Tak trochu utajená portugalská krása!

18. 7. 2012

     Tak to byl portugalský nářez! František Šamla z dovozní společnosti VPV Praha, s.r.o. nám po více než roce opět představil portugalská vína z vinařství.      Monte Novo e Figueirinha z jihoportugalské vinařské oblasti Alentejano. A bylo jich celkem čtrnáct, což dalo pěkně zabrat našim chuťovým pohárkům.  Nicméně zvládli jsme to se ctí, a byli tak odměněni velmi pěknými vinnými zážitky. Portugalská vína jsou pro nás stále ještě utajovaným pokladem, který musíme pořád objevovat. A potěší, že většina z tentokrát ochutnávaných nabízí pěkný poměr cena/výkon.
     Pro někoho možná překvapivě potěšila také bílá vína. Vstupní Amnesia branco 2009 jsme již ochutnávali loni – tehdejší minerální tóny ve vůni i chuti se již přeměnily v petrolejový nádech. Víno je více uhlazené a méně pikantní v těle z nazrálého ovoce. Jen na zavínění. Pak již to šlo stále výš.
Herdade da Figueirinha Reserva branco 2009 nabídlo ve vůni světlé ovoce, jemné minerály a lehkou živočišnou stopu. V chuti nazrálé světlé peckoviny,  lehce minerální a pikantní v dochuti.
     Následovalo roséčko, ale o tom až později. Třetím bílým vínem bylo Fonte Mouro Colheita Sellecionada 2009 z odrůdy Antao Vaz. Stále ještě mladé víno s vůní světlého ovoce (zvláště citrusy) a s jemnými vanilkovými tóny. V chuti identické, suché a velmi perspektivní víno, což ostatně naznačil následující o 5 let starší vzorek. Je to opravdová dobrota za poněkud vyšší cenu.
     Fonte Mouro Colheita Seleccionada 2004 názorně ukázalo, jaký potenciál má toto víno. Barva již nádherně zlatá, vůně bohatá, plná nazrálého ovoce a medových tónů. To platí i o doslova macaté chuti, která se postupně otevírala do nádherných, opravdu ušlechtilých tónů. Také toto víno zrálo 6 měsíců v barikovém sudu.
     A zpátky k růžovce – Herdade da Figueirinha rosé 2009. Jižní typ roséčka s vyšším alkoholem (13,5 %), výraznější barvou a plnějším tělem. Ve vůni kompotované jahody a lehký živočišný vánek. V chuti suché, nazrálé a lehce džemovité ovoce. Zároveň pikantní s decentní minerální hořčinkou v dochuti.   Charakterizoval bych to jako případné „červené” na léto, dobře nachlazené.
     Prvním skutečným červeným byla Amnesia red 2008, cuvée odrůd Aragonez, Syrah a Touriga Nacional. Víno s vůní jemně kořenité lesní směsi. V chuti měkce ovocné, „srovnané” ovocné a lehce pikantní víno na delší pití.
     Poměrem cena/výkon potěšilo víno Herdade da Figueirinha Reserva 2008, cuvée odrůd Syrah, Trincadeira, Aragonéz, Alicante Bouschet, Alfrocheiro a Cabernet Sauvignon. Ve vůni jemně kořenitá lesní směs. V chuti bohatě ovocné, uhlazené s lehkou stopou čokolády a koření.
     Následovala série odrůdových vín s názvem Herdade da Figueirinha. Prvním byl Pinot Noir 2009 s vůní jemně kořenitých višní v čokoládě. V chuti opět tmavé peckoviny, uhlazené s náznakem
čokoládových tónů.
     Touriga Nacional 2006 nabídla ve vůni ostružiny a borůvky v džemovitém provedení. V chuti krásně vyzrálé, zakulacené tmavé ovoce. Velmi uhlazené v dochuti, přímo klouže na patře.
     Opravdu zajímavý byl také Cabernet Sauvignon 2005 s vůní tmavého ovoce a s tóny černého rybízu. V chuti nazrálé ovoce, uhlazené s příjemnými, již sladkými tříslovinami.
     Když jsem si porovnal své hodnocení vína Syrah 2006 z loňského roku, trochu jsem se podivil. Tehdy v něm chyběly aromatické, pro mne ne zcela příjemné kořenité tóny (něco na způsob nakyslého kopru v okurkách). To vše v kombinaci s lesní směsí ve vůni i chuti. Nevím, co se s tímto vínem stalo, ale nebyl jsem sám, kdo to tak cítil. Pokud to někomu nevadí, pak tento syrah nemá žádný další, byť malinký problém…
     Naproti tomu o dva roky starší syrah patřil mezi nejlepší vína večera. Čistá vůně nazrálé tmavé lesní směsi (ostružiny, borůvky) s čokoládovou vestičkou. V chuti bohatě ovocný s jemnými tóny kůže a čokolády. Plnější s jemnými tříslovinami, a v dochuti až překvapivě pikantní. Jeden z favoritů večera.
     Ti největší přišli až nakonec. Nejprve Fonte Mouro Reserva 2004. Cuvée odrůd Trincadeira, Aragonéz, Alicente Bouschet, Alfrocheiro a Cabernet Sauvignon (nadpoloviční převaha) z výborného ročníku zrálo nejprve rok v nerezu a potom 12 měsíců v nových barikových sudech z francouzského a amerického dubu. Proti loňsku se mi zdálo ještě o něco příjemnější. Vůně čistá, nazrálé ovoce s jemnými tóny čokolády a kůže. V chuti identické, opravdu velmi elegantní. Osm let staré víno má před sebou ještě pěknou perspektivu.
     A tu má i závěrečné víno Monte Mouro Reserva 2003, které u některých hodnotících dokonce zvítězilo. V chuti velmi podobné mladšímu bratříčku, jen v závěru na patře je na své stáří až překvapivě pikantní. Také tady bych neváhal a prorokoval mu ještě dlouhý život. Obě vína jsou nádherná – ve srovnání s evropskou či „novosvětskou” konkurencí rozhodně vítězí i nad výrazně dražšími produkty. I v tom je kouzlo portugalských vín. Jen se o nich (na rozdíl od portského) málo ví, jejich propagace je takřka nulová.
     A takto hodnotil tato výborná vína „vrcholový tým”:
     Fonte Mouro Reserva 2003 – 9,4 bodu (z 10 možných), Fonte Mouro Reserva 2004 – 9,3 b., Herdade da Figueirinha Syrah 2004 – 9 b., Fonte Mouro Colheita Seleccionada 2004 a Herdade da Figueirinha Cabernet Sauvignon – 8,9 b., Herdade da Figueirinha Syrah 2006 a Herdade da Figueirinha Pinot Noir 2009 – 8,8 b., Fonte Mouro Colheita Seleccionada 2009, Herdade da Figueirinha Reserva Red a Herdade da Figueirinha Touriga Nacional 2006 – 8,7 b., Herdade da Figueirinha Reserva Branco – 8,4 b, Herdade da Figueirinha Rosé – 8,3 b., Amnesia Red 2008 – 8 b. a Amnesia branco – 7,7 bodu.
    Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist