Ukázky z království ryzlinků
21. 11. 2016
Tentokrát nám Vladislav Pajdla přivezl do Viničního altánu k ochutnání devět německých vín, v drtivé většině z oblasti Rheinhessen a Mosel-Saar-Ruwer. A samozřejmě hlavně ryzlinky – celkem šest.
Ten sedmý ryzlink byl ve vstupním Fleurant cuvée Bertolsheimer 2015 z Weingut Ernst Bretz. Příjemně pitelné víno s ovocně-minerální vůní. Také v chuti bohatě ovocné, zakulacené a šťavnaté. Živé víno s pikantní koncovkou i na delší pití.
Následoval Nackenheimer Riesling Kabinett 2015 trocken z vinařství Weingut Binz. Ve vůni světlé peckoviny (meruňky, broskve) s jemnou mineralitou. V ovocité chuti (meruňkový kompot) bylo lehounce nasládlé, zakulacené, šťavnaté a pikantní.
Líbil se mi i Riesling trocken 2014 z Weingut Bretz. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a zřetelné minerální tóny, které bych označil za „předpokoj petroleje”. Chuť ovocná, malinko slaná, šťavnatá a opět s lehounkými petrolejovými tóny.
Ještě lepší byl pro mne Kreuznacher Hinkelstein Riesling Kabinett trocken 2015 z Weingut Paul Anheuser v oblasti Nahe. Ve vůni bohatě ovocně-minerální. V ovocné chuti jemná mineralita. Tělo šťavnaté, malinko lehčí s pikantním ocáskem.
Možná trošku atraktivnější byl Brauneberger Juffer Riesling Kabinett trocken 2015 z Weingut Karp-Schreiber v oblasti Mosel. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (9 g/l) a bohatou kyselinou (8 g/l). Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, zřetelná mineralita s již výrazným náznakem petroleje. V chuti bohatě ovocné, zakulacené a šťavnaté. V lehce nasládlé chuti bylo dostatečně pikantní.
Ve Viničním altánu již známého vinařství Dr. Fischer z oblasti Mosel-Saar-Ruwe jsme ochutnali Bocksteinhof Riesling trocken 2013. Víno s mimořádně výraznou kyselinou (11,4 g/l) a vyšším zbytkovým cukrem (8 g/l) vonělo po světlém ovoci s decentními petrolejovými tóny. Chuť ovocně-minerální, šťavnatá a výrazně pikantní.
Velmi zajímavý byl Piesporter Goldtröpfchen Riesling Kabinett Feinherb 2007 z vinařství Bollig-Lehnert (oblast Mosela). Polosuché víno s vůní přezrálého světlého ovoce, zřetelně minerální s výraznou stopou petroleje (aroma blízké novému jutovému pytli).
Sladký (40 g/l zbytkového cukru), ale i měkce pikantní byl Bacchus Kabinet Wingertstor 2014 z Weingut Ernst Bretz. Pěkná vůně nazrálého ovoce s jemnými tóny černého bezu a černého rybízu. V chuti výrazně sladší citrusy, opět stopa černého bezu a černého rybízu. Tělo šťavnaté a měkce pikantní.
Na závěr zajímavost v podobě vína Schwarzriesling Edition G&M 2012 z vinařství G&M Machmer (oblast Rheinhessen), suché červené víno z odrůdy známé též jako Pinot Meunier (Francie) či Mlynářka (Čechy a Morava). Ve vůni lehce ještě „dřevité” tmavé ovoce s dotykem čokolády. V chuti tmavé ovoce, tělo kulaté se stopou džemu, čokolády a již uhlazených a nasládlých tříslovin.
Byla to opravdu pěkná kombinace vybraných německých vín, převážně od Rýna, Mosely a jejích přítoků. Každý si určitě vybral, a tak kdo si nějaké nekoupil či neobjednal, snad se zase dočká někdy příště ve Viničním altánu.
A ještě hodnocení početně velmi oslabeného se se „vrcholového týmu”:
Riesling Kabinett Weingut Karp-Schreiber – 8,9 bodu (z 10 možných), Riesling Kabinett 2015 (Weingut Paul Anheuser), Bocksteinhof Riesling trocken 2013 (Dr. Fischer) a Riesling Kabinett Feinherb 2007 (Bollig-Lehnert) – 8,8 b., Riesling trocken 2014 (Weingut Bretz), Riesling Kabinett 2015 (Weingut Binz) a Schwarzriesling Edition G&M 2012 (G&M Machmer) – 8,7 b., Fleurant cuvée 2015 (Weingut Ernst Bretz) 8,5 b. a Bacchus Kabinet 2014 (Weingut Ernst Bretz) – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý