Tekutá kvalita ze slunné Gruzie
25. 3. 2009
Ačkoliv gruzínská vína z vinařství Teliani Valley, která k nám dováží společnost Gedevani, s.r.o., jsme ve Viničním altánu ochutnali již potřetí, bližších informací o vinařství, původu a charakteru hroznů i o samotných vínech jsme se opět nedočkali. Nicméně dočkali jsme se devíti vín a dvou brandy, která nám (v rámci možností) představil Jan Albrech v přítomnosti majitelky dovozní firmy Lany Gedevanishvili.
Určitý nedostatek informací (aniž bych chtěl tuto věc přeceňovat) jsem zaznamenal především u dvou novinek na našem trhu – vín z tzv. francouzské řady. Každopádně nejdůležitější však byla kvalita ochutnávaných vín – a tu jsme si museli zkontrolovat na svém vlastním patře.
Z devíti ochutnávaných vín byla čtyři bílá, zbytek pak červená. Prvním byl „francouzský“ Sauvignon blanc 2007, který se v Gruzii dobře adaptoval. Role prvního vína na degustaci není příliš vděčná – a tento jemný a lehce minerální sauvignon si ji rozhodně nezasloužil. Jeho kvality byly na nezavíněném patře, mírně řečeno, nedoceněny. Přesvědčil jsem se o tom po jeho přechutnání v samotném závěru večera. Ve vůni bylo cítit světlé ovoce (angrešt, broskve) v kombinaci s jemnými minerály. Suché, příjemně pikantní víno s elegantním závěrem, které je třeba pomalu, ale důsledně vychutnávat.
Následující bílá vína jsou hostům ve Viničním altánu již poměrně známá. Tsinandali 2006, víno z místních odrůd Rkaciteli a Mevane, má poněkud „ryzlinkový štych“ ve vůni i chuti, včetně klasických minerálních (až petrolejových) tónů. V těle je suché s kombinací květin, minerálů a náznaku vanilky. Pěkný poměr ceny a kvality.
To však především platí o vínu Napareuli 2004, nám již dobře známému a populárnímu vínu. Ve vůni jižní plody a jemná vanilková stopa, v chuti bohatě nazrálé ovoce, tělo zakulacené, pikantní a příjemně pitelné. Mazlivé suché víno pro potěšení!
Víno s charakterem – tak byl nazval polosladké Tvishi 2003 (36 g zbytkového cukru). Plné víno světle jantarové barvy s vůni přezrálého ovoce, medových tónů a s minerálním závojem (jemná petrolejová stopa). V chuti sladké citrusy, náznak medu, lehká mineralita – a v závěru směs přezrálého ovoce, ořechů a vanilky. Toto víno z vybraných hroznů místní odrůdy Colikouri jsme mohli ochutnat ve dvou „verzích“. Jedna z nich byla mnohem vyzrálejší: pravděpodobně díky vadě korku neslo víno zřetelné stopy začínající oxidace. I v této nevyžádané variantě si však zachovalo svou důstojnost a charakter. Přes dostatek zbytkového cukru a díky potřebné kyselině nepůsobí víno plochým dojmem.
První červené, Napareuli 2005, je víno plné nazrálého (až džemovitého) tmavého ovoce, především višní. Ve vůni s přidáním vanilky, v suché chuti stejná, příjemně pikantní kombinace. Vyzrálé a poměrně harmonické víno.
Po něm nastoupila pro mne jednička večera – druhé víno z „francouzské kolekce“ – Cabernet Saperavi 2006. Cuvée Cabernetu Sauvignon a místní odrůdy Saperavi (půl na půl) zrálo 12 měsíců v nových barikových sudech z francouzského dubu. Víno s decentní vůní po tmavé lesní směsi a přezrálých višních (později), v elegantní a harmonické chuti přecházelo vyzrálé ovoce v závěru do delikátních vanilkových tónů. Velmi pěkné víno, které je třeba lépe poznat. Navíc má ještě potenciál zrání.
Mukazani 2006 z odrůdy Saperavi zrálo určitou dobu v bariku (informace se různí). Ve vůni přezrálé (džemovité) ovoce, v chuti nazrálejší, jemně nasládlé a uhlazenější. Dobře pitelné víno za přiměřenou cenu.
Polosuché Pirosmani 2006 z odrůdy Saperavi bylo v jemně nasládlé chuti plné tmavých lesních plodů – malin a ostružin, a to vše v pěkné směsi s oříšky. Uhlazené víno „salónního stylu“, kterého se dá vypít více než sklenka.
O sladkou tečku za večerem gruzínských vín (ještě před brandy) se postaralo víno Kindzmareuli 2006, opět z odrůdy Saperavi. Polosladké (39 g zbytkového cukru), téměř sametové víno. V plné chuti vyzrálá lesní směs. Potěšila příjemná pikantnost v dochuti. Krásné přípitkové víno pro slavnostní příležitosti. Cukru má v sobě dostatek, ale nepůsobí drasticky!
Na závěr následovala dvě gruzínská brandy – pětiletý „Gruziňák“ a osmnáctileté Sarajishvili X.O. Obě brandy jsou ve své třídě opravdovou kvalitou. Mladší je bohatší ve vůni i chuti(výrazná vanilka, čokoládové tóny), starší je jemnější a nesmírně elegantní. Velmi stylová záležitost, která kudy teče, tudy hladí a léčí!
„Vrcholový tým“ jen vychutnával, brandy nehodnotil. Tady jsou výsledky:
Cabernet Saperavi – 9 bodů (z 10 možných), Tvishi – 8,7 b., Napareuli red – 8,5 b., Mukuzani a Kindzmareuli – 8,4 b., Pirosmani – 8,2 b. Sauvignon blanc – 7,9 b., Napareuli blanc – 7,7 b. a Tsinandali 7,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý