Tuzemští vinaři rozšíří své vinice o 108 hektarů. Nejvíce na Velkopavlovicku a Slovácku

17. 3. 2016

Přes osmdesát pěstitelů vína v letošním roce rozšíří své vinice. Vyplývá to z nejnovějších údajů Registru vinic, kam mohli vinaři do konce února podávat žádost o povolení nové výsadby vinic. Zatímco nejvíce žádostí je z Velkopavlovické a Slovácké podoblasti, nejméně naopak z podoblasti Znojemské.

Nařízení Evropské komise povolující státům rozšířit plochy vinic každoročně o jedno procento se letos poprvé uplatňuje vpraxi. Pro Českou republiku to znamená, že se tuzemské vinice mohou rozšířit až o 178 hektarů. Podle údajů z Registru vinic Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kam vinaři podávali žádosti do konce února, bude však
plocha nižší. „O povolení pro novou výsadbu požádalo 81 pěstitelů. Veškerá požadovaná plocha činí 108 hektarů, což je 61 % z celkové výměry k udělení povolení. Všichni žadatelé, kteří splnili potřebné náležitosti, tak získají jimi požadovanou výměru,“ uvedl vedoucí

Oddělení registru vinic Rostislav Gruna. Jedním z důvodů, proč se tuzemské vinice nerozrostou o maximálně možnou plochu 178 hektarů, je finanční nákladnost. Výsadba jednoho hektaru totiž vyjde přibližně na 500 tisíc korun a na návratnost těchto investic čekají vinaři vždy delší dobu. „Vždy je obtížné vybrat odrůdy, které budou do budoucna zajímavé a zajistí návratnost vynaložených prostředků.

Před výsadbou se zajímáme nejen o odrůdy, ale i o jednotlivé klony,“ upřesnila Jitka Pomykalová z vinařství Víno Blatel, které je jedním ze žadatelů o rozšíření vinic na Slovácku.

Podle aktuálních statistik Registru vinic nejvíce žadatelů pochází z vinařské podoblasti Velkopavlovické, která se rozroste o čtyřiatřicet nových vinic, a z podoblasti Slovácké, jež se rozšíří o sedmadvacet vinic. Čtrnáct vinic pak přibyde v Mikulovské a čtyři ve Znojemské podoblasti. Z dat dále vyplývá, že nejpopulárnějšími odrůdami se vloni staly Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Pálava, Chardonnay a Rulandské šedé. Obdobný trend se navíc očekává i letos. „Na nově vzniklých vinicích o plánované rozloze 3,5 hektaru se letos chystáme vysazovat stejně jako loni odrůdu Rulandské šedé. Kromě toho vysadíme také Ryzlink rýnský a Sauvignon,“ uvedla Jitka Pomykalová ze slováckého vinařství Víno Blatel.

Mgr. Jitka Pomykalová

 

 

TOPlist