Uherská vinná rapsodie
4. 3. 2011
Již několikrát jsme se mohli ve Viničním altánu potěšit skvělými víny předních maďarských vinařství a jejich prezentací pány z dovozní společnosti Vinorum. Je to nesmírně příjemný a zároveň i poučný zážitek. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Sympatičtí průvodci světem maďarských vín, Kristian Ujlaki a Peter Tóth, nám nabídli deset výborných vzorků a navíc spoustu zajímavých informací o tamních vinařstvích.
Je pěkné začínat vínem z vinařství se slavným jménem – Gál Tibor Leányka 2009 ze severomaďarské vinařské oblasti Eger. Bylo to vstupní víno z maďarské odrůdy Leányka, pro nás možná trošku netradičního stylu, nicméně zajímavé. Nazrálé ovoce, květiny, minerální tóny ve vůni i chuti. Příjemně zakulacené víno s lehkou pikantností.
Ze stejné odrůdy bylo i následující víno Raspi Leányka 2009 ze Sopronu, tedy ze severozápadu Maďarska u rakouských hranic. Stáří vinice kolem 40 let se rozhodně podepsalo na tomto vínu. Samozřejmě v dobrém! Bohatší aroma (nazrále ovoce, tóny křemene a bylin) a pevnější, zakulacené tělo. Nicméně v dochuti, v níž cítíme stopu křemene, je příjemně pikantní. Tady bych volil o něco formálnější příležitost k popíjení.
Od Balatonu byl Pinot Gris 2008 z rodinného vinařství Figula. Bohatá „šedivka“ s hutnou vůní nazrálého ovoce a lehkýmii minerálními a dokonce i živočišnými tóny. Velmi plné a velmi ovocité víno s lehkou nasládlostí v jemně minerální dochuti.
A další slavné jméno z ještě slavnější vinařské oblasti. Béres Diókút Hárslevelü 2008 z Tokaje. „Béresovy kapky“ z Lipoviny v téměř suchém provedení byly skvělé a přímo mne povznesly. Ve vůní mazlivé světlé ovoce, med a lipovina, v identické chuti bych zrůraznil především inspirující kyselinku v pikantní dochuti. Krásně vyvážené víno!
A první červené opět s velkým jménem – Gál Tibor Pinot Noir 2007 z Egeru. Ve vůni džemovité a kompotované tmavé ovoce v lehkém griotkovém závoji. Již vyzrálé elegantní tělo přezrálých tmavých peckovin se špetkou koření. Příjemný vstup do světa maďarských modrých pinotů.
Vinařství St. Andrea z Egeru patří k absolutní maďarské špičce. A užili jsme si pár jeho pěkných produktů, především dva modré pinoty. Nejprve Hangács Pinot Noir 2007. Ve vůni bohaté tmavé ovoce v džemovitém provedení. V chuti nazrálé tmavé peckoviny i něco z lesní směsi se zřetelnými barikovými tóny a s ovocitou koncovkou v delší dochuti.
Ale ještě lepší byl Paptag Pinot Noir 2007. Působil plnějším dojmem, byl elegantnější a nabídl krásnou ořechovou stopu (jako v ovocném koláči) ve vůni i chuti. Krásně hutné víno, náznak minerálů v příjemně pikantní dochuti. Víno, které bych nazval „macatým“ v tom mazlivém slova smyslu.
A další St. Andrea, ale z poněkud jiného soudku. Aldás Bikavér 2008, jak jinak než z Egeru. Cuvée šesti odrůd s převahou Frankovky s bohatou vůní tmavých peckovin (především višní), ostružin a se stopou vlašských ořechů. V identické chuti polaská elegantní styl velmi vyváženého vína.
Těsně před koncem jsme cestovali na nejjižnější maďarský jih, do oblastní slavných červených vín – Villány. Cabernet Sauvignon z vinařství Sauska mne po roce (ale v mladším ročníku) opět okouzlil. Ve vůni téměř klasika – tmavé peckoviny, špetka borůvek a čokoláda. Chuť bohatě ovocná, plná, řekl bych vyvážená kombinace tmavých peckovin, borůvek a ostružin. Víno zrálo 4 měsíce v bariku, a bylo dubem krásně a decentně políbeno.
Přiznám se, že mu v mém žebříčku silně konkuroval Tihanyi Merlot 2008 od Balatonu z vinařství Figula. U něj vůně ještě klasičtější – višně v čokoládě. Chuť bohatě ovocná se zřetelnou stopou tříslovin. A samozřejmě višně v čokoládě v uhlazenějším, nicméně jemně pikantním těle. Moc hezký finiš, který ocenil také „vrcholový tým“. A to takto:
Sauska Cabernet Sauvignon – 9,5 bodu (z 10 možných), Figula Tihanyi Merlot – 9,4 b., St. Andrea Paptag Pinot Noir – 9,1 b., Béres Diókút Hárslevelü a St. Andrea Aldás Bikavér – 9 b., St. Andrea Hangács Pinot Noir a Gál Tibor Pinot Noir – 8,9 b., Figula Pinot gris – 8,6 b., Ráspi Leányka – 8,3 b. a Gál Tibor Leányka – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý