Tekutá krása pro mlsající (převážně) pány

19. 1. 2010

Letos již podruhé se nám ve Viničním altánu naskytla příležitost polaskat svá patra tekutou krásou z nejjižnějšího Španělska. Vína Jerez (Sherry) a Málaga kupodivu přilákala více pánů, než dam a dívek, což jsem po dřívějších zkušenostech neočekával. A tak mám další, zaručeně originální teorie o strašidelných důsledcích globálního oteplování: chlapi začínají být… ještě více na sladké. A mlsají a mlsají…

K nepochybné radosti Magdalény Gulové a jejích spolupracovníků ze společnosti eSolution Company, s.r.o., která tato krásná vína k nám dováží – a také nám je prezentovala.

O zasvěcený výklad týkající se vín sherry z vinařství Marques del Real Teroso se však postaral španělský host, zástupce Grupo Estevez, do níž zmíněné vinařství patří, paní Concepción Molina. Moc ji to u nás slušelo – a nám chutnalo!

Není snadné hodnotit vskutku originální vína, která ochutnávám takřka kapkách a navíc jen několikrát v roce, nicméně pokusím se. První přišla na řadu vína sherry, kupodivu více než z poloviny suchá, která si u nás asi jen velmi obtížně hledají konzumenty, a to díky minimálnímu zbytkovému cukru a výrazně kořenité vůní a chuti.

Prvním z nich bylo víno La Guita Palomino, lehce nazlátlé, suché víno s jemnou kořenitou a lehce naoxidovanou vůní. V chuti se kořenitost mísí se vzdálenými ovocnými tony a zřetelnou, ale decentní slanou dochutí.

Následující suché sherry Fino Tio Mateo Palomino, rovněž zrající „biologickou“ metodou na tzv. floru, bylo ve vůni i chuti mnohem výraznější. Myslím, že toto víno je pro začátečníky asi největším degustačním oříškem. Ve vůni výrazné tóny koření, oříšků, trochu mi připomíná svou vůní fermež, kterou občas používám na chalupě. V chuti plnější, opravdu výrazně kořenité víno s „fermežovými“ a možná i travnatými tóny. Ještě jsem si na jeho styl nezvykl.

A další suché sherry, tentokrát pro mne v té nejvyšší kvalitě a přitažlivosti. Amontilado Del Principe Palomino s hnědozlatou barvou. Suché, ale bohaté víno ve vůni (hrozinky, vlašské ořechy) i chuti. V ní se kromě zmíněných hrozinek o ořechů objevují také jemně pikantní a kořenité tóny. Toto velmi elegantní a delikátní víno, které zrálo minimálně 17 let (kombinace biologické a oxidační metody), je třeba systematicky vychutnávat – teprve pak objevíte jeho největší přednosti. Sherry pro fajnšmekry!

Svou vysokou kvalitu potvrdilo i čtvrté suché sherry, Oloroso Almirante. Víno zlatohnědé barvy zrálo minimálně 17 let oxidační metodou. Bohatá a atraktivní vůně sušeného ovoce, ořechů a medu láká na sladkou chuť – ta se však nedostaví. Víno je naopak suché, ale příjemně zaoblené se stopou hrozinek, datlí, ořechů a koření. Pěkný mezistupeň k následujícím sherry.

Poslední dvě byla totiž sladká, opět prezentovaná naším španělským hostem, ze slavného rodinného vinařství Marques Del Real Tesoro.

Nejprve Cream Royal, jako předchozí serry je z odrůd Palomino a Pedro Ximénez, jen v malinko jiném poměru (75 % a 25 %). Za celý večer jsme ochutnali jen dvě vína s vyšším alkoholem (17,5 %). Opět zrající oxidační metodou, výrazně sladké víno s vůní sušených plodů (datle, fíky, pomerančová kůra) a ořechů. V chuti identické, jemně pikantní, řekl bych ovocně-medové s dochutí jemných lískových oříšků. Velmi oblíbené mezi hosty!

A „klasika“ na závěr – Pedro Ximenéz, krásně tmavě hnědé sherry s relativně nižším alkoholem (17 %) a krásnou vůní (hrozinky, datle, fíky, med). A na patře cítím vinnou krásu jižního Španělska – prostě tekuté, velmi husté hrozinky s jemnou dochutí sušených fíků. Řekl bych lék, který pomáhá proti všemu, jen ne proti obezitě. Takže po malých skleničkách!

A protože přišla na řadu vína z jihošpanělské denominace D.O. Málaga, paní Molinu vystřídala Magdaléna Gulová. Představila nám rovněž šest vín, tentokrát z vinařství Bodegas Quintapeňas, všechna sladká až velmi sladká. Ale neméně krásná.

Malaga Lagar, nejméně sladké víno z následující šestky („pouze“ 105 g zbytkového cukru) z odrůd Pedro Ximénez (80 %) a Moscatel (20 %) zrálo 6 měsíců v sudu z amerického dubu. Ve vůni sušené plody (fíky, hrozinky, ořechy), v chuti bohatě ovocné, sladké s překvapivě sušší dochutí po sušených švestkách.

Malaga Dulce rovněž zrála 6 měsíců v sudu z amerického dubu, ale bylo o něco sladší (140 g zbytkového cukru). Stejná kombinace i poměr odrůd jako u předchozí malagy. Ve vůni poněkud pikantní hrozinky a fíky, v husté a sladší chuti s ovocným základem převládaly hrozinky.

Kvalitativně srovnatelným vínem Malaga bylo, alespoň pro mne, následující Pedro Ximen 2 aňos, stoprocentně z odrůdy Pedro Ximénez. Víno zrálo 2 roky v dubu a mezi víny malaga mělo nejvíce alkoholu (17 %) i zbytkového cukru (225 g/l). Výrazně ořechová vůně, hutné a hodně sladké tělo plné hrozinek, ořechů a datlí.

A na závěr trojka z odrůdy Moscatel. Víno Moscatel Gloria Bendita mělo nejnižší obsah zbytkového cukru (120 g/l). Nazlátlé víno s příjemnou muškátovou vůní (jemnou stopou citrusů) a ovocně-muškátovou chutí. V závěru je zřetelné pikantní sušené ovoce.

Moscatel Plata měl o 30 g zbytkového cukru více, ve vůni byl cítit hodně vyzrálý hrozen(s doplňkem hrozinek), chuť byla výrazně ovocná (sušené meruňky) a sladší, s pěknou dochutí se špetkou medu.

A na závěr muškát ve zlaté láhvi – Moscatel Dorado. Velmi sladké víno (220 g zbytkového cukru) s tmavě zlatou barvou. Ve vůni hrozinky a med, v sladké chuti jsem cítil sušené fíky a hrušky. V dochuti se stopou lehounké pikantnosti byl jistý náznak lučního medu. Konec! Víc sladkých delikates bych možná neunesl. Ale bylo to krásné, pro mne poněkud delší (degustaci totiž předcházela tisková konference), ale uvolněné odpoledne. A sladký večer!

Jak to přežil „vrcholový tým“? Asi dobře, protože jeho členové hodnocení neslepili a body nešetřili.

Sherry Pedro Ximénez – 9,3 bodu (z 10 možných), Malaga Moscatel Dorado – 9,2 b., Sherry Amontilado Del Principe Palomino, Sherry Cream Royal a Malaga Moscatel Plata – 9,1 b., Malaga Pedro Ximen 2 Aňos, Malaga Dulce a Sherry Oloroso Almirante – 8,9 b., Malaga Moscatel Gloria Bendita – 8,8 b., Malaga Lagar – 8,7 b., Sherry La Guita Palomino – 8,2 b. a Sherry Fino Tio Mateo – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist