Trochu jiný styl – ze Slovinska!

28. 2. 2012

      Po delší době jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu slovinská vína. Petr Novák z dovozní společnosti VH 2000, s.r.o. nám představil osm vzorků z významného slovinského vinařství Goriška Brda. Vína pocházela ze dvou kvalitativních řad (Quercus a Bagueri) a nabídla styl, který je poněkud odlišný od námi často protěžovaného – tedy „moravského”. Vína s nižší kyselinou, plnějším a vyzrálejším tělem. Není proto divu, že někteří „odkojenci” moravskými víny se s odrůdovým stylem z vinařství Goriška Brda jaksi nepopasovali. Já osobně jsem však ochutnal několik velmi zajímavých, přímo mazlivých vín.
      Začali jsme vínem z nižší řady Quercus Sivi Pinot (Pinot Gris) 2009. Nazrálá vůně světlého ovoce (hruška) s lehce živočišnými tóny. V chuti zakulacené, vyzrálé ovoce, jemně minerální jen se vzdálenějším náznakem pikantnosti. Výrazně uhlazené víno s malinkou špetkou zbytkového cukru k delšímu posezení bez nebezpečí překyselení.
      V obdobném stylu bylo také Quercus Chardonnay 2009. V chuti opět nazrálé ovoce (broskve, zralé jablko), stejně tak vyzrálé a zakulacené tělo plné žlutého ovoce. O něco delší a jemně pikantní dochuť, ovšem bez štiplavější kyselinky. Méně svěžesti na úkor větší elegance.
A do třetice ve stejném stylu: Quercus Sauvignon 2009, víno s ovocnou vůní jižního typu (broskve), chuť vyzrálá, samozřejmě uhlazená, asi nejméně plná, ale o fous pikantnější. Dobře se pije, ale kdo má rád svěží sauvignon, ten bude zřejmě abstenovat.
Nesmírně zajímavé bylo první víno z vyšší řady Bagueri – Rebula 2008. Víno z u nás prakticky neznámé odrůdy (nejčastěji na ni narazíme v oblasti kolem slovinsko-italských hranic. Díky trošku nižšímu zbytkovému cukru a malinko vyšší kyselině (5,8 g/l) působilo víno o něco živěji při zachování bohatosti ve vůni (nazrálé ovoce s máslovými tóny, vanilka) i chuti. V téměř identickém těle byly zřetelné i lehce minerální tóny, nechyběla vanilka po zrání v bariku a potěšila příjemná, byť delikátní pikantnost v dochuti.
      Pro mne nejlepším vínem večera (a nejen bílým) byl Bagueri Sauvignon 2009. Velmi pěkné, výrazně ovocné víno s pikantní a bohatou dochutí poznalo barik jak při kvašení (20 % v novém bariku z francouzského dubu), tak během zrání (20 % v novém francouzském bariku). A podle mne to bylo velmi krásné políbení dubem, díky němuž získalo větší plnost a eleganci, ale netratilo na bohaté ovocnosti. Trochu jiný, ale výborný sauvignon!
Prvním z červené trojky byl Quercus Modri Pinot 2007, který ve vůni kombinoval jemnou lesní směs s čokoládovými tóny. V chuti spíše lehčí, měkce ovocný se zřetelnou, nicméně velmi decentní čokoládovou stopou. Víno na delší pití, které však neposkytne výraznější zážitek.
      O něco lépe na tom byl v tomto směru Quercus Cabernet Sauvignon 2008. Tady byly zřetelné spíše tmavé peckoviny, zvláště višně. Ale také jemná čokoláda a náznak kůže. Tedy ve vůni. V chuti je víno plnější, s jemným tříslem, ovocné a již nazrálé. Ale potřebuje ještě chvíli ležet, aby se více zakulatilo a uhladilo.
      Jednoznačně nejlepším vínem z této trojice byl Bagueri Merlot 2006, hodně vyzrálé víno s vůní džemovité tmavé lesní směsi. Chuť bohatá, tělo poměrně plné a bohaté na třísloviny. Víno zrálo 10 měsíců v barikovém sudu, a klidně může ještě pár let odpočívat v láhvi. Taniny musejí více zesládnout, ale již nyní může tento merlot pěkně sekundovat při konzumaci tmavého maso! Tato role mu rozhodně sluší. A ještě hodnocení poněkud oslabeného „vrcholového týmu”: Bagueri Merlot – 9 bodů (z 10 možných), Bagueri Sauvignon – 8,9 b., Bagueri Remula – 8,6 b., Quercus Sauvignon a Quercus Cabernet Sauvignon – 8,4 b., Quercus Chardonnay – 8,1 b., Quercus Sivi Pinot – 7,9 b. a Qurcus Modri Pinot – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist