V atraktivním stylu jižní Francie

31. 10. 2011

V poslední době se ve Viničním altánu stále častěji setkáváme s víny z jihu Francie. Není to náhoda. Tato vína totiž většinou nabízejí prvotřídní kvalitu za příznivou cenu. Nejinak tomu bylo i na další ochutnávce vín z nabídky dovozní společnosti Víno Plus, s.r.o. Šéf firmy Jiří Čáp nám tentokrát nabídlo vína z apelací z Provence a Jižní Rhôny. Jedno bílé, jedno růžové a šest červených. A byla to velmi příjemná sestava.

Zahájilo ji bílé Château Chabrières Côtes du Rhône AOC 2008, cuvée odrůd Marsanne, Roussanne a Grenache Blanc. Vůně ovocná s náznakem citrusů a minerálů. Chuť ovocně-květinová s pikantní koncovkou, v níž byla jemná stopa po minerální hořčince. Zajímavé, pro naše konzumenty možná poněkud neobvyklé víno.

Les Arnevels Côtes de Provence AOC 2010 z vinařství rodiny Quiot bylo důstojným zástupcem proslulých provensálských růžových vín. Cuvée čtyř odrůd (Grenache, Cinsault, Syrah a Cabernet Sauvignon) nabídlo bohatou vůni tmavých peckovin v závoji ze smetanového jogurtu se špetkou minerálů. Chuť plná s dostatkem pikantních tmavých peckovin. Vše postupně přechází do závěru připomínajícího tmavé lesní plody. Velmi zdařilé „roséčko” za poměrně příznivou cenu!

První červené bylo rovněž z vinařství Famille Quiot – Les Arnevels Côtes de Provence AOC 2006. Opět cuvée několika odrůd (Grenache, Carignan, Syrah a Cabernet Sauvignon) s vůní, v níž se překrývaly tmavé peckoviny s lesní směsí. V chuti pěkně ovocné, trošku lehčí s dostatkem vyzrálého tmavého ovoce. Vhodné letní červené k jídlu i k delšímu popíjení.

O něco bohatší bylo následující Château Croix Chabrières Côtes du Rhône AOC 2007. Aroma vyzrálé, lehce džemovité lesní směsi s náznakem čokolády. Chuť identická, navíc se objevil i jemný závan kůže a anýzu. V dochuti je také zřetelná stopa po pecičce tmavých višní a třešní. Dobrý poměr ceny a kvality!

To se dá říci i o následujícím vínu z Jižní Rhôny – Les Arnevels Côtes du Ventoux AOC 2008 (Famille Quiot). Jak jinak než cuvée (Grenache, Syrah, Cinsault a Carignan), tentokrát s vůní vyzrálé lesní směsi doplněné griotkovými tóny tmavých peckovin. V chuti lehce pikantní peckoviny, jemná čokoláda, a poté následuje měkce ovocný závěr.

O malý stupínek výš bych zařadil následující dvě vína. Nejprve Les Arnevels 2006 z poměrně nové apelace Vinsobres AOC. I toto víno je z nabídky rodiny Quiot. Tentokrát jen dvě odrůdy (Grenache a Syrah), vyšší alkohol (14,5 %) a bohatá chuť naleželých švestek s tóny tabáku, skořice, fialek a čokolády, což vše vytváří charakteristickou kombinaci, kterou někdo označuje jako „plesnivá jahoda”, ale já to spíše nazývám vůní „čerstvě řezaného bakelitu”. To platí i o nazrálé chuti, kde se však objevují i pro mne příjemné animální tóny. Tento typ vína má dostatek milovníků.

Nicméně více jich dává přednost stylu následujícího vína: Chateau Croix Chabrieres Cuvée Alliance, Côtes du Rhône AOC 2006. Atraktivní cuvée odrůd Syrah (50 %), Grenache (40 %) a Cinsault (10 %). Nižší alkohol (13 %), ve vůni lehce kořenitá lesní směs se závanem čokolády. Chuť měkce ovocná s jemnými griotkovými tóny, ale také se stopou ostružin. V dochuti příjemné uhlazené a lehce pikantní víno, které zrálo v betonových kádích i ve velkých sudech.

Závěrečné víno bylo jednoznačnou jedničkou večera. Stoprocentní Syrah Jérôme Quiot 2007 z apelace Vacqueyras AOC byl ukázkou velkého stylu vín z Jižní Rhôny. Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce, čokoláda a živočišné tóny (kůže). Chuť bohatá, identická s vůní. Velmi harmonické tělo nabízí jemně pikantní dochuť. Opravdová elegance, krásný vinný zážitek!

Není divu, že syrah chutnal i „vrcholovému týmu”. Tady je jeho celkové hodnocení:

Jérôme Quiot Vacqueyras AOC 2007 – 9,4 bodu (z 10 možných), Chateau Croix Chabrieres Cuvée Alliance – 9 b., Les Arnevels Vinsobres AOC 2006 – 8,9 b., Les Arnevels Côtes de Provence AOC 2010, rosé a Les Arnevels Côtes du Ventoux AOC 2008 – 8,8 b., Château Croix Chabrières Côtes du Rhône AOC 2007 – 8,7 b., Les Arnevels Côtes de Provence AOC 2006 – 8,2 b. a Château Croix Chabrières Côtes du Rhône AOC 2008 – 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist