U Vondráků kraluje „král vín“

11. 10. 2010

Luděk Vondrák nás znovu přesvědčil, jak krásná vína vznikají „ve stínu Moravy“, v mém oblíbeném Mělníku. Samozřejmě především bílá, většinou příjemně suchá či polosuchá, šťavnatá a pikantní. Ochutnali jsme 14 vín, z toho několik ještě nenalahvovaných novinek z ročníku 2009. Ale také půl tuctu vín, se kterými jsme se ve Viničním altánu setkali již na loňské ochutnávce. I to bylo nejen příjemné, ale také poučné.

Ryzlinky patří k chloubám Vondrákova vinařství. Není proto divu, že jsme jich ochutnali celkem pět. Začali jsme Ryzlinkem rýnským 2008 v pozdním sběru. Suché víno s medově-citrusovou vůní a dotykem minerálů. V chuti med, lipovina, světlé ovoce. Jemně pikantní víno v dochuti. Asi to nebude Vondrákův nejlepší ryzlink, ale určitě je na cestě k elegantnímu tělu.

Tam se již zařadil následující Ryzlink rýnský 2007 v pozdním sběru. Ve vůni med, ovoce, lipovina, minerální tóny. Velmi lahodný, suchý ryzlink. V těle velmi svěží, ale již nazrálý s pěknou minerální dochutí.

A do třetice Ryzlink rýnský, tentokrát mladý z ročníku 2009 v pozdním sběru. Více ovocný s lipovinkou a svěžím, ještě mladým tělem. Má hezky našlápnuto, mohl by to být do dvou let opravdu krásný „rýňák“.

Po ryzlincích přišla změna v podobě Rulandského šedého 2008 v pozdním sběru. Opět suché víno s vůní přezrálé hrušky. V těle měkce ovocné, velmi pikantní s bohatou dochutí – a extraktivní (26 g/l bezcukerného extraktu).

A opět výrazná změna – Tramín červený 2008 v pozdním sběru. Také suché, velmi jemné až delikátní víno s vůní vyzrálého hroznu, citrusů (především sladký grep). V těle lehce zakulacený, mile pikantní a svěží tramín, který si najde příznivce napříč spektrem vinných fanoušků.

Překvapivě málo kontrastně působil vůči tramínu Kerner 2008 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálý hrozen s tóny rozkvetlé louky. V chuti měkce ovocný (grep, limeta), plnější a dostatečně pikantní v závěru.

Druhý Kerner, ročník 2009 ve výběru z hroznů, byl o něco mazlivější. Ve vůni vyzrálá bělomasá broskev a přezrálý angrešt. V těle měkce ovocný, zakulacený, ale také pikantní v lehounce nasládlém závěru. Sázím na jeho pěkný zítřek!

A na řadu přišel můj velký favorit – Rulandské bílé 2006 ve výběru z hroznů, které jsme s velkým potěšením ochutnávali již loni. Měkce suché víno s trošku vyšším alkoholem (14 %) a s krásnou vůní meruněk a ananasu. Velmi elegantní, šťavnaté a ovocité víno, které však proti loňsku malinko „povolilo“. Zdálo se mi, že dochuť již nebyla tak dlouhá a po kratším pobytu ve sklence nebylo v těle tak baculaté. Ale pořád velmi pěkné!

Přiblížilo se mu Rulandské šedé 2007 ve výběru z hroznů s výraznou ovocně-minerální vůní a bohatým, chuťově identickým tělem. Velmi pikantní víno s decentním bylinným „štychem“ v závěru a s potenciálem pro další vylepšování.

Nesmírně zajímavé bylo mladé Rulandské bílé 2009 v pozdním sběru „pokřtěné“ trochou Rulandského šedého. Velmi ovocité víno ve vůni i chuti (tropické plody – ananas, mango), plné a výrazně pikantní. To je můj vinný kůň od Vondráka pro příští roky. Pokud se ještě letos nevypije…

Tím současným je rozhodně Ryzlink rýnský 2006 ve výběru z hroznů. Víno na formální hranici suchého a polosuchého s velmi atraktivní vůní zeleného čaje. V uhlazeném a elegantním těle převládá lipovina. Měkce pikantní a extraktivní víno (bezcukerný extrakt 27,1 g/l) s delší dochutí. Je to lék!

Rozhodně mi chutnalo také růžové Cuvée 2009 v pozdním sběru, směs Svatovavřického a Modrého Portugalu. Ve vůni peckoviny a jahody. V identické chuti příjemně svěží a pikantní s překvapivě plným tělem. Má však chybu. „Růžovka“ měla být na trhu již v květnu či červnu!

A ještě jeden „rýňák“ v závěru. Ryzlink rýnský 2007, botrytický výběr. Polosladké víno s vysokým alkoholem (14,8 %), ovocně-bylinnou vůní a s bohatou botrytickou stopou. V identické chuti byly zřetelné medové tóny v příjemně pikantní dochuti plné ušlechtilé plísně. Delikatesa pro přípitek fajnšmekrů.

Nakonec výrazně sladká tečka – slámové Svatovavřinecké 2007 předvedlo ve vůni i chuti švestky v alkoholu. Bohatě sladké, ale i jemně pikantní. Souhlasím s výrokem jednoho z hostů, který víno označil za „nektar ze švestek“.

A hodnocení „vrcholového týmu“? Tady je:

Ryzlink rýnský 2006 – 9,3 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2007, botrytický výběr – 9,2 b., Svatovavřinecké slámové a Rulandské bílé 2009 – 9 b., Rulandské bílé 2006 a Rulandské šedé 2007 – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2007 a Cuvée rosé – 8,7 b., Rulandské šedé 2008 – 8,5 b., Tramín červený – 8,4 b., Kerner 2009 – 8,3 b., Ryzlink rýnský 2009 – 8,2 b., Ryzlink rýnský 2008 – 8,1 b. a Kerner 2008 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist