Tekutá krása nejen do zimní nepohody

4. 1. 2012

Protože v Praze se před sv. Martinem ochladilo, rádi jsme přivítali vinné putování po nejjižnějším koutu Španělska – Andalusii. A tak již tradičně jsme ochutnávali vína Sherry (Jerez) a Málaga. Tedy ze dvou španělských denominací, o nichž si mnozí stále myslí, že produkují pouze těžká a sladká vína. Není to pravda. Sherry bývají často také suchá, a v oblasti Málaga D.O. se v posledních letech ve stále větší míře vyrábějí také skvělá klasická červená vína, převážně suchá. My jsme se však zahřívali víny sladšími, často fortifikovanými. Nicméně seznámili jsme se i se dvěma suchými sherry.

Dagmar Juríková z dovozní společnosti eSolution company, s.r.o. nám představila celkem devět vín – čtyři sherry z vinařství Marques del Real Tesoro (D.O. Jerez) a pět vín malaga z vinařství Bodegas Quintapeňas (D.O. Málaga). A navíc jsme se seznámili s výbornými olivovými oleji a vinným octem Vinagre de Jerez. Takže nabídka byla opravdu bohatá.

Protože drtivou většinu vín jsme již ve Viničním altánu dříve ochutnávali (jejich kvalita se s lety prakticky nemění), nebudu je obsáhleji hodnotit, ale zmíním se jen o tom, co mne tentokrát zaujalo.

Příjemně mne překvapila obě suchá Sherry – Amontillado Tesoro a Oloroso Almirante. Především příjemnou zakulaceností, bohatou květinově-ovocnou vůní a identickou, jemně pikantní chutí, které dodávala na kráse špetka zbytkového cukru (4 g/l). Sladké Sherry Cream Royal (120 g/l zbytkového cukru) mne zaujalo atraktivní minerální stopou ve vůni (vzdáleně mi připomínala časté „petrolejové” tóny u ryzlinků). Tady hlavně potěší pěkná chuť sušeného ovoce, především hrozinek, datlí a švestek.

„Tekuté hrozinky” – Sherry Pedro Ximenez – jsou pořád stejně krásné: husté, sladké a bohatě aromatické. Holt 400 g/l zbytkového cukru jen pomalu opouští skleněný pohárek, aby nám osladilo život!

Vína Málaga nejsou tak sladká, naopak bývají často živější a ovocnější. Junkito Pale Cream z odrůdy Moscatel má „jen” 70 g/l zbytkového cukru a zaujme bohatou vůní i chutí po vyzrálém hroznu a citrusech. Je uhlazené a svěží, takže se dá vypít i v malinko větším množství, než je jen jedna sklenička.

Ještě lepší je Málaga Moscatel Plata. Tady zaujme vůně i chuť sušených meruněk. Moc pěkné, i když zřetelně sladší (150 g/l zbytkového cukru).

Málaga Dulce Quintapeňas byla stejně sladká jako předchozí, ale chutnala po datlích a fících. V dochuti byly navíc zřetelné květinové tóny. Ze všech vín málaga mi chutnalo asi nejméně.

Naopak mezi absolutně nejlepší patřila dvě poslední vína – Málaga Lactrima Christi a Málaga Oro Viejo. „Kristovy slzy” řadím mezi své oblíbené málagy. Jsou hodně ovocné (sušené plody) ve vůni i chuti. Cítíte citrusy a datle, víno je sice sladké (170 g/l zbytkového cukru), ale také příjemně pikantní.

Zato poslední Oro Viejo je vyzrálejší, bohatší na chuťové vjemy (hrozinky, ořechy, čokoláda, vanilka). O něco sladší (190 g/l zbytkového cukru), ale uhlazenější (zrálo 5 let). Je to delikatesa pro opravdu slavnostní příležitosti. Mimochodem, jihošpanělská vína dovážená společností eSolution company, s.r.o. jsou rozhodně špičkou na našem trhu. Tady rozhodně nemůžete zaváhat! A takto je ocenil „vrcholový tým”:

Málaga Oro Viejo – 9,3 bodu (z 10 možných), Malaga Moscatel Plata – 9,2 b., Sherry Pedro Ximenéz a Málaga Lacrima Christi – 9,1 b., Málaga Junkito Pale Cream a Málaga Dulce Quintapeňas – 9 b., Sherry Cream Royal – 8,8 b., Sherry Oloroso Almirante – 8,7 b. a Sherry Amontillado Tesoro – 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist