Trošku jiné Španělsko…

6. 9. 2010

Necelý měsíc po Festivalu španělských vín jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu další vína z této země pod Pyrenejemi. Celkem deset vzorků nám představil Jaroslav Bžoch z dovozní společnosti Žluva-impoexpo, s.r.o. Mezi víny převažovaly produkty z „nedenominačních“ oblastí, tedy tzv. zemská vína. Konkrétně šlo o šest vzorků z oblasti Tierra de Castilla v centrální části země. Některé z nich však patřila k tomu nejlepšímu na ochutnávce. A není se co divit, vždyť tato „zemská“ vinařství patří společnosti Heredad Ugarte ve slavné oblasti Rioja D.O.Ca.

Začali jsme, a asi nepříliš šťastně, dvěma sekty Cava z vinařství Castell d’Or. Nejprve sušší Cava Flama brut s velmi pěknou ovocnou vůní a chutí (meruňky, broskve, citrusy) a bohatým, i když nikterak komplikovaným tělem. Perlení výraznější, osvěžení příjemné.

V mnohém to platí i o sladším Cava Flama semi-sec. U něj jsem cítil ve vůni i v lehce nasládlé chuti spíše citrusy a jemné kvasnice. Přes vyšší zbytkový cukr bylo víno poměrně pikantní a živé.

A po sladším sektu přišel trochu šok – velmi suché a poměrně tenké bílé víno Reinares Blanco 2008 z vinařství Bodegas Eguren v Kastilii. Víno z odrůdy Viura mělo navíc nižší alkohol (11,5 %), což jeho hubenému tělu moc nepomohlo, zvláště při ochutnávání ihned po nasládlém sektu. Jemně citrusovo-květinové víno se otevíralo pomalu – a pak zase rychle skončilo. Dá se pít jen k tučnějšímu jídlu!

Není proto divu, že po něm následoval velký skok do výšky: Protos Verdejo 2007 ze známé španělské oblasti proslavené bílými víny – Rueda D.O. Bohatá ovocná vůně (meruňky, mango, broskve) s jemnými tóny medu a smetany. V plném a velmi pikantním těle s převahou citrusů (závěr v podobě zralého grepu) bylo víno dostatečně svěží a zároveň nazrálé. Myslím, že toto víno z výborného vinařství Protos se sídlem v oblasti Ribera del Duero D.O. je nyní na vrcholu.

Španělská růžová vína zastupovalo Lore Rosado 2009 z Bodeegas Eguren (Kastilie). Víno pouze z odrůdy Tempranillo mělo tmavě malinovou barvu a vonělo bohatě a obdobně – kombinace malin a jahod. Jižní, velmi výrazná, nicméně v těle dostatečně pikantní „růžovka“. Nekomplikované víno za skvělou cenu!

Stejně tak nekomplikované, ale mnohem bohatší v těle bylo první červené – Reinares Tinto Tres meses en Barrica 2008. Víno z Bodegas Eguren zrálo, jak se také uvádí v názvu, tři měsíce v bariku. Ve vůni i chuti nabídlo jemně nazrálé lesní ovoce se stopou vanilky. Nikterak hluboké, ale příjemně pitelné víno s dochutí ostružin za minimální cenu.

Ze stejného vinařství, ale z poněkud vyšší „řady“, bylo následující Condado de Eguren Tempranillo, které zrálo 5 měsíců v barikovém sudu. Stoprocentní Tempranillo kombinovalo ve vůni i chuti tmavé peckoviny, kůži a jemnou čokoládu. V těle bylo plnější, zakulacené s pěkným závěrem vyzrálého ovoce v jemné čokoládě.

A další krůček výš: Mercedes Eguren Tinto Shiraz/Tempranillo 2007 z Bodegas Eguren. Víno ve stylu běžné crianzy zrálo 6 měsíců v bariku a nabídlo velmi bohatou ovocnost ve vůni i chuti (třešně, višně), ale také závoj z čokolády a jemné kůže. V těle bylo ovoce již hezky uhlazené s milou jiskrou pikantnosti v závěru.

Proto mne překvapilo následující červené ze stejné řady pojmenované po vnučce majitele vinařství. Mercedes Eguren z ročníku 2006 bylo pouze z odrůdy Cabernet Sauvignon a nabídlo neméně bohatou vůni, ale i mnohem plnější a uhlazenější tělo. A to v podobě vyzrálých peckovin, čokolády, vanilky a jemné kůže. Elegantní, možná trochu „dámské“ víno se sladkými tříslovinami.

A nakonec to nejlepší, nikoliv však nejoblíbenější u hostů. Ugarte Tinto Cosecha 2006 z vinařství Heredad Ugarte z oblasti Rioja D.O.Ca. Cuvée odrůd Tempranillo (80 %) a Garnacha (zbytek) zrálo 5 měsíců v bariku. Ve vůni bylo cítit vyzrálé tmavé ovoce, vanilka, karamel a kůže. V uhlazenější chuti zůstávalo pikantní ovoce, jemná čokoláda a káva. Příjemně uhlazené a elegantní víno za rozumnou cenu. Víno, které se nevnucuje, ale po ochutnání potěší.

A jak potěšilo „vrcholový tým“? Tady to máte:

Ugarte Tinto Cosecha 2006, Rioja – 9 bodů (z 10 možných), Mercedes Eguren Cabernet Sauvignon 2007 – 8,9 b., Mercedes Eguren 2007 Shiraz/Tinto a Cava Flama brut – 8,7 b., Protos Verdejo 2007 – 8,6 b., Cava Flama semi-sec a Condado de Eguren Tempranillo – 8,4 b., Reinares Tinto Tres Meses en Barrica – 8 b., Lore Rosado 2009 – 7,8 b. a Reinares Blanco Viura – 7,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist