Také chardonnay zdobí Lechovice

27. 3. 2009

Nejen proslulá pálava, ale také chardonnay zdobí Lechovice. Milovníky odrůdy Chardonnay, a zvláště tohoto vína z produkce Vinných sklepů Lechovice, mohu totiž potěšit příznivou zprávou: Chardonnay 2008 v pozdním sběru, které se na cestu k milovníkům vín teprve připravuje, již získalo několik potěšujících ocenění.

Víno se nedávno stalo šampiónem nejznámější soutěže na Znojemsku – tradičního Znojemského koštu. A nezůstalo jen u tohoto úspěchu. Porotci na naší největší soutěži mladých vín – Vinum Juvenale 2009 – ocenili v březnu chardonnay z Lechovic jako nejlepší víno v této odrůdové kategorii. Nebylo by proto divu, kdyby mladé lechovické chardonnay získalo medaili i na některé z nadcházejících soutěží v zahraničí, kterých se zúčastní.

Polosladké víno s příjemně pikantní kyselinou, nižším alkoholem (jen 11,4 %) a dobrou extraktivností potěší bohatou vůní i chutí po tropickém ovoci. Díky vstřícné pikantnosti chutná i těm, kteří nepreferují vína s vyšším zbytkovým cukrem.

Hrozny pro toto chardonnay dozrály na viniční trati Nad Kolářovým sklepem u Borotic, která patří mezi nejlepší vinice lechovického vinařství. Zatím vše nasvědčuje tomu, že mladý šampión by mohl jít ve šlépějích skutečného skvostu mezi moravskými víny z odrůdy Chardonnay – bobulového výběru 2007, rovněž z lechovického sklepa.

Možná, že Chardonnay 2008 v pozdním sběru ochutnáme již na nadcházejícím veletrhu Víno & Destiláty 2009 v Praze. A když ne, tak (alespoň doufám) na červencové prezentaci lechovických vín ve Viničním altánu v pražské Gröbovce.

Libor Chlupatý

TOPlist