Trochu kolísává kvalita z Rakvic

29. 10. 2009

Přiznám se, že o rakvickém Vinařství Pavel Puklický jsem nevěděl prakticky nic – tedy až do jeho premiérové prezentace ve Viničním altánu. Vinař Pavel Puklický s otcem nám představili jedenáctku vín, v drtivé většině z ročníku 2008. Několik bylo velmi dobrých, některá zase průměrná a minimálně jedno bylo velmi problémové. Nicméně ne u všech vín jsem se s kolegy shodl na jejich kvalitě.

Začali jsme kabinetním Veltlínským zeleným 2008, suchým, ovocně květinovým vínem s poměrně jemnou vůní i chutí, v níž se objevovaly také střídmé minerální a pepřové tóny. Na zavínění odpovídající víno.

Polosuché Neuburské 2008 v pozdním sběru nabízelo ve vůni i chuti nazrálé ovoce s jemnými máslovými tóny. Víno bylo jemně nasládlé, jen lehce pikantní, avšak nepříliš živé vzhledem k mladému ročníku.

Ryzlink rýnský 2007, kabinetní, měl velký problém. Nejen ve vůni, kde se z počátku objevil až acetonový „štych“, který se v těle přeměnil v nepříliš přitažlivou, pro ryzlink naprosto netypickou a navíc málo přitažlivou chuť. Nepodařené víno!

Sauvignon 2008 v pozdním sběru byl suchý, ve vůni se zřetelně nazrálým ovocem se stopou rybízu, citrusů, ale možná i jemných koprových tónů. V chuti velmi pikantní se zřetelnou kyselinou v krátkém závěru.

Kabinetní Irsai Oliver 2008 potěšil jemnou muškátovou vůní i chutí. Byl suchý a pikantní s příjemnou dochutí citrusů (grep) v muškátově-ovocném, lehkém těle.

Nadprůměrný byl rozhodně Muškát moravský 2008, kabinetní víno s velmi pěknou vůní (kombinace citrusových a muškátových tónů). V chuti identický, polosuchý, jemně zakulacený a velmi pikantní.

Aurelius 2008 ve výběru z hroznů byl asi nejlepším bílým vínem večera. Polosladké víno kombinovalo ve vůni i chuti tropické ovoce (hlavně banán a ananas) s máslovými tóny. Plné víno, zřetelně nasládlé a zakulacené s velmi jemnou pikantností v dochuti.

Jakostní Zweigeltrebe rosé 2008 bylo poněkud jemné ve vůni (třešně, višně). V chuti již bylo bohatší (opět peckoviny), velmi pikantní s příjemným třešňovým závěrem v malinko tenčím těle.

Jakostní Frankovka 2008 měla pěknou vůni (náznak griotkových višní s lehkou kořenitostí). V chuti jsem však cítil spíše nazrálé lesní plody. Víno se zřetelnou kyselinkou mělo jednu vadu – bylo příliš krátké!

Nejlepším červeným vínem a asi i celého večera bylo závěrečné jakostní Svatovavřinecké 2008. Víno s krásnou vůní (višně, povidla, švestkový koláč) a měkce ovocnou chutí v příjemně uhlazeném těle. V závěru přecházely džemovité peckoviny do jemných vanilkových tónů. Hezky pitelné víno, které se bude ještě nějakou dobu zlepšovat ležením na láhvi.

Škoda, že Puklického vína měla poměrně kolísavou kvalitu. Určité problémy jsou nepochybně s kvalitou suroviny, ale i ve sklepě se ne vše povedlo. Věřím, že po letošní sklizni se vína posunou zase o stupínek výš. Moc to přeji sympatickému vinaři z Rakvic.

Takové bylo hodnocení „vrcholového týmu“:

Svatovavřinecké 2008 – 8,4 bodu (z 10 možných), Aurelius – 8,3 b., Muškát moravský 2008 – 8,1 b., Irsai Oliver – 7,8 b., Zweigeltrebe rosé a Veltlínské zelené – 7,7 b., Sauvignon – 7,5 b., Neuburské – 7,4 b., Frankovka – 6,4 b. a Ryzlink rýnský 5,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist