Utěšený večer s vrbickým vinařem

17. 8. 2011

Můj oblíbený vrbický vinař Vít Sedláček přijel s rodinou do Viničního altánu s několika novinkami. Především vypadal mladší. Některá vína měla inovované etikety a objevila se i novinka v podobě vína – další cuvée, česky řečeno Směs ze staré vinice. Co zůstalo? Především výborná kvalita a Vítkova snaha dělat vína stále lepší. A ochutnali jsme jich požehnaně – celkem čtrnáct.

Takže musím být o něco stručnější. Postupovali jsme netradičně v „obráceném gardu“. Vstupním vínem bylo zemské Rosé 2010, cuvée odrůd André a Zweigeltrebe s nižším alkoholem (10 %) a vyšším zbytkovým cukrem i kyselinou (20 g/l a 10,2 g/l). Velmi pikantní a šťavnaté víno s nasládlým ocáskem plné lesních plodů i tmavých peckovin.

Dalším zemským vínem bylo Modrohorské cuvée 2009, již tradiční Sedláčkovo víno, které označuje jako „cuvée stařečků“. Směs Modrého Portugalu a Frankovky s převahou druhé odrůdy. Hezká vůně peckovin, stejně tak tmavé třešně a višně v chuti. Víno, které bude ještě zrát, je pikantní a zřetelná je i lehounká pecičková hořčinka. Za rok již bude v ideální kondici.

Ještě víc mi chutnalo jakostní Svatovavřinecké 2009. Ve vůni mnohovrstevné a bohaté (třešně, kouř, živočišné tóny). V chuti ovocné, uhlazené, jemně pikantní a „čisté“ víno.

A ještě vyšší kvalita – Modrý Portugal 2009 v pozdním sběru. V bohaté vůni nazrálé peckoviny. Chuť výrazně ovocná, vyzrálá a uhlazená do jemné džemovitosti. Potěší decentně kořenitý závěr. Velmi zdařilý Modrý Portugal!

Neméně zdařilé bylo i Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé peckoviny s pecičkou, v chuti bohatě ovocné, kořenité, plné a zároveň příjemně pikantní víno z brumovické vinice.

Příliš za ním nezaostávalo André 2009 v pozdním sběru z brumovických a vrbických hroznů. Ve vůni tmavé ovoce, káva i živočišné tóny. V chuti jemné peckoviny, tělo uhlazené a lehce pikantní. Ve srovnání s „cvajglem“ bylo o něco tenčí.

Exkluzívní byl Dornfelder 2009 v pozdním sběru s parametry výběru z hroznů. Ve vůni tmavá lesní směs, jemně kořenitá. Plné tělo, uhlazené, opět s milou kořenitostí (stopa papriky) v závěru. Jedno z nejlepším vín z této odrůdy na degustacích ve Viničním altánu.

Po sedmi červených, pět bílých. Zahájila je naprostá novinka, zemské víno Směs ze staré vinice 2009 (Neuburské, Müller Thurgau, Ryzlink vlašský a MOPR). Velmi zajímavé víno, které zrálo v akátovém sudu. Kombinovaná vůně (citrusy, muškátové a živočišné tóny), která se postupně otevírá. Chutí „procházejí“ všechny použité odrůdy. Tělo pikantní, bohatě ovocné a nazrálé. V závěru jsou cítit sušené meruňky. Zajímavé víno pro potěšení „přepitých“.

A těšili jsme se dále. Tentokrát z odrůdy Aurelius 2009 v pozdním sběru. Suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (5,4 g/l a 5,9 g/l). Ve vůni vyzrálý hrozen, v ovocné chuti plnější, šťavnaté a lehce pikantní víno.

Následovala „mladá čtyřka“ z loňského ročníku. Tu odstartoval kabinetní Müller Thurgau 2010 s vyšším zbytkovým cukrem (10,3 g/l) a příjemnou kyselinou (7,6 g/l). Bohatá vůně jižního ovoce (citrusy, meloun). V chuti identické, velmi pikantní víno se šťavnatým závěrem. Za zmínku stojí vysoký bezcukerný extrakt – 27,5 g/l.

Ještě extraktivnější (28,5 g/l) bylo Rulandské bílé 2010 v pozdním sběru. Polosuché víno s bohatou kyselinou (8,7 g/l) s vůní po angreštu a vyzrálém hroznu. V chuti lehce nasládlé, velmi pikantní s meruňkovým závěrem. Víno musí ještě minimálně půl roku ležet v láhvi. Jeho budoucnost je velmi nadějná. Ostatně i přítomnost stojí za to!

Sauvignon se líbil! Polosladké víno (16,6 g/l zbytkového cukru) s bohatou kyselinkou (8,7 g/l) s vůní meruňky, angreštu a se stopou černého rybízu a černého bezu. Velmi extraktivní (27,5 g/l), pikantní a šťavnaté víno, kterému velmi sluší jemný černorybízový ocásek.

O závěr se postarala dvě tradičně výborná cuvée. Nejprve bílé polosladké Cuvée Venalis 2010, jakostní známkové víno (Rulandské šedé, Aurelius a Chardonnay) s výraznou kyselinou – 10,2 g/l. V bohaté vůni citrusy, v pikantní chuti navíc meruňky. Svěží a šťavnaté víno s výraznou pikantností v závěru. Ideální pro slavnostní příležitosti!

Zato jakostní Cuvée Opacus 2007, nám dobře známé a mimořádně žádoucí víno, se může pít kdykoliv. Vždy polaská! Po předloňské premiéře a loňském opakování si Vítek nenechal odpustit také druhou reprízu. A udělal velmi dobře, protože víno stále roste do krásy! Krásně srovnané odrůdy (Frankovka, Dornfelder a André) s vůní lehce kořenitých peckovin. Tělo velmi uhlazené, elegantní, plné vyzrálých peckovin. Kudy teče, tudy těší a laská. Krásný vrchol nesmírně bohatého a utěšeného večera s vrbickým vinařem. Pěkné vinné školení…

A hodnocení „vrcholového týmu“? Tady je:

Cuvée Opacus – 9,3 bodu (z 10 možných), Zweigeltrebe a Dornfelder – 8,9 b., Sauvignon – 8,8 b., Směs ze staré vinice, Cuvée Venalis a Aurelius – 8,7 b., André – 8,6 b., Müller Thurgau a Rulandské bílé – 8,5 b., Svatovavřinecké – 8,3 b., Cuvée Modré hory – 8,2 b. a Rosé 2010 – 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist