Tekuté chuťovky – od Ruedy po Malagu

20. 11. 2008

Letošní první setkání se španělskými víny, která dováží společnost B.M.C. Brno, bylo opravdu zdařilé. Nic jiného jsem ostatně ani nečekal. Zástupce společnosti, degustátor a znalec vín ing. Vladimír Hrbek, nám stylově a s humorem nabídl třináct vín z různých vinařských oblastí Španělska, z nichž drtivá většina byla pro hosty naprostou novinkou. Mnohá z nich měla zde dokonce pražskou degustační premiéru.

Jen jedno víno bylo bílé, což ho poněkud handicapovalo, neboť bylo na startu jako první. Viňa Vilano Verdejo 2008 z oblasti Rueda D.O. je moje oblíbené víno. Znám ročníky 2006 i 2007, a ten loňský mi připadá snad nejzdařilejší. Štavnatost vína z odrůdy Verdejo přichází již s vůní (žluté ovoce – broskve, meruňky, ananas – a stopa černého rybízu) a v identické chuti pokračuje a vrcholí. Velmi plné, přímo boubelaté a přitom suché víno, které potěší bohatou a delší dochutí.

Růžové El Coto 2008 z proslulého vinařství v neméně slavné oblasti Rioja DOCa je o něco elegantnější v porovnání s minulými ročníky. Spravedlivé cuvée odrůd Tempranillo a Garnacha s decentní a přitom ještě atraktivní vůní (kombinace jahod a vyzrálých třešní v jemném minerálním kabátku) přechází v chuti až do lehounkých malinových tónů. Poměrně extraktivní „růžovka“ s pikantní a delší dochutí, z níž nemizí jemná mineralita.

Prvním červeným byla naprostá novinka z vinařství Bodegas Olcaviana (oblast Vino de la Tierra de Castila), cuvée odrůd Tempranillo, Merlot a Cabernet Sauvignon. V příjemné vůni peckoviny a lesní směs, v ovocné celkem srovnané a nepříliš komplikované chuti vynikají borůvky a ostružiny. Dobře pitelné víno s jemnými tříslovinami za atraktivní cenu.

Následující vína Olcaviana Tempranillo 2006 a Olcaviana Merlot 2006 představují krásný poměr kvality a ceny. Tady jsme poskočili o kousek výš! Tempranillo mělo v ovocné vůni i chuti výraznější kořenitost i jemnou živočišnou stopu. Ve vyzrálém a poměrně uhlazeném těle kombinovalo tmavé peckoviny s lesními plody.

Merlot měl ve vůni i chuti méně kořenitosti, zatímco ovocnost (tmavé peckoviny a lesní ovoce) měla likérovou stopu. V dochuti opravdu potěšily jemně „griotkové“ višně, které poměrně dlouho vydržely na patře.

Následující víno mělo být původně v ročníku 2007, stala se však chyba a my ochutnávali o rok starší víno. Tedy to, které jsme ve Viničním altánu poznali již loni v prosinci. A tato záměna mne nakonec potěšila. Díky tomu jsme mohl poznat, že Miralvalle Cabernet Sauvignon 2006 z vinařství Bodegas Maximo (oblasti Tierra de Castilla) se v láhvi jen lepší. Kořenitost vína je zřetelnější, a přitom příjemně doplňuje ovocnou vůni i chuť (tmavé peckoviny v džemovité formě). Zdařilé víno za skvělou cenu, ostatně na mezinárodních soutěžím náležitě oceněné. Nicméně těším se na ročník 2007!

Víno El Coto Crianza z Rioji jsme ochutnali v novém ročníku 2005. Stoprocentní Tempranillo zrálo 12 měsíců v bariku, vonělo po peckovinách s nádechem vanilky a čokolády. Suché, v těle uhlazené víno s převahou tmavých, stále pikantních peckovin. Ve velmi extraktivní chuti cítíme v závěru bohatší třísloviny. Věřím, že víno se bude ještě několik let zlepšovat, a teprve pak se představí v tom nejlepším světle!

Také další víno jsme ochutnali v novém ročníku. Viňa Jaraba Crianza 2004 (oblast La Mancha D.O), cuvée odrůd Tempranillo (80 %), Cabernet Sauvignon (10 %) a Merlot (10 %) bylo ve sklepě zpracovávána velmi složitým systémem kombinací různých druhů bariků a délky ležení. Výsledkem je atraktivní víno s lehce kořenitou vůní nazrálých tmavých peckovin a lesních plodů. V těle je měkce ovocné, zakulacené s krásnou vanilkovou stopou v jemně kořenité vestičce. Jeho vrchol čekám tak za 2-3 roky! Již nyní je opravdu delikátní!

Následující tři vína jsou jednoznačné novinky. Jedno z nich jsem ochutnal již před třemi lety a zcela jsem propadl jejímu kouzlu. Nicméně na řadu přišla až po vínu Xintros 2007 (Bodegas Olcaviana), cuvée odrůd Merlot (89 %) a Petit Verdot (11 %). Myslím, že je to víno s pěknou budoucností, díky bohaté ovocnosti a výrazné pikantnosti (zřetelná kyselinka) v těle. Víno má originální, řekl bych mnohovrstevnou chuť (směs tmavého ovoce a lesních plodů, vanilka, karamelové tóny) a stále ještě svěží „ocásek“. Těším se na ně tak za dva roky!

Víno s netradičním názvem 1564 Coupage 2004 je podle mne již na vrcholu. Datum v názvu je pro našince zcela nevýznamné, zato vůně i chuť jsou pro mne rozhodně podstatné. Směs pěti odrůd (Cabernet Sauvignon – 30 %, Merlot – 30 %, Tempranillo – 30 %, Syrah – 8 % a Petit Verdot – %) zrálo 3 měsíce v bariku z francouzského dubu. Víno má bohatou vůni i chuť (džemovité tmavé peckoviny, jemná vanilka). V těle je opravdu vybroušené, bohatě ovocné (ostružiny, švestky), hladké s lehce pikantní a elegantní dochutí. Moc pěkný zážitek!

Jen o krůček za ním podle mne zaostává víno 1564 Syrah 2004, rovněž z Bodegas Olcaviana. Víno mělo výraznější vůni a chuť – především čokoládové tóny a bohatší třísloviny. Myslím, že víno se bude ještě uhlazovat ležením v láhvi, třísloviny musí více zesládnout. Pak bude ideální.

Pro mne nebylo víno Coto Imaz Reserva 2004 absolutním vrcholem večera, ale téměř se na něj vyšplhalo, což dokazuje také hodnocení „vrcholového týmu“. Stoprocentní Tempranillo z Rioji je typickým nositelem stylu vinařství El Coto – zdánlivě lehčí, uhlazenější s výraznou elegancí. Styl, který se musí déle vychutnávat. Ve vůni jsem cítil kromě kombinace vyzrálých peckovin a lesních plodů také vanilku a čokoládu. V chuti vyzrálé tmavé lesní ovoce doplňovaly sládnoucí třísloviny a jemný „živočišný štych“. Víno pro náročnější klienty, které však svým hladším a noblesnějším tělem může oslovit i ty „nepřepité“.

A jako tradičně – sladká tečka na závěr. Tentokrát ze slavné Málagy: Sol de Malaga z vinařství López Hermanos. Nám již nikterak neznámé víno je rok od roku atraktivnější. Sladké a nedolihované víno z odrůdy Pedro Ximenéz (zbytkový cukr -150 g/l) opět nabídlo krásnou vůni datlí, fíků, medu a macerovaných hrozinek, zatímco ve sladkém a hutném těle (nic fádního) byla navíc jemná oříšková stopa. Proti loňské ochutnávce mi víno nepřipadá tak sladké. Asi stárnu…

Ale se mnou i „vrcholový tým“. Zde je jeho ortel:

Coto Imaz Reserva – 9,5 bodu (z 10 možných), 1584 Coupage – 9,4 b., 1564 Syrah – 9,3 b., Xintros 2004 – 9,1 b., Viňa Jaraba Crianza – 9 b., Sol de Malaga – 8,8 b., Miralvallle Cabernet Sauvignon – 8,7 b., Viňa Vilano Verdejo a Olcaviana Merlot – 8,6 b., El Coto Crianza a El Coto Rosado – 8,4 b., Olcaviana Tempranillo – 8,3 b. a Vega Pasion – 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist