Už jen kousek od „rauše“

2. 12. 2016

      Po letošní březnové ochutnávce dvanácti čerstvě nalahovaných mladých vín z mikulovského Vinařství Rauš ve Viničním altánu jsem se přesvědčil, že neformální slogan vinařství „S víny od Rauše se dostanete do rauše“ nebude asi tak obtížné naplnit. Nicméně tenkrát k tomu chybělo ještě několik krůčků. Tentokrát jsme se dostali již velmi blízko.
      Vzhledem k velkému pracovnímu vytížení ve sklepě přijel s víny sommelier a pomocný sklepmistr Lukáš Polišenský. Proti březnu jsme ochutnali o dva vzorky míň, ale užili jsme si to!
Začalo to klaretem z Rulandského modrého 2015 ve výběru z hroznů. Příjemně suché víno s vůní jemných tmavých peckovin a decentních minerálů. V ovocně-minerální chuti suché, poměrně jemné s náznakem „pecičky” v pikantní koncovce.
      Sauvignon 2015 v pozdním sběru byl rovněž suchý, ve vůni ovocný s minerálním „”štychem“. Stejně tak v chuti se zřetelnými světlými peckovinami. V těle plnější, šťavnatý, rovněž s „pecičkou” v pikantním závěru. Hrozny pocházely z vlastní vinice, a byla to první sklizeň.
      Potěšilo mne Veltlínské zelené v pozdním sběru, další suché víno s ovocně-kořenitou vůní s dotykem bílého pepře. V chuti ovocný, lehce kořenitý jen se špetkou minerálů. Měkce pikantní víno s delikátní stopou po bílém pepři. Hrozny se urodily na viniční trati Sonberk.
      Ještě mladý, ale rozhodně nadějný byl jakostní Ryzlink rýnský 2015, suché víno s parametry pozdního sběru vonělo po meruňkách a broskvích, nechyběla mu lehounká mineralita. V chuti jsem cítil směs světlých peckovin, tělo měl šťavnaté, pikantní s dotykem lipoviny. Víno z viniční trati Hůrka má na cestě k vrcholu ještě nějaký ten čas.
      Jakostní Müller-Thurgau 2015 mi ze všech vín chutnal nejméně. Formálně ještě suché víno (6 g/l zbytkového cukru a 6,6 g/l kyselin) s vůní lehce minerálních světlých peckovin. V malinko nasládlé chuti převládaly kompotované světlé peckoviny, zřetelný byl i závan minerálů v trošku pikantním závěru. Vínu chyběly typické květinové tóny včetně muškátu či vyzrálého hroznu, větší lehkost a svěžest. Málo veselá „milerka”.
      Následovalo pro mne jednoznačně nejlepší bílé víno večera – Ryzlink vlašský 2015 ve výběru z hroznů. Víno svou analytikou na hranici polosuchého a polosladkého, ale pociťově rozhodně polosuché. Ve vůni světlé ovoce v lehkém smetanovém závoji se špetkou minerálů. V chuti ovocné, jemně minerální se stopou kořenitosti. Tělo plnější, zakulacené, šťavnaté a mazlivé. Krásný „vlašák” z Liščího vrchu.
      Velmi pěkné bylo také Chardonnay 2015 ve výběru z hroznů. Polosladké víno s pěknou kyselinou (7,9 g/l) působilo spíše jako polosuché. V jemné vůni bylo ovocně-minerální. Stejně tak v lehce nasládlé chuti, v níž se objevily také medové tóny. Potěšil měkce pikantní ocásek.
       Krásné, pro mne však již poněkud sladší bylo Rulandské bílé 2015 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (25,4 g/l zbytkového cukru) s pěknou vůní vyzrálých světlých peckovin a jemných minerálů. Chuť ovocná, nasládlá a šťavnatá s měkce pikantním závěrem. Takové mazlivé víno z viniční trati Hůrka.
      Krásná byla Pálava 2015 ve výběru z bobulí. Sladké víno (84,8 g/l zbytkového cukru) s trošku nižším alkoholem (10,8 %). Ve vůni krásná kombinace pomeranče, mandarinku a jemného muškátu. Chuť sladká, medově-pomerančová (pomerančová kůra) s náznakem muškátu. Tělo šťavnaté a měkce pikantní. Hrozný pocházely z viničná trati Slunečná v Novosedlech.
      Moc mi chutnalo Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů. Suché víno s výrazně vyšším alkoholem (14,4 %) a atraktivní vůní přezrálého tmavého ovoce, lehce kořenitého. Chuť identická, navíc se vzdálenými tóny čokolády. V závěru je měkce pikantní. Víno zrálo v použitých barikových sudech.
      A na závěr mimořádná specialita – biodynamické Oranžové víno 2015, někdo ho nazval „suché moravské sherry”. Cuvée odrůd Rulandské šedé a Veltlínské zelené (bobulový výběr) leželo šest týdnů na rmutu a poté zrálo 6 měsíců metodou sur-lie. Nakonec leželo 2 měsíce v sudu. Speciální láhev a krásná lehce oranžová barva dodávají tomuto vínu punc orginality. Ve vůni lehce kořenité ovoce, stopa džemu a jemného dřeva. V chuti hodně vyzrálé ovoce se stopou džemovitosti, lehká kořenitost a decentní šťavnatost. Velmi zajímavé víno, které zatím nemusí chutnat všem, ale v porovnání s mnoha „autentickými” víny působí výrazně vstřícněji.
      Velmi originální tečka za setkáním s víny, která nás již velmi přiblížila do toužebného vinného rauše.
      A ještě hodnocení početně trochu oslabeného „vrcholového týmu”:
Ryzlink vlašský a Rulandské modré – 9,1 bodu (z 10 možných), Pálava – 9 b., Chardonnay a Rulandské bílé – 8,9 b., Oranžové víno – 8,8 b., Veltlínské zelené – 8,7 b., Ryzlink rýnský a Zweigeltrebe klaret – 8,6 b., Sauvignon a Müller-Thurgau – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist