Trošku větší okouzlení cukry
20. 3. 2013
Vín s vyšším zbytkovým cukrem nám ve Viničním altánu degustace od degustace nějak přibývá. A to nemám na mysli polosuchá, ale polosladká a sladká vína. Dokonce i u očekávaných svěžích a pikantních růžových. O nich někteří vinaři neustále omílají klišé typu „pití u bazénu a na terase”, ale ve skutečnosti spíše produkují lákadla pro vosy a nápoje do cukráren.
O mnohé se postaraly poslední dva ročníky (2011 a 2012). Vinaři okouzlení zbytkovými cukry, které dříve nebývaly, po nich chramstli – a výsledek je často sladký a mdlý. Klientů je dostatek, ale víno občas pláče!
Bohužel, neubránili se tomu ani otec a syn Lacinové z Velkých Pavlovic. Na ochutnávce nám představili jedenáct vín, z toho osm bílých a růžových. A z nich mělo šest větší zbytkový cukr než 11 g/l. Přitom „nejsušší” (mimo červených) mělo téměř 8 g/l zbytkového cukru. Ještě že alespoň červená byla suchá.
Ale popořádku. Zahájili jsme téměř polosladkým Veltlínským zeleným 2012 v pozdním sběru. Výrazně ovocné víno ve vůni i chuti. Jemně kořenité, zřetelně nasládlé a zakulacené, v dochuti jen lehounká pikantnost smíchaná s kořenitostí.
Příliš odlišný nebyl ani následující Ryzlink vlašský 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno s poměrně nižší kyselinou (5,8 g/l) nabídlo ve vůni světlé ovoce se stopou květin. Také chuť převážně ovocná, lehce minerální, ale trošku sladší s jen pikantním ocáskem. Nic svěžího.
Neuburské 2012 v pozdním sběru bylo sice polosuché, ale díky nižší kyselině (5,1 g/l) působilo o něco nasládleji. A to i díky vyššímu alkoholu (13 %). Vůně měkce ovocná, chuť nasládlá a uhlazená, jen jemně pikantní v trošku plochém závěru.
Chardonnay 2012 v pozdním sběru se mi líbilo. A nejen proto, že mělo z bílých vín nejnižší zbytkový cukr (9,3 g/l). Příjemná ovocná vůně (broskve, meruňky), v chuti jen malinko nasládlé, boubelaté a zřetelně pikantnější v lehkém ovocně-minerálním závěru. Za pár měsíců bude nepochybně ještě lepší!
Aurelius 2012 ve výběru z hroznů byl výrazněji sladký (21,1 g/l zbytkového cukru, ale díky slušné kyselině (6,9 g/l) nebylo víno fádně sladké. Ve vůní méně aromatické, než jsem očekával, spíše jemně ovocné (broskve) s lehounkou stopou medu. Chuť výrazně nasládlá, jemně aromatická s náznakem medových tónů i pikantnosti.
Pěkné, byť přece jen sladší (20,9 g/l zbytkového cukru), bylo Rulandské šedé 2012 ve výběru z hroznů. Vůně ovocná, svěží. Chuť výrazně nasládlá, zřetelně minerální a kulatá. Dochuť jemně pikantní, ale přece jen dost sladká.
Následovala tři vína z odrůdy Zweigeltrebe. Nejprve klaret 2011 v pozdním sběru na hranici suchého a polosuchého vína (8,5 g/l zbytkového cukru, 6,6 g/l kyselin). Pěkná vůně kombinovala jahody a vyzrálé třešně. Chuť lehce aromatická, ovocná, malinko zakulacená s lehkou pikantností v závěru. Při dobrém nachlazení je toto víno velmi příjemné i osvěžující.
Zweigeltrebe rosé „Zamilované” 2012 v pozdním sběru bylo výrazně sladší (přes 15 g/l zbytkového cukru) s trošku nižší kyselinou (5,1 g/l). Ve vůni tmavé peckoviny a jemná mineralita. V chuti nazrálé ovoce, lehounce zakulacené v sladším, nicméně ještě pikantním závěru.
A do třetice Zweigeltrebe – tentokrát červené 2009 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé višně a třešně. Chuť výrazně ovocná, nic hutného, ale pitelná. Zatím ještě dostatek tříslovin a zřetelná kyselinka, ale za nějaký čas se může vše hezky uhladit. Dobrý moravský „cvajgl” na delší, především letní pití.
Velmi příjemná, byť ještě trochu mladá, byla Frankovka 2011 v pozdním sběru. Harmonické, středně plné a stále ještě pikantní víno s vůní jemně čokoládových tmavých peckovin. V chuti pěkně nazrálé tmavé ovoce, tělo zakulacené, v závěru ještě zřetelné třísloviny s jemnou stopou pecičkové hořčinky. Chutná velkopavlovická frankovka.
Na závěr jakostní Dornfelder, řekl bych klasický ve svém charakteru. Výrazná barva, vůně bohatá (tmavé ovoce) se zřetelnou živočišnou stopou (kůže). Chuť měkce ovocná, spíše ve stylu tmavých lesních plodů. Navíc špetka kůže a čokolády v uhlazené, lehounce pikantní dochuti. I toto víno, stejně jako většina ostatních, bohužel nenabízí ideální poměr cena/výkon. Ale to je již jen mezi vinařem a konzumenty jeho vín.
A ještě hodnocení „vrcholového týmu”:
Chardonnay 2012, Dornfelder 2011 a Aurelius 2012 – 8,7 bodu (z 10 možných), Frankovka 2011 – 8,6 b., Neuburské 2012 – 8,5 b., Rulandské šedé 2012 a Zweigeltrebe 2009 – 8,4 b., Veltlínské zelené 2012, Ryzlink vlašský a Zweigetrebe rosé – 8 b. a Zweigeltrebe rosé – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý