„Univerzitní“ vinný pozdrav z Mělníka

4. 9. 2009

I díky příznivějším klimatickým podmínkám si dnes česká vína (především bílá) v ničem nezadají s těmi moravskými. Ve Viničním altánu to znovu potvrdilo na našich degustacích v pořadí již třetí vinařství z Mělníka, Vinařské středisko Mělník-Chloumek, které patří pod Českou zemědělskou univerzitu.

Štěpán Weitosch, který tomuto „univerzitnímu vinařství“ takříkajíc vládne, nám představil deset vín z ročníků 2005 až 2008 – sedm bílých, jedno mladé růžové a dvě červená. Vína až na jednu výjimku zřetelně suchá, nicméně bez ostré kyseliny a poměrně hezky vyvážená. Zaujaly možná překvapivě nejen očekávané a na Mělnicku tradičně výborné „rulandy“ a ryzlinky, ale také aromatické odrůdy – Muškát moravský a Tramín červený.

Právě jednou z nich, Muškátem moravským 2007 v kabinetním provedení, jsme zahajovali. Víno s příjemnou vůní meduňky, šalvěje a lehkých bergamotových tónů bylo suché, v těle jemné a krásně pikantní. Velmi příjemné a osvěžující letní pití.

O něco méně atraktivní bylo kabinetní Sylvánské zelené 2007, opět suché (ale příjemně) víno s ovocným základem ve vůni i chuti, který pak doplňovaly lehké bylinné a minerální tóny. Víno ještě pikantnější s lehce kousající kyselinkou v „květinové“ dochuti.

Ryzlink rýnský 2007 v pozdním sběru byl ve vůni „klasicky“ ovocný s lehkou petrolejovou stopou, ale v ovocně-minerální chuti byly zřetelná výraznější kyselinka. Díky tomu bych víno rozhodně kombinoval s jídlem. Nicméně tento ryzlink doporučuji nechat ještě minimálně rok ležet ve sklípku, určitě se zakulatí.

Výrazně pikantní bylo také růžové Rulandské modré 2008 v pozdním sběru. Hezká vůně – jahody, smetanový jogurt, náznak třešňových tónů. V chuti ovocné, velmi pikantní, ale také poměrně plné víno (bezcukerný extrakt 21,5 g/l). Opravdu osvěžující víno pro horké letní dny. Potěšilo mne v srpnu po celodenní práci na chalupě!

Ze dvou Rulandských bílých mne více uspokojilo to první z ročníku 2005 v kabinetním provedení. Již nazrálé víno ve vůni s máslovými tóny a chlebovinkou. V chuti měkce ovocné, výrazně pikantní s lehce minerálním závěrem.

Rulandské bílé 2006 v pozdním sběru bylo charakteristické všudypřítomnými strouhanými jablky, které však ve vůni působily lehce zkvašeným dojmem. Svěží víno s trošku rozpačitým aroma.

Překvapivě velký zbytkový cukr (24,6 g/l) mělo Rulandské šedé 2007 v pozdním sběru. Ve vůni jemné jižní ovoce (a bonbony bonpari), v chuti nasládlé, bohatě ovocné s pikantní dochutí.

Tramín červený 2007 v pozdním sběru patřil k nejlepším vínům večera. Suchý, s trošku vyšším alkoholem (13,5 %) a příjemnou „tramínovou“ vůní (růžový olej, exotické liči), v níž byly zřetelné jemné minerální podtóny. V těle suchý, ale lehce zakulacený a delikátně pikantní.

Jakostní Modrý Portugal 2007 mne překvapil výraznou a velmi příjemnou ovocností ve vůni (višně, třešně, jemná vanilka, stopa kůže) i chuti. Lehčí a pikantní víno, ideální pro letní dny, navíc za skvělou cenu!

Závěrečné Rulandské modré 2006 v pozdním sběru zrálo 6 měsíců v použitém bariku. Vonělo po tmavých lesních plodech, jemné vanilce s náznakem čokolády. V těle velmi uhlazené, tenčí a pikantní kompotované ovoce. Slušně pitelné, ale nikterak vzrušující!

Degustace rozhodně uspokojila milovníky suchých vín, která především v aromatických odrůdách působila velmi svěže i dostatečně elegantně. Jsou to příjemně pitelná vína za velmi vstřícné ceny!

A co na to „vrcholový tým“?

Rulandské modré 2006 – 8,7 bodu (z 10 možných), Tramín červený – 8,5 b., Ryzlink rýnský 2007 a Rulandské bílé 2005 – 8,3 b., Muškát moravský, Rulandské modré rosé a Rulandské bílé 2006 – 8,2 b., Rulandské šedé 2007 – 8,1 b., Modrý Portugal 2007 – 8 b. a Sylvánské zelené 2007 – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist