Tradičně podmanivý Piemont

25. 10. 2016

     František Šamla, dovozce především italských vín, pro nás připravil náročný úkol: za přibližně dvě hodiny přechutnat čtrnáct vzorků ze sedmi piemontských vinařství, většinou s nadprůměrným alkoholem. A někteří je ještě museli, pokud možno spravedlivě, ohodnotit. Třeba já. Takže se do toho dám!
      Vstupním vínem bylo Lange DOC Favorita 2014 z vinařství Cascina Massara. Ve vůni i chuti světlé jádroviny. V těle šťavnaté a pikantní. Víno pro běžné pití, nic hlubokého!
      O poznání sofistikovanější bylo Roero Arneis DOCG 2015 z vinařství Cantina di Bertello. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny s tóny pecičky. V chuti se k tomu přidaly i jemné květiny. Zakulacené a šťavnaté víno s lehkou hořčinkou v koncovce.
      O něco více mi chutnalo víno Salluvii 2015, Gavi DOCG (vinařství Castellari Bergaglio) z odrůdy Cortese. Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny, stopa po minerálech a vzdálených tónech květin. V chuti téměř identické, převažovaly však jemné citrusy. V závěru jsem cítil na patře lehounkou minerální hořčinku (nebo grep?).
      Pro mne ještě lepší bylo Griffone delle Roveri 2014 Gavi di Gavi DOCG z vinařství Beragaglio Cinzia. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, stopa medu, pylu a lipoviny. Chuť ovocně-minerální, bohatá s dotykem citrusů, zakulacená s dostatkem minerálních tónů. V závěru nechyběla jemná hořčinka.
      Trochu mne zklamalo chardonnay Tobiot 2014, Piemonte DOC z vinařství Ghione Anna. Solidní vůně (lehce máslové ovoce), ale průměrná, velmi suchá chuť, až příliš aromatická, a s bohatou kyselinou. Trošku nelaskavé víno!
      Jednoznačně nejlepším bílým vínem večera byl pro mne Bevion Selezione 2012, Piemonte DOC z vinařství Boeri Alfonso. Toto chardonnay, které zrálo 12 měsíců v novém bariku, potěšilo ve vůni tóny vyzrálého světlého ovoce v máslovém a lehce vanilkovém závoji. V plné, šťavnaté a stále ještě pikantní chuti pak bohatou kombinací nazrálého máslového ovoce a delikátní vanilky. Věřím, že víno má před sebou ještě pěknou budoucnost.
      První červené bylo lehké a veselé Monferrato DOC Dolcetto 2014 (Boeri Alfonso). Ve vůni třešně a višně, stejně tak v suché a tenčí chuti s pikantním závěrem. Nekomplikované červené víno na léto s odpovídající cenou.
      Na jeho úrovni bylo další víno z odrůdy Dolcetto – Lange DOC 2014 z vinařství Cascina Massara. Ve vůni jemně kompotované třešně a višně, chuť sušší, lehčí a pikantní. Víno zrálo ve velkém dubovém sudu.
Barbera d’Asti DOCG 2014 z vinařství Boeri Alfonso nabídlo ve vůni tmavé peckoviny. V ovocné a poměrně šťavnaté chuti opět převládaly vyzrálé třešně a višně. Na můj vkus bylo toto „čisté” ovocité víno přece jen výrazně pikantní.
      Následující víno pro mne představovalo nejlepší poměr cena/výkon. Martinette 2012, Barbera d’Asti DOCG Superiore (Boeri Alfonso) patří mezi moje oblíbená vína z nabídky dovozní společnosti VPV Praha. Vyšší, ale dobře zakomponovaný alkohol (14,5 %), krásná vůně lehce džemovité lesní směsi. V chuti uhlazené lesní plody, plnější a měkce pikantní.
      Za zřetelně vyšší cenu, ale s obdobnou kvalitou, bylo víno Lequilibrio 2011, Barbera d’Asti DOCG Superiore z vinařství Montalbera. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, stejně tak v uhlazené chuti, v níž jsem cítil také stopu čokolády a jemné vanilky. V koncovce bylo víno měkce pikantní.
      O malinko méně vstřícné bylo Roero DOCG 2010 z vinařství Cascina Ciapat di Bertello. Ve vůni džemovité tmavé ovoce. V chuti vyzrálé, uhlazené a pikantní tmavé ovoce v kompotovaném provedení. Pěkné víno, ale předchozí dvě Barbery mi chutnaly víc.
      Vrcholem večera byla pro mne třináctka – moje oblíbené Noto 2007, Monferrato DOC Rosso (vinařství Boeri Alfonso) z odrůdy Nebbiolo. V bohaté vůni vyzrálé tmavé ovoce včetně sušených plodů s jemným kořenitým „štychem”. V chuti téměř identické, jen zvýrazněné tóny čokolády, a také sládnoucí třísloviny. V dochuti byla ještě zřetelná lehká pikantnost. Víno zrálo 12 měsíců v novém bariku a před vstupem na trh pak 2 roky v láhvi.
      A o definitivní tečku za krásným vinným večerem se postaraly sladké „bublinky”, jak jinak než v podobě proslulého piemontského Moscato d’Asti. Piemontská malá delikatesa s označením Ribota 2015 DOCG pocházela z vinařství Boeri Alfonso. Tradičně minimální alkohol (5,5 %), bohatý přírodní cukr a dostatečně zřetelné perlení. Už konečně musím připravit sváteční snídani s míchanými vajíčky a sklenkou sladkých piemontských „bublinek”. Myslím, že to bude krásný vstup do nového dne.
      A ještě hodnocení početně oslabeného „vrcholového týmu”:
Noto 2007 – 9,2 bodu (z 10 možných), Lequlibrio 2011 – 9,1 b., Martinette 2012 – 9 b., Bevion Selezione 2012 – 8,9 b., Roero DOCG 2010 – 8,8 b., Grifone delle Roveri 2014 a Ribota 2015 – 8,7 b., Salluvii 2015, Monferrato DOC Dolcetto 2014, Langhe DOC Dolcetto 2014 a Barbera d’Asti DOCG 2014 – 8,6 b., Roero Arneis DOCG 2015 – 8,5 b., Tobiot 2014 – 8 b. a Langhe DOC Favorita 2014 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist