Utěšený argentinsko-chilský závěr

9. 1. 2017

     Na prezentaci jihoamerických vín z nabídky společnosti Open Wines, s.r.o. nepřevládala tentokrát chilská vína, ale argentinská. Majitel firmy a pravidelný host Viničního altánu, rodilý Chilan Jorge Atisha, přivezl deset vín ze tří zemí Jižní Ameriky – čtyři argentinská a po třech z Chile a Uruguaye. A také zahájil ochutnávku, ale po půl hodině předal „prezentační žezlo” sommelierovi Rosťovi Fialovi, aby mohl pracovně odcestoval na Moravu.
      Degustaci jsme zahájili chilským bílým – Sauvignonem Blanc Select Terroir 2016 z vinařství Santa Ema. Opravdu pěkný vstup a atraktivní zavínění. Ve vůni ovocně-minerální, stejně tak v plnější a šťavnaté chuti. Převládaly jemné citrusy, a v závěru se na patře objevil lehký minerální „štych”.
      Ze stejného vinařství byl Sauvignon Gris Reserve 2015. O malinko bohatší víno s ovocnou, lehce kořenitou vůni s náznakem černého bezu. V chuti plnější, zakulacené s lehounkou slaností a tóny zelené papriky a listu černého bezu. V závěru měkce pikantní, ale také jsem cítil vyšší alkohol (13,5 %).
      Na stejnou úroveň bych zařadil argentinský La Puerta Torrontés 2014 s jemnou ovocně-květinovou vůní i chutí. Ta byla sušší, šťavnatá a pikantní se zřetelnými citrusovými tóny. Víno s pro mne nepříznivým poměrem cena/výkon.
      Atraktivnější, i když ve stejné cenové hladině, bylo pro mne argentinské víno Saurus Chardonnay 2014 (vinařství Familia Schroeder). Ve vůni světlé ovoce, tóny pylu a květin. V chuti vyzrálé světlé ovoce, tělo uhlazené, poměrně elegantní a příjemně pikantní.
       Zajímavá byla uruguayská „růžovka” Puerto Del Sol Merlot 2016 s vůní jemně kořenitého tmavého ovoce. V suché chuti lehčí, ovocné a velmi pikantní. Trochu netradiční růžové z „”nového světa“.
První červené bylo rovněž uruguayské ze stejného vinařství (Puerto Del Sol). Malbec 2016 voněl po kombinaci tmavé lesní směsi a kompotovaných třešní. V lehčí chuti tmavé ovoce, malinko uhlazené s náznakem kompotu. V závěru na patře bylo víno měkce pikantní.
      Následující Puerto Del Sol Tannat Roble 2015 byl o něco vyzrálejší, ale chutnal mi o fous méně. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce, v obdobné chuti převládaly jemné višně v čokoládě v měkce pikantním kabátku.
Závěrečná trojka byla výraznějším kvalitativním krokem výš. Saurus Malbec 2015 měl sice vyšší alkohol (14 %), ten však byl ve víně dobře zakomponován. Ve vůni jemně kořenitá směs tmavého ovoce v jemném džemovitém provedení.   Chuť ovocná, lehounce kořenitá s ještě zřetelnými, ale sladkými tříslovinami. V závěru víno ukázalo jemně pikantní ocásek. Tento patagonský malbec zrál 6 měsíců v bariku.
      Z mého oblíbeného vinařství z argentinské Mendozy bylo víno Pascual Toso Cabernet Sauvignon 2015. Ve vůni nabídlo výrazně džemovitou směs tmavého ovoce. Stejně tak v chuti s jemnými tříslovina a stopou kůže. V závěru víno, které zrálo ze 40 % deset měsíců v sudu z amerického dubu, měkce pikantní ocásek.
      Na závěr již téměř tradičně to nejlepší. Tentokrát cuvée Cabernet Sauvignon/Merlot (60 %/40 %) 2013 z chilského vinařství Maria Soledad. Ve vůni kořenité tmavé ovoce s jemnou stopou po zrání v dubu. V chuti kombinované tmavé ovoce s dotykem čokolády a s tóny papriky. A nechyběly sladké třísloviny po třináctiměsíčním zrání v bariku. Pěkný, elegantní závěr!
      Kompletní „vrcholový tým” hodnotil jihoamerická vína takto:
Maria Soledad Cabernet Sauvignon – 9,2 bodu (z 10 možných), Pascual Toso Cabernet Sauvignon – 9 b., Saurus Malbec – 8,9 b., Santa Ema Sauvignon Gris a Puerto Del Sol Tannat – 8,6 b., Santa Ema Sauvignon Blanc (moje hodnocení – 8,8 b.), La Puerta Torrontés a Puerto Del Sol Malbec – 8,5 b., Saurus Chardonnay – 8,4 b. (moje hodnocení – 8,8 b.) a Puerto Del Sol Merlot Rosé – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist