Utěšená žarošická repríza

19. 10. 2011

Po loňské premiéře přišla ještě zdařilejší repríza. Technolog Tomáš Hajduch nám tentokrát představil jedenáctku vín z malého vinařství Petra Svobody v Žarošicích na Slovácku. Vinařství Žarošice nabídlo v drtivé většině vína z ročníku 2010, u bílých převážně suchá, ale s vyšším zbytkovým cukrem a s doplňující pikantní kyselinou.

Vstupní Ryzlink vlašský 2010, označený jako odrůdové víno, byl suchý s výraznějším zbytkovým cukrem (5,5 g/l). Ve vůni bohaté jižní ovoce s jemnou stopou kvasnic. Obdobná byla i chuť – ovocná a výrazně pikantní se sladkokyselým ocáskem. V dochuti byla zřetelná i lehká minerální stopa. Pěkný „vlašák” na delší pití.

Obdobný charakter mělo i následující odrůdové Veltlínské zelené 2010 se zbytkovým cukrem 4 g/l. Ve vůni nazrálé ovoce (citrusy). V chuti identické jen s výraznější a možná trochu překvapivou stopou černého rybízu. V dochuti bylo víno velmi pikantní díky 6,9 g/l kyselin.

Zweigeltrebe rosé 2010 v pozdním sběru mělo celkem vyvážený poměr cukru a kyseliny (6 g/l a 7 g/l). Víno s velmi světlou barvou vonělo po třešních a višních. V příjemně pikantní chuti po tmavých peckovinách mělo delikátní smetanovou stopu. Osvěžující víno nejen pro letní dny!

Dalším suchým vínem na hranici polosuchého bylo Rulandské šedé 2010 v pozdním sběru. Zcela vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyselin (7 a 7,1 g/l), výrazné aroma (broskev, hruška, přezrálý banán) a dostatečně šťavnatá a plná chuť jižního ovoce. V zakulaceném závěru je víno příjemně pikantní. Víno, jehož hrozny pocházejí z Dambořic, kvasilo v nerezu (část) a v použitém bariku.

Ryzlink rýnský classic 2010 v pozdním sběru byl míchán na jemných kalech. Formálně ještě suché víno (zcela vyrovnaný zbytkový cukr a kyseliny – 8,5 g/l a 8,6 g/l) s vůní nazrálého světlého ovoce (broskev, meruňka, angrešt) a se vzdálenou minerální stopou. V chuti uhlazené, elegantní a plnější s pikantním ovocným závěrem. Pěkný ryzlink, který kratším ležením v láhvi ještě zkrásní.

Polosuchý odrůdový Müller Thurgau 2010 je naproti tomu již nyní v optimální kondici. Ve vůni kombinace vyzrálého světlého ovoce, v chuti nasládlé, zakulacené a jemně pikantní víno s plnějším ovocným tělem. Zajímavá, poměrně koncentrovaná „milerka”.

Opravdu výborné bylo polosladké (29 g/l zbytkového cukru) Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru. Krásné aroma nazrálého světlého ovoce s jemnou stopou černého rybízu. V chuti plné, zakulacené a nasládlé. Potěší měkce pikantní závěr s jemným závojem z černého rybízu. Sladké, ale šťavnaté víno nejen pro slavnostní příležitosti.

Asi nejlepším bílým vínem bylo Chardonnay 2010 v pozdním sběru. Polosladké víno s vůní nazrálého světlého ovoce a s jemnou máslovou a minerální stopou. Chuť plná, nasládlá a bohatě ovocná. Nechybí pikantní dochuť, do níž se prolínají i jemné minerální tóny. Surovina pochází z vinic známého vinařství Metroflora v Miloticích.

Prvním červeným vínem byl Dornfelder 2009 v pozdním sběru s vůní lehce griotkových tmavých peckovin. V chuti identické s jemnými karamelovými tóny. Kromě pikantních třešní a višní je v závěru zřetelná i vanilková stopa po ročním zrání v třikrát použitém bariku značky Mercier. Víno potřebuje ještě alespoň rok ležet v láhvi.

O rok mladší Caberrnet Sauvignon v pozdním sběru voněl po tmavé lesní směsi s převahou ostružin. Chuť příjemně ovocná, uhlazená s jemnou džemovitostí a s náznakem hořké čokolády v závěru.

Malinko více mne potěšil Merlot 2009 v pozdním sběru. Ve vůni lehce džemovité lesní ovoce. V chuti však spíše převládaly tmavé peckoviny s jemnou pecičkovou hořčinkou v dochuti. Pěkně ovocný a pikantní moravský merlot.

Závěrečným vínem byl odrůdový Neronet 2010. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce s náznakem „zelených” tónů. V chuti spíše lehčí, jemný a ovocný se zřetelnou kořenitostí. Pikantní a dobře pitelný Neronet bez vlezlých vanilkovo-karamelových tónů, tak častých u vín z této české barvířky. Ideální červené víno na delší letní pití!

A ještě hodnocení poněkud oslabeného „vrcholového týmu”:

Chardonnay 2010 – 9 bodů (z 10 možných), Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru – 8,9 b., Ryzlink rýnský classic – 8,8 b., Merlot 2009 a Rulandské šedé 2010 – 8,7 b., Cabernet Sauvignon 2010 a Neronet 2010 – 8,6 b., Dornfelder 2009 a Zweigeltrebe rosé – 8,5 b., Veltlínské zelené 2010, odrůdové víno – 8,3 b., Müller Thurgau 2010 – 8,2 b. a Ryzlink vlašský 2010 – 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist