V čele „květinové mládí“ z Mikrosu

18. 7. 2011

To nejlepší hned na počátku? To jsem si říkal ještě před ochutnávkou vín z Mikrosvínu Mikulov. Náš pravidelný host Václav Šmach, sommelier a jak sám často připomíná také občasný vinohradník, nám totiž představil deset vín z Mikrosvínu, a až na tři vzorky z ročníku 2008 to byly samé novinky. A právě trojicí vín z řady Traditional line 2008 jsme poněkud překvapivě začínali.

Vše zahájil Ryzlink vlašský 2008 v pozdním sběru z Ořechové hory v Březí. Příjemně suché víno s vůní, v níž se kombinovalo nazrálé ovoce s minerály. Chuť měkce ovocná, již vyzrálá, s příjemnou uhlazeností. V závěru lehce pikantní se zřetelnou minerální stopou. Víno s elegancí.

Z vyšší řady Traditional line byl také Ryzlink vlašský 2008 ze slavné viniční trati Železná v obci Perná. Ve vůni světlé ovoce, minerály, lipový květ, ale také stopa grepu. V chuti ovocně-minerální, ještě uhlazenější, řekl bych až sametové víno. A zároveň potěší zřetelně pikantní dochuť. Pro mne to nakonec bylo víno večera!

A do třetice Traditional line – Chardonnay 2008 ve výběru z hroznů (Dolní Dunajovice, Zimní vrch). Formálně ještě suché víno nabídlo ve vůni jižní ovoce s lehkým máslovým kabátkem. Zřetelná byla i jemná kořenitost a stopa minerálů. V chuti bohatě ovocné, pikantní s lehounkou slanou stopou na patře.

A další překvapení – následovalo růžové víno z odrůdy Cabernet Moravia 2010 v pozdním sběru z řady Flower line (Perná, Levá Klentnická). Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,1 g/l) i kyselinou (8,5 g/l). Ve vůni lesní směs se stopou černého a červeného rybízu. V chuti kombinace tmavých lesních plodů a peckovin, zřetelné jsou opět rybízové tóny. Výrazně pikantní víno s lehkým sladkokyselým ocáskem.

A další „růžovka“ – Rulandské modré rosé 2010 v pozdním sběru z řady Flower line (Šanov, U vinohradu). U tohoto vína převládaly ve vůni i chuti tmavé peckoviny (vyzrálé třešně), ale vědět o sobě daly i lesní plody. Příjemné byly také jemné tóny pecičkové hořčinky. Plnější a zároveň pikantní víno se šťavnatou sladkokyselou dochutí.

Prvním mladým bílým vínem bylo Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru (řada Flower line) z dolnodunajovické viniční trati Zimní vrch. Víno s krásnou vůní jižního ovoce a špetkou koření v podobě sladkých mandlí. Tělo bohatě ovocné (zralý hrozen), měkce kořenité, pikantní a svěží. V dochuti je zřetelný sladký grep.

Rulandské šedé 2010 v pozdním sběru (Flower line) z trati Kotelná v Perné vonělo po tropickém ovoci s výraznou stopou citrusů. Chuť bohatě ovocná, nasládlá, ale zároveň velmi pikantní s delším závěrem, v němž laskaly pikantní pomeranče. Velmi extraktivní víno (31,2 g/l bezcukerného extraktu)!

Poslední „vlašák“ večera, víno z ročníku 2010 v pozdním sběru (řada Flower line) z Ořechové hory v Březí, zatím nabídl jen nadějný potenciál. Velmi mladé, ještě nelahvované víno, předvedlo ve vůni nazrálé ovoce s lehce máslovou a minerální vestičkou. Suché víno s malým zbytkovým cukrem a příjemnou kyselinou bylo v tuto chvíli svěží a šťavnaté se zřetelnými minerálními tóny. Ještě poněkud roztřesené víno, která má před sebou lepší dny.

Polosuchý Sauvignon 2010 v pozdním sběru (Flower line) z viniční trati U vinohradu v obci Šanov na Znojemsku byl opravdu zdařilý. Ve vůni broskev a angrešt v jemně máslovém kabátku s vykukujícím černým rybízem. V chuti identický, ovocný a zakulacený, jemně nasládlý, ale zároveň šťavnatý a pikantní. I zde je přítomný černý rybíz. Také víno s pěknou budoucností v řádu jednoho roku!

Na závěr Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru z řady Flower line, směs hroznů z různých vinic. Pěkná ovocná vůně (decentní meruňky a jemné minerály). V chuti se přidávají ještě květiny. Velmi pikantní víno s vyšším zbytkovým cukrem (17,7 g/l). Kyselina v dochuti je ještě velmi zřetelná, víno musí ležet a ležet. Pak nás rozhodně velmi potěší! Zatím je to ještě vinný benjamínek.

A jak hodnotil vína z Mikrosu „vrcholový tým“? Poněkud rozdílně, co člověk, to jiný názor. Tady jsou „zprůměrované“ výsledky:

Rulandské šedé 2010 – 9,1 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2008 a Sauvignon 2010 – 9 b., Ryzlink vlašský 2008, Železná – 8,9 b., Rulandské modré rosé a Ryzlink rýnský 2010 – 8,8 b., Ryzlink vlašský 2008, Ořechová hora – 8,7 b., Ryzlink vlašský 2010 – 8,5 b., Veltlínské zelené 2010 a Cabernet Moravia rosé – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist