée odrůd Sauvignon blanc (85 %) a Sauvignon Gris (15 %). Víno v podobě trochu netradiční kombinace dvou sauvignonů, včetně u nás málo známého šedého, se poměrně pomalu otevíralo ve vůni i chuti. Nicméně ukázalo ovocně minerální styl s náznakem živočišných tónů. V dochuti bylo velmi svěží, a ti, kteří chvíli nepočkali, neměli možnost poznat jeho opravdu pěknou ovocnost.

Pro mne mimořádně zajímavým a dostatečně atraktivním vínem byl Don Pascual Viognier Reservé 2010, který zrál 5 měsíců v bariku. Ve vůní zaujaly bohatá ovocnost, máslové i jemné vanilkové tóny. V pikantní chuti jsme mohli ucítit také lehkou mineralitu v poměrně bohatém a delším závěru.

Don Pascual Tempranillo Rosé 2009 bylo jednoznačně nejslabším vínem večera. Přezrálá chuť kompotovaných jahod s náznakem oxidázy i lehce nahnědlá barva potvrdily, že víno má své lepší dny za sebou. Škoda!

Prvním červeným vínem bylo cuvée Don Pascual Tannat-Merlot 2010. Slušně pitelné ovocné víno plné nazrálé tmavé lesní směsi se stopou koření. Měkce pikantní v dochuti, ale za stejnou cenu je možné pořídit mnohem lepší vína z Jorgeho chilského či argentinského portfolia.

Ale šli jsme kvalitativně výš! Nejprve cuvée Don Pascual Shiraz-Tannat Reserve 2009. Pěkná vůně nazrálé, bohatě džemovité lesní směsi. V chuti překvapivě lehké, uhlazené. Bohatá lesní směs byla v dochuti příjemně kořenitá.

Ještě zajímavější byl následující Don Pascual Tannat Reserve 2009, který zrál pět měsíců v bariku. Vůně kořenitá, džemovitá s převahou tmavých lesních plodů. V chuti bylo o něco plnější, zde se objevily také tóny tmavých peckovin. A závěr byl lehce pikantní. Předstupeň následujícímu vínu Don Pascual Tannat Oak 2008. Atraktivní a plná vůně tmavých peckovin a lesní směsi. Navíc s lehkou stopou vanilky a čokolády. Chuť výrazně ovocná, tělo plné, dochuť delší s dostatkem sládnoucích tříslovin. Víno zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu.

Předčasným vrcholem večera bylo bohaté cuvée Familia Deicas Preludio Barrel Select 2005. Krásně harmonické víno z šesti odrůd (Tannat , Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot, ale také špetka málo známé místní odrůdy Marcelana). Bohatá vůně s převahou tmavé lesní směsi, ale i s tóny čokolády, kávy a kůže. Chuť identická, překvapivě příjemně pikantní a zároveň elegantní. Víno zrálo dva roky v barikovém sudu a jeho vyšší cena odpovídá kvalitě.

A nakonec ještě sladká tečka. Familia Deicas Licor de Tannat 2005, dolihované víno ve stylu portského (alkohol 19,5 %). Ve vůni ostružiny, datle i fíky. V chuti bohatě sladké, plné sušených tmavých plodů, včetně fíků. Laskomina pro slavnostní příležitost za trošku vyšší cenu!

Chutnala i členům velmi oslabeného (dovolená) „vrcholového týmu.”

A takové je jeho celkové hodnocení:

Preludio Barrel Select – 9,3 bodu (z 10 možných), Licor de Tannat – 8,9 b., Don Pascual Tannat Oak – 8,8 b., Cuvée Castelar Extra Brut – 8,7 b., Don Pascual Viognier Reserve a Don Pascual Tannat Reserve – 8,6 b., Don Pascual Shiraz-Tannat Reserve – 8,5 b., Don Pascual Tannat-Merlot – 8,1 b., Don Pascual Brut Blanc de Blanes – 8 b. a Don Pascual Tempranillo Rosé – 7 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist