Terra Tangra a další „biohvězdičky“

9. 12. 2010

Biovína to nemají na našem trhu jednoduché. Vždyť mnozí konzumenti stále ještě věří, že tzv. biovína jsou jen způsob, jak zvýšit cenu jejich oblíbeného nápoje. I s tím se totiž můžeme setkat. Což se však pochopitelně netýká vinařů, kteří poctivě plní náročné požadavky na eko-produkci.

Společnost Porta Solis, s.r.o. se věnuje ve velkém dovozu biovín z celého světa, a nabízí také produkty několika moravských vinařství. Do Viničního altánu přivezli její majitelé, manželé Hana a Martin Bagarovi, osm vín z různých končin světa.

Vína to byla velmi dobrá, a třebaže členové „vrcholového týmu“ se v jejich hodnocení ne vždy shodli, některé ze vzorků dostaly opravdu vysoké známky. Jen bych chtěl dodat, že některá z degustovaných vín neměla ideální poměr ceny a kvality, což jim poněkud brání při prodeji.

Osm biovín nám představil sommelier společnosti Jakub Rašovskýve spolupráci s Martinem Bagarem. Vstupním bylo výborné italské Prosecco Spumante Millesimato Dry z vinařství La Jara. Šumivé víno vyráběné klasickou metodou zráním v láhvi opravdu potěšilo svěží a bohatou ovocnou vůní (stopa citrusů) s jemnými chlebovinkovými tóny. V chuti měkce ovocité, pikantní s lehce nasládlým ocáskem (20 g/l zbytkového cukru). V závěru mělo jemný minerální „štych“. Nejdražší víno večera, ale jeho cena celkem odpovídá cenám na zahraničních trzích.

Riesling Gutswein Kabinett 2009 z vinařství Knobloch v německé vinařské oblasti Rheinhessen byl formálně ještě suchý. Víno s ovocně-minerální vůní (broskev, meruňka, citrusy) a s jemnou petrolejovou stopou. V chuti identické, poměrně plné a příjemně pikantní. Opět vyšší cena…

Velmi zajímavé bylo bílé víno z Bordeaux – Le Croix Simon Entre-de-Mers Blanc AOC 2009. Cuvée odrůd Sauvignon Blanc, Semillon a Muscatel se zajímavou, měkce ovocitou vůní s živočišnými a minerálními tóny. Tělo ovocité (broskev, ryngle, v závěru grep), pikantní s lehounkou pecičkovou hořčinkou v dochuti.

Neméně zajímavé bylo argentinské bílé víno z odrůdy Torrontés ze slavného vinařství Zuccardi – Vida Orgánica 2009. Vonělo po nazrálém světlém ovoci s náznakem muškátu, květu černého bezu a jemných minerálech. V ovocitém těle převládaly citrusy, dochuť pikantní se zřetelnou kombinací meruněk a grepu. Osvěžující víno!

Prvním červeným byl francouzský Merlot Le Colombier 2009 z oblasti „zemských vín“ v Languedocu – Vin de Pays d’Oc. Víno bylo plněno pro německého velkoobchodníka, a přes standardní kvalitu byla jeho cena malinko nadsazená. Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny. V chuti čisté, ovocité a pěkně nazrálé višně, třešně v příjemně pikantní dochuti. Pro mne byla poněkud nepochopitelná kombinace vysokého alkoholu (14 %) a mizivého množství zbytkového cukru (0,7 g/l).

Španělská vína miluji a ze zahraničních je znám rozhodně nejlépe. Crianza Caballero de Mesasrrubias z denominace La Mancha 2006 z Bodega Irjimpa je kvalitní víno vyrobené z odrůdy Tempranillo. Suché s pěknou vůní peckovin. V chuti bohatě ovocité s náznakem jemných dubových tónů a sládnoucích tříslovin v poměrně uhlazené dochuti plné sušeného ovoce.

Velmi pěkné bylo rovněž Carmenére Ventura 2007 z vinařství La Fortuna v chilském Curicó Valley. Víno zrálo 12 měsíců v použitých sudech o objemu 500 litrů a potěšilo bohatou, ovocně-kořenitou vůní (tmavé ovoce, kůže, stopa černého rybízu). Plné, ovocné tělo v lehce animálním (koženém) kabátku, v jehož kapsičkách byly kousky čokolády a kávová zrnka.

Na závěr to nejlepší – nádherné bulharské cuvée Cabernet Sauvignon & Merlot & Mavrud 2008 z vinařství Terra Tangra v Tráckém údolí. Víno bohaté a elegantní ve vůni i chuti, navíc hutně ovocité, jemné s příjemně sladkými tříslovinami. V dochuti nasládlá stopa fíků, višní i hořké čokolády. Opravdu krásná tečka za poměrně dobrou cenu. Jednoznačný vítěz u „vrcholového týmu“. Tady je jeho hodnocení:

Terra Tangra – 9,4 bodu (z 10 možných), Carmenére Ventura – 8,9 b., Crianza Trjimpa – 8,8 b., La Croix Simon a Torrontés Zuccardi – 8,7 b., Prosecco a Riesling Gutswein – 8, 6 b. a Merlot Le Colombier – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist