Tentokrát bez paní Bettiny

14. 12. 2014

     Paní Bettina Lobkowicz se letos nemohla zúčastnit pravidelné prosincové prezentace svých vín ve Viničním altánu. Ale na druhé straně jsme poznali technologa a sklepmistra mělnického vinařství Roberta Žáru, a i to byla velmi zajímavá zkušenost.
      Představil nám dvanáct vín z ročníků 2007 až 2014 – šest bílých, dva sekty vyrobené tradiční metodou a čtyři červená vína.
      Vstupním bylo zcela pochopitelně mladé bílé víno, v tomto případě Muškát moravský 2014. Zemské víno s vůní jemných citrusů a jemného muškátu. V chuti lehčí, ovocný (citrusy) svěží a velmi pikantní. V závěru mne oslovila delikátní grepová hořčinka.
     Následovala bílá Lady Lobkowicz, jakostní známkové víno. Cuvée odrůd Müller Thurgau (65 %) a Muškát Moravský (35 %) s jemnou ovocně-minerální vůní. V chuti měkce ovocné se vzdálenou stopou muškátu a s náznakem minerálů. Lehčí a pikantní víno, ideální k jídlu i pro běžné pití.
     Výrazně suchý byl jakostní Müller Thurgau 2013. Ve vůni ovocně-minerální se stopou květin. V chuti identický, opět lehčí, bohatý na peckoviny i s pecičkou v závěru na patře.
      Čtvrtým vínem z této série nekomplikovaných bílých vín bylo zemské LobkowiCZ bílé, cuvée vín z ročníku 2012 (Ryzlink rýnský – 90 %) a 2013 (Muškát moravský – 10 %). Suché víno s výraznou aromatikou světlých peckovin. Chuť ovocná, jemně zakulacená, šťavnatá a pikantní.  Příjemné víno především pro gastronomii.
      Následující dvě bílá vína měla přece jen osobitější charakter. Nejprve Pinot gris 2013 v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 6,7 g/l). V chuti ovocné, šťavnaté, jemně minerální. Přes trošku vyšší zbytkový cukr působilo spíše suchým dojmem.
      Velmi příjemný byl jakostní Tramín 2013 s parametry minimálně pozdního sběru. Polosladké víno (16,8 g/l zbytkového cukru) s ovocně-minerální vůní (zřetelná stopa exotického liči). V chuti měkce ovocné (citrusy), šťavnaté a lehce nasládlé víno s pikantní koncovkou.
      Následovaly dva sekty, moje již tradičně nejoblíbenější část prezentace vín z mělnického vinařství.
Prvním byl sekt Bettina Lobkowicz Brut (Ryzlink rýnský). Příjemně suchý ze sklizně 2011 s lákavou vůní světlého ovoce a jemných kvasinek.  Chuť měkce ovocná (převážně světlé peckoviny), lehce pikantní s bohatým perlením a delší dochutí.
      Můj velký favorit – sekt Bettina Lobkowicz Cuvée Brut (burgundské cuvée z odrůd Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré a Chardonnay). Vůně bohatě ovocná s jemnou mineralitou. Chuť šťavnatá, zakulacená a měkce ovocná. V delším, lehounce minerálním závěru byl sekt příjemně pikantní.
      Prvním ze čtyř červených vín bylo jakostní známkové cuvée Lady Lobkowicz z odrůd Modrý Portugal 2007 (93 %) a Zweigeltrebe barrique 2006 (7 %). Ve vůni kořenité tmavé ovoce s dotykem kůže. Chuť ovocná, jemně minerální, a opět s náznakem kůže. V závěru decentně pikantní. Víno s výborným poměrem cena/výkon.
      A to platí i o zemském LobkowiCZ, což je cuvée čtyř vín z ročníků 2008 a 2010 – Rulandské modré barrique, Rulandské modré, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe barrique. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. V chuti ovocné, kulaté a uhlazené se zřetelnou pikantností v závěru.
      A na konec dva modré pinoty. Prvním byl Pinot noir 2007 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, jemně kořenité se stopou kůže. Také v chuti bylo víno bohaté na tmavé peckoviny, navíc s přídavkem lesní směsi. V těle uhlazené s jemnou kořenitou stopou v malinko pikantní koncovce.
      Vinnou tečkou byl Pinot noir 2010 v pozdním sběru, barrique. Vůně příjemně ovocná v jemně kompotovém stylu. Chuť ovocná, uhlazená a měkce pikantní. Víno má před sebou ještě mnohaletou perspektivu dalšího zrání v láhvi.
      A jak vína hodnotil téměř kompletní „vrcholový tým”? Takto:
Sekt Bettina Lobkowicz (burgundské cuvée) – 8,9 bodu (z 10 možných), sekt Bettina Lobkowicz (Ryzlink rýnský) – 8,8 b., Pinot Noir 2010, barrique – 8,7 b., Tramín 2013 – 8,6 b., Lady Lobkowicz červené a Pinot noir 2007 – 8,5 b., LobkowiCZ bílé – 8,4 b., Pinot gris 2013 a LobkowiCZ červené – 8,2 b., Lady Lobkowicz bílé – 8 b., Muškát moravský 2013 – 7,9 b. a Müller Thurgau 2013 – 7,8 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist