Tvrdonická vína s mistrovským rukopisem
17. 8. 2012
Bylo potěšením ochutnávat vína z Vinařství Kosík v Tvrdonicích pod vedením jejich tvůrce, sklepmistra vinařství Pavla Buriánka. Ve Viničním altánu nám pan Buriánek představil jedenáct vínvínařství, které založil, budoval a stále vlastní MUDr. Pavel Kosík, praktický lékař a velký milovník vína.
Všechna ochutnávaná vína, až na závěrečné barikové, pocházela z ročníku 2011. Zahrnovala především moravskou klasiku, a to v suchém, maximálně polosuchém provedení. A právě tato ochutnávka jen znovu ukázala, jak krásná mohou být vína, když jsou vyrobena z kvalitní suroviny znalým, citlivým technologem.
Začalo to Malvasií, tedy Veltlínským červeným raným 2011, zemským vínem s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (5 g/l – 6,5 g/l).Ve vůni ovocně-minerálním s lehkými tóny muškátu. V chuti bylo víno měkce ovocné, zakulacené a příjemně pikantní v decentně nasládlém závěru.
Opravdu krásné bylo následující Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (3,9 g/l) a příjemnou kyselinou (něco přes 6 g/l). Vůně ovocná, příjemně kořenitá. V chuti bohatě ovocné, opět jemně kořenité a zakulacené víno. Opravdu čisté, svěží,šťavnaté a zároveň delikátní víno, které by se neztratilo ani mezi vyhlášenými rakouskými veltlíny.
Moc mi chutnalo také Neuburské 2011 v pozdním sběru, víno na hranici suchého a polosuchého. Ve vůni nazrálé světlé ovoce. V chuti měkce ovocné s náznakem květinových tónů. Mazlivé víno s pikantní, ale elegantní dochutí.
Velmi atraktivní vsuvkou mezi bílými víny byl zemský AVE klaret 2011, polosuché víno z odrůd Cabernet Moravia a Modrý Portugal. Krásná ovocná vůněs jemnými tóny černého rybízu a černého bezu. Také chuť bohatě ovocná, pikantní, opět s lehkými tóny černého bezu a černého rybízu. V dochuti je zřetelná příjemná stopa zbytkového cukru (11 g/l).
Vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyselin měl následující kabinetní Müller Thurgau 2011. Vůně výrazně ovocná (tropické plody, banány, citrusy). V chuti to byly spíše broskve, meruňky a citrusy. V závěrupak lehce nasládlé, jemně muškátové tóny s převahou grepu.
Chardonnay Tadeáš 2011 (na počest majitelova syna) v pozdním sběrubylo polosuché (10 g/l zbytkového cukru). Ve vůni jižní ovoce v jemném máslovém kabátku. Chuť nasládlá, pikantní a bohatě ovocná. Tělo zakulacené s poněkud překvapivým náznakem bylinných tónů v dochuti.
Trochu jiný styl pokud jde o cukry a kyseliny (4,6 g/l a 6 g/l) nabídl Muškát moravský 2011 v kabinetním provedení. Vůně opravdu delikátní, muškátová s krásným přechodem do citrusů. Chuť svěží, čistá, vyzrálý muškátový hrozen. V závěru pak kombinace muškátu a citrusů.
Tvrdonický sauvignon se již stal pojmem (Čebav a jeho následníci- Vinařství Čech, BM Vinařství). A rozhodně to platí i o Vinařství Kosík. Polosuchý Sauvignon 2011 v pozdním sběru (11 g/l zbytkového cukru). Ve vůni světlé ovoce včetně angreštu, ale s výraznými tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti identický, lehce nasládlý, šťavnatý. Rozhodně potěší delší pikantní závěr. Opravdu výborný sauvignon, jeden z nejlepších z ročníku 2011, které jsem ochutnal.
Na závěr dvě červená vína. Nejprve Frankovka 2011 v pozdním sběru, čerstvě nalahvované víno s velmi pěkným potenciálem. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny se stopou papriky. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny, špetka vanilky v ještě svěží, bohatě ovocné dochuti. Za rok bude ideální, ale kdo to má vydržet…
Závěrečný barikový Cabernet Moravia 2010 zcela nesplnil moje velké očekávání. I díky relativně nízké vyzrálosti hroznů (cukernatost moštu 19 °NM) chybělo vínu macatější tělo. K plnosti samozřejmě nepomohl ani nízký zbytkový cukr (0,4 g/l), na druhé straně kupodivu ani vyšší alkohol (13 %). Takže vůně pěkná: tmavé ovoce, náznak čokolády a živočišné tóny (kůže). V chuti jemně kořenité tmavé peckoviny, vanilkový závoj s lehkou živočišnou stopou. Dochuť spíše kratší, kořenitá se zřetelnou vanilkou. Víno zrálo 12 měsíců v bariku (2. plnění). Zajímavé, pěkně pitelné víno, ale nejsem si jist, zda si barikový sud opravdu zasloužilo.
Byla to jedna z nejlepších ochutnávek moravských vín minimálně v uplynulém roce, rozhodně v první desítce – kvalitou vín i jejich prezentací.
„Vrcholový tým“, tentokrát jen dvoučlenný, hodnotil vína takto:
Sauvignon 9,2 bodu (z 10 možných), Veltlínské zelené a Neuburské – 9,1 b., Cabernet Moravia 8,9 b., Muškát moravský a AVE klaret – 8,8 b., Müller Thurgau, Frankovka a Chardonnay – 8,7 b., Cuvée Veltlínské zelené & Tramín – 8,6 b. a Malvasia – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý