To nejlepší od „větší sestry“ Mikrosvínu

5. 11. 2009

Název Moravské vinařské závody sice mnoha lidem asociuje produkci předrevolučních vinařských velkofirem, nicméně znalci velmi dobře vědí, co mohou očekávat. A tak není divu, že na degustaci vín z produkce této dnes již bzenecké firmy hosté v žádném případě nechyběli. A byli odměněni jednak výbornou prezentací v podání ing. Patrika Staška z vedení vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s., který má těsnou pracovní vazbu na sesterskou firmu z Bzence, ale hlavně skvělou osmičku bílých vín. Radost ochutnávat!

Zatímco sommelier Václav Šmach, který jinak pravidelně ve Viničním altánu prezentuje vína MVZ a Mikrosvínu, „odpočíval“ na již započaté vinařské kampani 2009, my jsme si pochutnávali na vínech špičkových řad EGO a EGO Emotion z ročníků 2005 až 2007.

Vše odstartovalo EGO No.72, jinak Veltlínské zelené 2007 v pozdním sběru z trati Zimní vrch v Dolních Dunajovicích. Víno s delikátní a atraktivní vůní nazrálého světlého ovoce, jemného pepře, závanu medu a minerálních tónů. Příjemně suché, v těle elegantně zakulacené víno – opět nazrálé jižní ovoce, lehký pepř a minerály. Fajnový vstup!

EGO No.76, Veltlínské zelené/Sylvánské zelené 2007 v pozdním sběru (Perná, trať Levá klentnická) nastavenou laťku nepodlezlo. Ve výrazné vůni tropické ovoce (například zřetelné mango) v jemném minerálním kabátku. V chuti plné, kulaté s pěkným ovocným tělem. Dostatečně vyvážené suché víno s pikantní, zřetelně minerální dochutí.

„Velké cuvée“ EGO No.57 Rulandské šedé/Rulandské bílé/ Chardonnay 2007. Jakostní víno na formální hranici suchého a polosuchého ve vůni opět nabízí nazrálé světlé ovoce doplněné lehkou „máslovostí“ s přídavkem medových tónů. V chuti identické, výrazně pikantní víno s poměrně pěkným bezcukerným extraktem (23,4 g/l). Jen vyšší alkohol (13,7 %) jde k tíži tohoto jinak zajímavého vína.

Polosuché EGO No. 75, Rulandské bílé 2007 ve výběru z hroznů (Vracov, viniční trať Kopec) okamžitě zaujalo výraznou vůní jižního ovoce (ananas) s prvotním živočišným závanem, který však rychle mizel. V těle plné, jemně ovocité víno s lehkými tóny kvasnic (trochu ve stylu sur lie). V dochuti příjemně pikantní, uleželé s příjemnou závěrečnou pikantností.

EGO No.59 Rulandské šedé 2007 ve výběru z hoznů (Šanov, trať U vinohradu), další polosuché víno s bohatou vůní a chutí. Krásná nazlátlá barva, hutná vůně nazrálého ovoce a jemných živočišných, případně i minerálních tónů. Plné, „medové“ víno s lehounce nasládlou koncovkou, výrazně ovocné s náznakem minerálního závoje.

Opravdu špičkovým vínem bylo EGO No. 69, Ryzlink rýnský 2007 v pozdním sběru (Dobré pole, trať Staré). Atraktivní vůně (jablko reneta, citrusy, decentní minerální – „petrolejová“ stopa). V těle výrazně ovocné (převaha meruněk), velmi pikantní s identickou minerální dochutí.

A přišel pro mne vinný vrchol večera – Ryzlink vlašský 2005 v pozdním sběru z výjimečné řady EGO Emotion. Víno z hroznů vypěstovaných na již legendární viniční trati Železná v Perné, mělo být původně vyrobeno v Mikrosvínu Mikulov. Shodou „ekonomických“ náhod se dostalo do rukou sklepmistra v MZV Bzenec, který z něj vyrobil nádhernou záležitost. Víno si tak v ničem nezadá s nejlepšími „vlašáky” z Mikrosu. Ve sklepě téměř pozapomenuté víno bylo nakonec zařazeno do nově vzniklé exkluzivní řady EG0 Emotion. Skvělá vůně (citrusy, hrozinky, vlašské ořechy), již vyzrálé a velmi elegantní tělo plné uleželého ovoce a jemných minerálů. Víno je dostatečně pikantní v delším závěru. Polosuché víno, kterému sluší přídomek excelentní!

V jen kousek za ním zůstala jakási „sladká tečka“ večera – EGO Emotion, Chardonnay 2006 ve výběru z hroznů z Vracova, trať Klínky. Polosladké, vysoce extraktivní víno s velmi příjemnou vůní (nazrálé ovoce, sladká kukuřice, med i máslové tóny) a s nasládlou chutí plnou vyzrálého ovoce (citrusy), jemně hrozinkových tónů a decentních minerálů. Poměrně sladké, ale krásné – skvělý slavnostní přípitek, kterého bych neváhal vypít s chutí i dvě tři sklenky.

A chardonnay určitě chutnalo i „vrcholovému týmu”, třebaže jeho členové spíše inklinují k suchým či polosuchým vínům:

EGO Emotion Ryzlink vlašský 2005 – 9,6 bodu (z 10 možných), EGO Emotion Chardonnay 2006 – 9,4 b., EGO No.81 Ryzlink rýnský 2007 – 9,2 b., EGO No.59 Rulandské šedé – 9 b., EGO No.75 – Rulandské bílé 2007 – 8,8 b., EGO No.76 Veltlínské zelené/Sylvánské zelené 2007 – 8,7 b., EGO No. 72 Veltlínské zelené 2007 – 8,6 b. a EGO No.57 Rulandské šedé/Rulandské bílé/ Chardonnay 2007 – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist