Tekutá radost z Hrušek

26. 8. 2010

U Richarda Tichého v Hruškách se vínu daří. Přesvědčil nás o tom ve Viničním altánu ukázkovou prezentací třinácti vín před rekordní návštěvou více než šedesáti hostů. Z počátku to vypadalo, že to nepůjde zvládnout, ale podařilo se. Vína výborná, mnohá v zajímavém provedení, zvláště ze dvou moravských aromatických odrůd. A také červená měla svého šampiona.

Po dlouhé době jsme měli opravdu netradiční vstup. Nejprve bílé z modrého, po něm růžové ze stejné odrůdy. Rulandské modré klaret 2008 v pozdním sběru měl opravdu barvu bílého vína, ale voněl po tmavých peckovinách a také tak chutnal. V pikantním a mladém těle měl klaret svěží duch s příjemně kousající kyselinkou.

Rulandské modré rosé 2008 v pozdním sběru bylo ve vůni ještě výraznější, stejně tak i v plné ovocité chuti (třešně, jahody). Bohatá a velmi pikantní růžovka s atraktivním tělem.

Sauvignon 2007 v pozdním sběru byl suchý, ve vůni kombinace angreštu, bílého rybízu a tónů tropického ovoce, na nimiž vykukoval černý rybíz. Příjemně pitelný sauvignon s relativně plným tělem.

Polosladký Ryzlink rýnský 2007 v pozdním sběru voněl po lipovině s trochou medu a jemným minerálním „štychem“. V nasládlém a jemně pikantním těle jsem v závěru cítil sladký grep. Příjemně pitelný ryzlink, který nepůsobil jako víno s 20 gramy zbytkového cukru na litr.

Malinko komplikované bylo zpočátku Veltlínské zelené 2006 ve výběru z hroznů. Suché víno s vyšším alkoholem (14 %) oplývalo nejprve výraznými živočišnými tóny, které však postupně mizely a odhalily nazrálé tropické plody s medovým závojem. V těle zakulacené ovocité víno, plné v dochuti s jemně štípajícím alkoholem. Víno potřebuje minimálně 2 hodiny na to, aby se dostalo (především ve vůni) do optimální kondice.

Opravdu mimořádně pěkné bylo následující Chardonnay 2006 ve výběru z hroznů. Polosuché chardonnay (9 měsíců v bariku a velkém dubovém sudu) mělo ovocně máslovou vůni a krásně nazrálé a pikantní ovocité tělo s atraktivními vanilkovými a máslovými tóny. Hrozny se urodily na vinici staré přes 40 let.

Následovala nádherná aromatická čtyřka z moravského šlechtění. Nejprve dvě Pálavy. První mladá z roku 2008 ve výběru z hroznů byla sladká (25 g zbytkového cukru) a krásně voněla (citrusy, tóny muškátu, med). V chuti identická, nasládlá a k mému potěšení pikantní. Sice mladá, ale plná a již elegantní v dochuti.

O rok starší Pálava ve výběru z bobulí měla téměř dvojnásobné množství zbytkového cukru. Ve vůni byly muškátové tóny slabší, spíše se projevovaly citrusy, med a meruňka. V tomto případě již opravdu sladké víno s pikantním a medovým závěrem.

Další dvojice pocházela z odrůdy Aurelius. První víno bylo z ročníku 2006 ve výběru z bobulí. Sladké (79 g zbytkového cukru), částečně botrytické víno s výraznou vůní citrusů, medu a bylin. V sladké chuti téměř identické, jen stopa po ušlechtilé plísni byla výraznější. A opravdu překvapila na Aurelius zřetelná kyselinka v dochuti.

Aurelius 2007 ve výběru z cibéb měl přibližně stejné množství zbytkového cukru, ale o 1 gram více kyseliny (7,7 g) a také vyšší alkohol (15 %). Náš vzorek strávil 2 měsíce v bariku, víno však v sudu dále leží. Ve vůni toustové tóny, med, jemné citrusy. Toustování bylo lehce cítil i v chuti společně s přezrálým hroznem, vanilkou a medem. Krásné víno s přitažlivou kyselinkou v závěru. Prostě ambrosie!

Tečka nebyla sladká, ale suchá a červená. Tedy vlastně trojtečka. Nejprve Zweigeltrebe 2006 v pozdním sběru, na které se názory trochu různily. Poměrně extraktivní víno, které však působilo tenčím dojmem. Ve vůni nazrálé peckoviny (višně v rumu) s jemnou stopou dubu. V peckovinové chuti bylo dost pikantní, lehce kořenité se stále ještě výraznou kyselinkou v závěru.

Rulandské modré 2006 ve výběru z hroznů mělo ve vůni trochu džemovitou a lehce kořenitou směs tmavých peckovin s převahou švestky. V identickém a poměrně uhlazeném těle se objevila také směs hořké čokolády a koření včetně vanilky. V poměrně extraktivní chuti lepší než ve vůni.

Závěr byl opravdu kouzelný a moc jsem si pochutnal. Cuvée Filip 2006 (na počest narození syna) se tatínkovi mimořádně vydařilo. Odrůdy Dunaj (cukernatost v moštu na výběr z hroznů) a v pozdním sběru Svatovavřinecké, Dornfelder a Neronet vytvořily víno velmi tmavé barvy, krásné vůně lesních plodů a vanilky, ale především bohaté chuti. Velmi extraktivní, krásně harmonické víno s tělem plných borůvek, ostružin a v závěru i višní, ale také čokolády s vanilkovou stopou, ale i sládnoucích tříslovin. Velmi uspokojivé pití, které dělá čest vinaři i malému Filipovi. Ať se budoucí vinař vydaří jako toto krásné cuvée. Tečka za večerem s víny z hrušek to byla parádní.

A potěšila i „vrcholový tým“:

Aurelius výběr z cibéb – 9,3 bodu (z 10 možných), Aurelius výběr z bobulí – 9,2 b., Cuvée Filip a Pálava výběr z bobulí – 9 b., Pálava výběr z hroznů – 8,9 b., Chardonnay 2006 – 8,8 b., Zweigeltrebe – 8,5 b., Ryzlink rýnský – 8,3 b., Sauvignon – 8,2 b., Veltlínské zelené – 8,2 b., Rulandské modré rosé a Rulandské modré 2006 – 8 b., Rulandské modré klaret 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist