Trocha smůly a nejen krásná Frankovka!

27. 3. 2009

Degustaci vín z Vinařství Spielberg CZ provázela od počátku nebývalá smůla. Nejprve se měnil již zveřejněný termín, poté se nemohl dostavit původně určený zástupce vinařství, a do třetice: na degustačním listu nakonec chyběla tři vinařstvím vybraná vína, samozřejmě právě ta, na která jsme se obzvlášť těšili.

Obchodní ředitel archlebovského vinařství Martin Žůrek, který nám devítku vín představil, to tudíž neměl ulehčené. Nicméně degustace splnila své poslání, určitě si každý z více než čtyř desítek hostů vybral své víno a udělal si alespoň částečnou představu o produkci vinařství Spielberg. Nepochybuji, že ta příští degustace bude mnohem zdařilejší.

Z devíti prezentovaných vín ročníků 2006 a 2007 bylo pět bílých a čtyři červená, všechna v pozdním sběru nebo ve výběru z hroznů.

Zahájili jsme Ryzlinkem rýnským 2007 v pozdním sběru. Vstup pěkný – voněl po vyzrálém žlutém ovoci, které doprovázela zřetelná mineralitu a na začátku i nepřehlédnutelné živočišné tóny. V těle poměrně zakulacené, ovocně-květinové víno s minerální dochutí.

Následující Veltlínské zelené 2007 v pozdním sběru bylo jen málo kořenité ve vůni i chuti. Spíše květinové a bylinné tónu, v závěru možná trochu zeleného pepře. Poměrně netypický veltlín, nicméně dobře pitelný.

Hodně se polemizovalo kolem Pinotu blanc 2007 Austerlitz ve výběru z hroznů. Víno zrálo 10 měsíců v bariku, což se výrazně odrazilo ve vůni i chuti. K zřetelné vanilce se ve vůni přidaly ovocné a máslové tóny, v suché a velmi pikantní chuti to byla spíše ovocně-květinová kombinace – a samozřejmě vanilka z dubu. Víno ještě potřebuje nazrát a zakulatit se – pak bude mnohem delikátnější!

Dalším kontroverzním vínem byl Modrý Portugal 2007 v pozdním sběru. Velmi ovocné víno ve vůni (krásně nazrálé peckoviny s náznakem živočišných tónů) i chuti (hladké a pikantní kompotované třešně a višně). Chuťově výrazné, i když nepříliš hluboké víno ze starých keřů (40 let).

Zatímco Portugal se mi zdál poněkud voňavý, následující Zweigeltrebe 2006 v pozdním sběru (zrálo 12 měsíců v bariku) bylo mnohem jemnější, zvláště ve vůni. Tady jsem cítil decentní lesní směs se špetičkou koření. Líbilo se mi jeho elegantní, lehké a jemné ovocné tělo s pecičkou v dochuti. Pro mne pití na celý večer.

Frankovka 2006 v pozdním sběru mne pořádně oslovila. Hezky vyvážené víno zrálo 12 měsíců v barikovém sudu z francouzského dubu, kterým bylo láskyplně políbeno. Ve vůni tmavé lesní plody s náznakem džemu a stopou po vanilce a čokoládě. V těle extraktivní, jemně pikantní směs vyzrálého tmavého ovoce, čokolády a kávy. Uhlazené a krásně pitelné víno.

O závěr se postarala bílá trojka ve sladkém provedení. Nejprve Pinot gris 2007 ve výběru z hroznů z mikulovské vinice Šibeniční vrch. Výrazná vůně tropických plodů, 15,2 g zbytkového cukru, který byl vyvažován 6,2 g kyseliny. Nasládlé, jen jemně pikantní víno s náznakem botrytických tónů ve vůni i chuti (především v závěru). Ač nemiluji vína s vyšším zbytkovým cukrem, tento pinot byl určitě zajímavý. Kombinace zbytkového cukru, nazrálého ovoce, minerálních tónů a botrytické stopy působila velmi přitažlivě. Alespoň pro mne.

Velmi lákavý byl také polosladký Ryzlink rýnský 2006 ve výběru z hroznů. Tady jsem ocenil ovocně-minerální vůni se stopou sladkých citrusů. V chuti se k tomu přidaly tóny medu a lipoviny. Téměř 35 g zbytkového cukru příliš neubralo na pikantnosti svátečního a přípitkového ryzlinku.

V tomto ohledu mne mile překvapil sladký Sauvignon 2006 ve výběru z hroznů. Víno s téměř 88 g zbytkového cukru bylo sice sladké, ale díky pěkné kyselina (7,4 g) také dostatečně pikantní. Sladké citrusy, med a v dlouhé dochutí také náznak minerálů. Laskavé a noblesní víno, které v přiměřeném množství rozhodně potěší. Žádná sladká voda, ale živý koncentrát vůní a chutí…

Škoda jen, že se nedostavila tato vína: Ryzlink rýnský 2007 Austerlitz v pozdním sběru, jakostní André 2005 a Pinot noir 2006 ve výběru z hroznů. Snad příště!
A hodnocení „vrcholového týmu“?

Frankovka 2006 – 9,2 bodu (z 10 možných), Sauvignon – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2006 – 8,6 b., Pinot blanc – 8,3 b., Zweigeltrebe – 8,1 b., Pinor Gris – 8 b., Veltlínské zelené – 7,9 b., Modrý Portugal a Ryzlink rýnský 2007 – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist