Tombalina – pěkná vína
9. 10. 2014
Ani na další ze série degustací vín z nabídky dovozní společnosti Tombalina Wines nechybělo překvapení. Nebyl jím tentokrát sommelier Zdeněk Reimann se svým originálním humorem, ale dvě evropská vína v obklíčení sedmi jihoafrických. Sympatická Heather Crowter nám totiž představila také moravské a rumunské víno. Obě se v obklíčení těch z jihu afrického kontinentu rozhodně neztratila.
Zahájili jsme jihoafrickým sektem vyrobeným metodou charmat. Bonnievale Cellar Sauvignon Blanc se moravským či českým sektům vyrobeným náročnější tradiční metodou zráním v láhvi vyrovnalo pouze cenou. Příjemné zavínění, ale jinak jen průměrný sekt s trošku málo živým a pikantním tělem, a také méně výrazným perlením. Pro mne nejméně zajímavé víno večera za vyšší cenu. Ale po něm následovala jen samá potěšení.
Prvním bylo Rulandské šedé 2012 z Vinařského dvora U Mlýnků. Polosuché víno ze známé viniční trati Zimní vrch v Dolních Dunajovicích potěšilo vůní vyzrálého světlého ovoce s jemným minerálním „štychem”. V bohatší chuti nazrálé světlé peckoviny, tělo plné, šťavnaté s měkce pikantním závěrem.
Následovalo jihoafrické víno Waverley Hills Estate VSC 2012, cuvée odrůd Viognier (50 %), Semillon (40 %) a Chardonnay (10 %). Ve vůni světlé ovoce, jemné tóny vanilky a minerálů. Chuť ovocná s výraznější vanilkou po šestiměsíčním zrání v novém bariku. Tělo plnější s delší dochutí.
Prvním červeným byl Bonnievale Cellar Cabernet Sauvignon /Shiraz 2013, přičemž cabernet byl v cuvée zastoupen 60 procenty. Víno s vyšším alkoholem (14 %)vonělo po lehce kořenitém tmavém ovoci. V harmonické chuti plnější, ovocné a zakulacené se zřetelnými sladkými tříslovinami. Deset procent vína zrálo 6 měsíců v bariku.
Velmi zdařilé bylo cuvée Waverley Hills Estate SMV 2010 z odrůd Shiraz, Mourvédre a Viognier. Výrazně alkoholické víno (15 %) s bohatou vůní jemně kořenitých tmavých peckovin a čokolády. Plná chuť tmavého ovoce (včetně sušených švestek), čokolády, kávy, a také sladkých tříslovin po zrání v bariku z francouzského dubu.
A následovalo druhé evropské překvapení – Senator Feteasca Neagra 2009. Rumunské víno z vyhlášené místní odrůdy nabídlo ve vůni tmavé ovoce s jemnými čokoládovými tóny. V chuti ovocné, vyzrálé a uhlazené. V dochuti bylo jemně pikantní.
Prvním vínem z jihoafrické „silné trojky” bylo Bonnievale Cellar Barrel Select Cabernet Sauvignon 2012. Bohatá vůně po kořenitém tmavém ovoci. V chuti plné, uhlazené s dostatkem sladkých tříslovin po zrání v bariku z francouzského dubu (15 měsíců).
Stanford Hills Estate Jackson Pinotage 2011 bylo pro mnohé nejlepším vínem večera. Ano, i u mne to byla špička, ale nakonec jsem dal přednost až závěrečnému vínu. Víno z vyhlášené jihoafrické odrůdy Pinotage vonělo po tmavé lesní směsi, jemné kůži a čokoládě. V chuti velmi ovocné, uhlazené s jemnou stopou vanilky a čokolády. Zaujalo mne velmi intenzívní a dlouhou dochutí. Víno zrálo něco málo přes rok v bariku.
A na závěr pro mne to nejlepší – Bonnievale Cellar Barrel Select Shiraz 2012. Příjemná vůně tmavého ovoce a jemné kůže. V mnohovrstevné chuti jsem cítil tmavé ovoce, čokoládu, kávu i tóny jižního koření. Víno je již poměrně uhlazené, ale stále má před sebou ještě pěkný vývoj. Sládnoucí třísloviny jsou ještě zřetelné. Víno zrálo 15 měsíců v bariku z amerického dubu.
Byl to opravdu velmi příjemný večer se zajímavou kombinací vín, kterou nám příznivkyně Viničního altánu Heather Crowter nabídla. Takže díky, a už se těším na další setkání s výbornými víny.
A ještě hodnocení „vrcholového týmu”:
Bonnievale Cellar Barrel Select Shiraz – 9,2 bodu (z 10 možných), Stanford Hills Estate Jackson Pinotage – 9 b., Bonnievale Cellar Barrel Select Cabernet Sauvignon – 8,9 b., Waverley Hills Estate SMV 2010 – 8,8 b., Senator Feteaca Neagra, Waverley Hills Estate VSC a Rulandské šedé 2013 – 8,7 b., Bonnievale Cellar Cabernet Sauvignon/Shiraz – 8,6 b. a Bonnievale Cellar Sauvignon Blanc Brut – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý