Tokajské od Kissů: starší i nová generace

8. 12. 2008

Tak jsme poznali další vinařství z Tokaje. Díky rodině Chvátalových ze Zbraslavi, která tato ušlechtilá maďarská vína dováží a také v tamní vinotéce prodává, jsme mohli ochutnat produkty vinařství Istvána Kisse. Produkuje zajímavá, pěkně pitelná vína, naštěstí zase jiná, než jaká jsme testovali na předchozích „tokajských degustacích“. Tato různost je velmi příjemná a důležitá, a to někdy i v rámci jednoho vinařství.

Vína většinou „čistá“, v kvalitě poměrně vyrovnaná (jen tři vína ze sedmi byla pro mne trochu výš nad ostatními), často se zřetelnou botrytickou stopou, přičemž zbytkové cukry dramatiky neovlivňovaly chuť vína díky dostatečné kyselince.

MUDr. Dana Chvátalová ve spolupráci s dcerou Adélou představila celkem 8 vín, z toho sedm tokajských od Kissů. Vstupní Tokaji Furmit 2006, jakostní suché víno byl jediným tokajským vzorkem, kterému jsem nepřišel na chuť. A to především díky výraznějším tónům po „zkvašeném jablku“ ve vůni a zbytečně vystupující hořčince v závěru ovocné chuti.

Polosladké Tokaji Hárslevelű 2006 lákalo příjemnou vůní (nazrálé ovoce, med, hrozen). V nasládlé a nikoliv přeslazené chuti bylo jemně pikantní a lehce naleželé i naoxidované. V měkkém těle převládaly tóny medu a lipového květu.

Další polosladké víno – Tokaji Muskat Lunel 2006 – bylo ještě přitažlivější svojí jemnou muškátovo-medovou vůní s náznakem přezrálého žlutého ovoce. Elegantně nasládlé víno kombinovalo v těle přezrálé ovoce, květiny, med a lipový květ. V pikantní dochuti byla zřetelné hrozinková stopa.

První formálně sladké bylo víno Tokaji Furmint 2004. Tento pozdní sběr měl 68 g zbytkového cukru a pěkných 7,7 g kyseliny na litr. Díky tomu bylo toto velmi plné a bohaté víno ve vůni i chuti nádherně pikantní. Sladké citrusy, med a hrozinky vytvářely z vína velmi atraktivní nápoj s delší dochutí, v jehož závěru mile kousala svěží kyselinka.

Tokaji Hárslevelű 2006 New Generation se přestavuje novým stylem nejen v chuti, ale i na etiketě – z ní se na konzumenty usmívá nejmladší z vinařské rodiny Kissů, István Kiss jr., tedy představitel „nové generace“ v Tokaji. Polosladké víno z pozdního sběru nebylo sice tím nejlepším v nabídce, nicméně jistou zajímavost ve stylu je nutno potvrdit. Vůně jemně ovocná (tóny osychajícího rozkrojeného jablka). V chuti překvapivě jemné a ovocné, decentně pikantní v dochuti. Víno lehčího, tedy opravdu nového stylu v Tokaji.

Szamorodni sladké 2002, tokajský výběr, naopak patří ke klasice z Tokaje. „Pouze“ 48 g zbytkového cukru, 6,8 g kyselin, krásně zlatá barva, zřetelná botrytická vůně v kombinaci s ovocem a medem. V medové chuti překvapivě pikantní, v závěru pak znalci ocení elegantní styl botrytických hroznů. Opravdu decentní klasika.

A to platí i o 3putňovém Tokaji Aszú 2001 (79,8 g zbytkového cukru a 6,7 g kyseliny). Toto víno již bylo ve vůni i chuti poněkud bohatší, vícevrstevné. Kombinovalo jemné botrytické tóny, nazrálé ovoce, hrozinky a sladké citrusy. V delší dochuti byla zřetelné velmi příjemná kyselinka s lehounkým botrytickým závojem. Jednoznačná jednička tokajského večera.

Na tom nic nezměnila ani bublinková sladká tečka v podobě netokajského šumivého vína Muscat d’Or z vinařství Helibor. Až brutálních 100 g zbytkového cukru v tomto muškátovém šumivém víně vykonalo své. Takového sektu se dá (alespoň u mne) vypít jen sklenka – a navíc silně podchlazená. Věřím však, že někoho může toto víno oslovit, ale spíše bych řekl – osladit. I když jeho muškátové tóny jsou opravdu příjemné…

A hodnocení „vrcholového týmu“?

Szamorodni 2002 tokajský výběr – 9,1 bodu (10 možných), Tokaji Aszú 3 puttonyos – 9 b., Tokaji Furmint 8,9 b., Tokaji Muskat Lunel – 8,6 b., Tokaji Hárslevelű 2006 New Generation – 8,5 b., Tokaji Hárslevelű jakostní – 8,2 b., Tokaji Furmint – 8 b. a šumivé Muscat d’Or – 6,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist