Tentokrát opět s paní Bettinou

8. 1. 2018

     Po loňské přestávce přišla do Viničního altánu představit svá vína z Mělníka paní Bettina Lobkowicz. A představila nám také nového sklepmistra vinařství Jonáše Grepla. A jak se dalo očekávat, byl to pohodový večer s výbornými víny.
      Tím vstupním byl sekt Bettina Lobkowicz Ryzlink rýnský brut, víno z ročníku 2011. Vůně ovocně-minerální se vzdáleným náznakem petroleje. Také chuť ovocně-minerální, šťavnatá a pikantní se středně bohatým perlením jemných bublinek. Velmi příjemný, svěží sekt vyrobený tradiční metodou zráním v láhvi.
      Následovalo jakostní Chardonnay 2016 z řady Classic. Suché víno s vyšším alkoholem (14 %) a s vůní po vyzrálém světlém ovoci s jemným minerálním „štychem”. Také v chuti nazrálé světlé peckoviny s náznakem medových tónů, v závěru na patře jemně pikantní.
      Z nižší řady Classic byl také Tramín 2016 s jemnější vůní po čajové růži a citrusech. V chuti lehounce nasládlé citrusy se stopou květů. V těle poměrně zakulacený a měkce pikantní. Takový tramín na delší běžné pití.
      Pinot Blanc 2016 byl z vyšší řady Selection. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny s jemnou stopou citrusů a špetkou minerálů. V jemnější, poměrně uhlazené a elegantní chuti převládalo vyzrálé světlé ovoce. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Ze stejné řady byl Pinot Gris 2016, formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem kolem 6 g/l. Ve vůni ovocně-minerální, stejně tak v lehce zakulacené chuti a jen trošku pikantní chuti. Víno mne ze všech oslovilo nejméně.
Zweigeltrebe Rosé 2016 z řady Classic bylo příjemné a osvěžující. Suché víno s vůní po tmavých peckovinách, lehounce minerálních. V dostatečně ovocité chuti šťavnaté a pikantní.
      Prvním červeným bylo jakostní známkové víno Modrý Býk z řady Classic, což byl Modrý Portugal s vůní po višních v čokoládě. V chuti jemné tmavé peckoviny, měkce pikantní. Víno zrálo v bariku.
      Velmi příjemným překvapením byl Lobkowiczký Vavřinec 2015 z řady Classic. Ve vůni tmavé ovoce s náznakem povidel. V poměrně plné, zakulacené chuti bylo víno bohaté na lehounce nasládlé tmavé ovoce. Krásně pitelné víno se skvělým poměrem cena/výkon.
      Lahůdkou byl pro mne čistě „nerezový” Pinot Noir 2015 VOC Mělník. Příjemná vůně lehce kořenité lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti bohatě ovocné, uhlazené s jemnou kořenitostí. Šťavnaté víno s příjemnými, sladkými tříslovinami a sametovým závěrem.
      A jako tečka další modrý pinot, tentokrát jakostní Pinot Noir 2014 Barrique Selection. Ve vůni náznak višní v čokoládě s jemnou stopou vanilky. V ovocité chuti jemné griotkové tóny a decentní stopa dubu. Již vyzrálé víno s lehounce pikantním závěrem na patře. Předpokládám další pozitivní vývoj vína v láhvi.
      Špičkový „červený závěr” velmi utěšeného večera se vstřícnými mělnickými víny a jejich tvůrci.
      Početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína z Mělníka takto:
      Pinot Noir Barrique Selection – 9,1 bodu (z 10 možných), Pinot Noir VOC – 9 b., Sekt Brut – 8,8 b., Lobkoviczký Vavřinec – 8,7 b., Pinot Blanc – 8,6 b., Zweigeltrebe rosé a Modrý Býk – 8,5 b., Pinot Gris – 8,4 b., Tramín – 8,1 b. a Chardonnay – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist