V italském klání zvítězil Sauvignon

22. 12. 2010

Italský vinný večer byl v nadcházející zimě prvním, na kterém se poněkud podepsalo počasí. Hosté se však mrazu a sněžení nezalekli, jen složitější bylo dopravit do Viničního altánu poněkud rozkopaným a zároveň hodně zasněženým parkem všechna vína. Nicméně podařilo se, takže Iveta Steinerová a Petr Štěrba, naši pravidelní hosté, mohli rozehrát svůj „italský večer“ se vším všudy. Tedy i s tradiční soutěžní hádankou.

Celkem jsme ochutnali jedenáct vzorků včetně hádankového vína, a to z šesti vinařství, ležících v pěti vinařských oblastech Itálie. Bylo to pět bílých vín včetně závěrečné sladké tečky a šest červených. Kupodivu tentokrát si velmi dobře vedla italská bílá vína, alespoň v hodnocení „vrcholového týmu“. Ale k tomu se v závěru dostanu.

Zahájili jsme velmi zdařilým Gavi 2007 DOCG z vinařství Tenuta San Pietro (oblast Piemont). Víno z odrůdy Cortese, hezky šťavnaté, pikantní a ovocité, předvedlo ve vůni i chuti jemnou mineralitu. Poměrně plné, suché, ale příjemně pitelné víno.

Pinot Grigio 2009 IGT z vinařství Paladin bylo ve vůni ovocné (broskev, žlutý meloun) s jemným květinovým závojem. V těle bylo víno, které zrálo pouze v nerezu, lehce zakulacené, méně pikantní a v dochuti malinko kratší.

Následující cuvée Ser Piero 2009 IGT z Cantine z toskánského vinařství Cantine Leonardo da Vinci bylo asi nejlepším vínem pokud jde o poměr cena/výkon. Podílely se na něm tři odrůdy (Trebbiano, Chardonnay a Sauvignon Blanc), přičemž ve vůni nabídlo atraktivní kombinaci sladké máslové kukuřice a tropického ovoce. Víno s poměrně bohatým tělem (nazrálé ovoce, květiny) bylo příjemně svěží a pikantní, v závěru poněkud ubralo na razanci. Dochuť byla o trošičku kratší, ale stále příjemná.

Posledním bílým a pro mne rozhodně nejlepším vínem celého večera byl Turranio Sauvignon 2009 DOC z vinařství Bosco del Merlo (Veneto). Nádherná „sauvignonová“ vůně v podobě broskví, meruněk, černého rybízu a černého bezu s náznakem jemných citrusů. V chuti téměř identické, pikantní a šťavnaté víno s bohatým a velmi elegantním závěrem, který okrašlovaly lehounké, ale delikátní citrusy.

Druhou část ochutnávky jsme zahájili perlivým rosé vínem Salbanello Frizzante 2009 IGT z vinařství Paladin. Malinko nečekaná kombinace odrůd Malbec, Cabernet Sauvignon a Merlot a jemná ovocnost ve vůni (maliny, jahody). V ovocitém těle lehké, jemně perlivé a jen mírná pikantnost. Dobře se pije, ale potěší jen ty vstřícné!

Pokračovali jsme Merlotem 2008 DOC z vinařství Paladin. Poměrně jednoduché víno s příjemnou vůní po tmavém ovoci. V těle lehčí, uhlazenější s náznakem pikantnosti v kratší dochuti. Čekal jsem o něco víc…

Více mne uspokojilo následující Salbanello Rosso 2009 ze stejného vinařství. Víno bohatě ovocité ve vůni i chuti, uhlazené a lehce nasládlé. V dochuti měkce ovocné s náznakem višní. S mírným přeháněním bych ho označil za „typicky dámské“ víno pro běžné pití.

Soutěžní hádanka byla dost těžká, alespoň pro hosty, kteří se na italská vína tolik nespecializují. Nakonec se jedné z dam po několikeré eliminaci podařilo identifikovat odrůdu. Chtít víc by bylo nereálné. Takže pod staniolem se skrývala etiketa vína Vulcanio Nero d’Avola 2008 IGT ze Sicílie. Víno pěkné, plné lesních plodů (borůvky, ostružiny), které zrálo 18 měsíců v dubovém sudu. Ostatně v ovocné chuti byly zřetelné sládnoucí třísloviny i stopa jemné vanilky a čokolády. Pěkné víno za poměrně příznivou cenu!

A po sicilském Nero d’Avola následovala další jižní odrůda – Negro Amaro. V tomto případě Menhir Cinque Passi 2008 IGT z oblasti Puglie. Potěšilo mne víc, než samotné dovozce, jenže ti znají předchozí ročníky. Nicméně oněch „pár kroků“ na etiketě skrývalo vůni tmavých peckovin a kůže. V chuti velmi ovocné, lehce pikantní s jemnou živočišnou stopou. Kdo je k vínu vstřícný, tomu určitě chutná. A za výbornou cenu!

A odrůda Primitivo na závěr červených vín. Menhir Primitivo di Manduria 2007 DOC působil nazráleji ve vůni (tmavé ovoce, kůže, náznak čokolády) i v chuti. Tělo bohatě ovocné, lehce džemovité s dotykem kůže a čokolády. Příjemně uhlazené víno, ale čekal jsem o něco delší závěr. Konec se trošinku ztrácel…

Sladká tečka měla 120 g/l zbytkového cukru, což u tohoto „slámového“ vína Bosco del Merlo Soandré 2007 IGT z odrůdy Verduzzo Friuliano není zase tak moc. Ve vůni byly k rozeznání citrusy i med, a to vše lehce kořenité. V chuti spíše převládala citrusová kůra, med a bylinky. V kořenité a pikantní dochuti jsem cítil lehké stopy bylin. Pěkná sladká tečka, ale k dokonalosti jí chyběla větší hloubka a elegance. Takže vítěz večera to rozhodně nebyl.

Tady je hodnocení „vrcholového týmu“:

Bosco del Merlo Turranio Sauvignon – 9,1 bodu (z 10 možných), Menhir Primitivo di Manduria – 9 b., Bosco del Merlo Soandré – 8,8 b., Cantine Leonardo da Vinci Ser Piero, Vulcania Nero d’Avola a Menhir Cinque Passi – 8,7 b., Paladin Salbanello Rosso – 8,5 b., Tenuta San Pietro Gavi – 8,3 b., Paladin Merlot – 8,2 b., Paladin Pinot Grigio a Paladin Salbanello Frizzante – 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist