Tentokrát bez mělnického vinaře

3. 8. 2018

     Ještě nikdy mělnický vinař Luděk Vondrák nechyběl na degustaci svých vín ve viničním altánu, a bylo jich již deset. Až tentokrát, kdy za něj prezentoval vína jeho přítel Martin Čermák. Nicméně hosté na vinaře stále čekali – a dočkalo se ho nakonec jen několik nejvytrvalejších. Ti si také mohli zakoupit ochutnávaná vína později večer přímo z vinařova automobilu dole pod vinicí v Gröbovce. Můj oblíbený vinař to nemá v poslední době jednoduché. Opravdu mu to nezávidím…
      Ale k vínům. Ochutnali jsme jich deset, až na jednu „patnáctku“ všechna z ročníku 2017. Devět bílých a jedno závěrečné rosé.
Zahájili jsme zemským vínem Müller-Thurgau 2017. Suché víno nabídlo ovocně-květinovou vůni. V chuti bylo prakticky identické, spíše plnější, šťavnaté a pikantní. Pěkný aspirant na vstup do rodinky VOC Mělník.
      Stejně tak následující, opravdu pěkný Ryzlink rýnský 2017, zatím ještě pouze zemský. Ve vůni bohaté světlé peckoviny. V chuti ovocně-květinový, zakulacený a šťavnatý s jemnou stopou lipoviny. V závěru ukázal pikantní ocásek. Víno s krásnou perspektivou zrání v láhvi.
      Něco zcela odlišného byl kabinetní Hibernal 2017, suché víno s dostatečnou kyselinkou (7,1 g/l) a s vyšším „zbytkem“ (8,8 g/l). Víno s výraznou aromatickou s převahou černého rybízu. V chuti plné, šťavnaté a pikantní víno, bohaté na nazrálé světlé ovoce (citrusy). A to vše se silnou stoupou černého rybízu. Pro mne je tato odrůda příliš výrazná.
      Kerner 2017 v pozdním sběru (suchá verze) byl suchý s možná překvapivě vysokou kyselinou (8,1 g/l). Díky lehkému zbytkovému cukru (4,8 g/l) působil poměrně harmonicky. Ve vůni náznak nazrálého jižního ovoce v jemném minerálním závoji, a dokonce i vzdálený náznak petroleje. Chuť ovocná, šťavnatá, ale uhlazená. Lehce nasládlá a zároveň pikantní koncovka.
      Mnohem vyzrálejší a o poznání mazlivější bylo moje oblíbené Rulandské bílé 2015 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny s lehkým závanem „louky“. Chuť měkce ovocná, uhlazená s jemnou stopou květin a lehce pikantní koncovkou.
Velmi atraktivní byl Ryzlink rýnský červený 2017 v pozdním sběru. Víno na hranici suchého a polosuchého vonělo po světlém ovoci a lipovině.   Chuť měkce ovocná, zakulacená a uhlazené s lehce pikantním závěrem. Víno s jistou dávkou elegance.
      Pěkný byl také Tramín 2017, kabinetní (polosuchá verze). Vůně květinová, lehce minerální a malinko kořenitá. Stejně tak v nasládlé, šťavnaté a měkce pikantní chuti. Tramín klidně i na delší pití.
Polosuchý Kerner 2017 v pozdním sběru voněl podobně jako jeho suchá verze (ovoce, jemné minerály). V chuti byl o poznání nasládlejší a uhlazenější. Působil také plnějším dojmem. V závěru byl lehce pikantní.
      Polosladká verze Tramínu 2017 v pozdním sběru měla jednou tolik zbytkového cukru oproti prvnímu Tramínu. Vůně ovocná se stopou květního pylu v jemném minerálním závoji. Chuť zřetelně nasládlá, ovocně-květinová, lehce kořenitá a jen malinko pikantní. Mazlivější, ale méně živé víno v porovnání s přechozím Tramínem.
      Změnu barvy představoval závěrečný Modrý Portugal rosé 2017, víno na hranici polosuchého a polosladkého. V příjemné vůni byly cítit tmavé peckoviny, především třešně. V plné, šťavnaté a nasládlé chuti opět převládly tmavé peckoviny. V koncovce potěšila příjemná pikantnost.
      Početně hodně oslabený „vrcholový tým“ hodnotil vína mělnického vinaře takto:
Ryzlink rýnský, červený 2017 a Rulandské bílé 2015 – 8,9 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2017 – 8,8 b. (moje hodnocení – 9 b.), Tramín 2017 (polosuchý), Tramín 2017 (polosladký) a Modrý Portugal rosé 2017 – 8,7 b., Hibernal 2017, Kerner 2017 (suchý) a Kerner 2017 (polosuchý) – 8,6 b. a Müller-Thurgau 2017 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist