Utěšená sestava z Velkých Němčic

7. 7. 2015

     Lukáš Polívka z Velkých Němčic nás velmi potěšil pěknou sestavou jedenácti vín z ročníků 2013 (6 vzorků) a 2014 (5 vzorků). Kupodivu mimořádně příznivé hodnocení dostala nejen bílá, ale také červená vína.
      Zavínění obstaral zemský Müller Thurgau 2013 s cukernatostí moštu na úrovni kabinetu. Ve vůni ovocný s jemným minerálním „štychem”. V chuti zřetelně suchý, měkce ovocný, šťavnatý a lehčí s pikantní koncovkou.
      Mnohem atraktivnější byl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru. Suché víno s vůní světlých peckovin (broskev, meruňka) a minerálních tónů. Tělo plné, šťavnaté a ovocné s jemně minerálním a lehce pikantním závěrem.
      Pro mne nejlepším bílým vínem večera byl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru, barrique, a navíc v provedení sur-lie. Suché víno s krásnou ovocnou vůní (převaha citrusů), a s jemným vanilkovým závojem. V chuti plné, ovocné a delikátně vanilkové. Tělo šťavnaté, pikantní a lehce krémové. Část vína zrála v nerezu, část kvasila a zrála v barikovém sudu.
      A neméně zdařilé bylo i následující Chardonnay 2014, barrique, a opět sur-lie. Zemské víno mělo jemně ovocnou a malinko vanilkovou vůni se vzdálenou stopou minerálů. Výrazně suché víno bylo v chuti ovocně-krémové, pikantní a svěží. Víno je velmi perspektivní, musí však ještě řadu měsíců ležet v láhvi.
      Potěšilo mne rovněž zemské Veltlínské zelené 2014 s cukernatostí moštu na úrovni poctivého pozdního sběru. Polosladké, pociťově však spíše polosuché víno s ovocnou, lehce kořenitou a minerální vůní. V chuti nazrálé světlé ovoce, jemně nasládlé a zakulacené s měkce pikantním závěrem.
      A další zdařilé víno – Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru, polosladké víno v „moselském stylu”. V bohaté vůni ovocně-minerální, v identické chuti nasládlé, zakulacené, šťavnaté až mazlivé víno s delikátně pikantní koncovkou.
Následující Hibernal 2014 v pozdním sběru byl pro mne již moc sladký (62 g/l zbytkového cukru). Nicméně díky výrazné kyselině (9 g/l) a nízkému alkoholu (8,5 %) bylo víno dostatečně živé. Vůně pro Hibernal klasická: citrusy s převahou grepu a černý rybíz. V chuti sladší, bohatě ovocné (sladký grep), velmi šťavnaté a pikantní v závěru na patře.
      Zajímavý a krásně pitelný byl následující klaret Princess Jane 2014, zemské víno z odrůd Rulandské modré a Zweigeltrebe. Na klaret trošku vyšší alkohol (13,5 %), ve vůni jemné tmavé peckoviny. V chuti suchý, příjemně ovocný (jemné třešně a višně) a velmi pikantní. Příjemně pitelné víno nejen na léto.
      A následoval další klaret – jakostní Cabernet Sauvignon 2013. Polosladké víno (31 g/l zbytkového cukru) s vyšší kyselinou (8,9 g/l) a nižším alkoholem (10,5 %). Příjemná vůně po jemné lesní směsi a tmavých peckovinách. V chuti zřetelně nasládlé, měkce ovocné (kombinace tmavých peckovin a lesní směsi) a šťavnaté. V koncovce pikantní a přitom lehce mazlivé.
      Prvním ze dvou červených vín byl zemský Cabernet Sauvignon 2013. Pro mne překvapivě sladké víno (28 g/l zbytkového cukru) s vůní tmavých peckovin. V chuti identické, nasládlé s dostatkem jemných tříslovin. V závěru lehce pikantní. Nejsem však příznivcem červených vín v „moldavském stylu”, zvláště se mi to nelíbí u Cabernetu Sauvignon!
      A na závěr jedno z nejlepších vín večera – zemský Dornfelder 2013. Suché víno s malinko nižším alkoholem (11 %), a s pěknou vůní po tmavé lesní směsi. Chuť výrazně ovocná (tmavá lesní směs), tělo uhlazené a v závěru lehce pikantní. Velmi kvalitní červené víno nejen k jídlu, ale také na delší pití „jen tak”.
      Chutnalo společně s dalšími víny také početně trochu oslabenému „vrcholovému týmu”. Tady je bodování vín z Polívka Winery:
Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru, barrique, sur-lie – 9 bodů (z 10 možných), Dornfelder 2013 a Hibernal 2014 – 8,9 b. Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský 2013, pozdní sběr – 8,7 b., Chardonnay 2014, barrique, sur-lie a Princess Jane 2014 klaret – 8,6 b., Ryzlink rýnský 2013, pozdní sběr a Cabernet Sauvignon 2014, klaret – 8,5 b., Cabernet Sauvignon 2013 – 8,4 b. a Müller Thurgau 2013 – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist