V království německých ryzlinků

10. 3. 2009

Německé ryzlinky z oblastí Rheingau, Rheinhessen, Nahe a Mosel jsme tentokrát ochutnali ve Viničním altánu na prezentaci dovozní společnosti Riesling & Co. Jeden lepší než druhý: dobré, výborné i vynikající, také poměr cena/výkon měl příznivé parametry. Byl to požehnaný a opravdu radostný večer, třebaže jako milovník červených vín jsem neochutnal ani jedno!

Majitel společnosti Petr Sitár nám jich představil deset z ročníků 2006 a 2007, většinou od menších vinařů, jak ostatně bývá v těchto vyhlášených vinařských oblastech Německa zvykem.

Vstupní Johannisberger Hölle Riesling Kabinett 2007 z Martina Kleina z Rheingau nebyl „zavíňovacím“, ale plnohodnotným ryzlinkem, který nastavil laťku večera dost vysoko. Měkce ovocné víno (citrusová stopa) s náznakem květin a minerálů působilo jemně nasládle, ale ve skutečnosti bylo příjemně suché a šťavnatě pikantní.

Stejně starý Winkeler Hasensprung Riesling Kabinett z vinařství Hupfeld (opět Rheingau) bylo výrazněji minerální, sušší a v chuti kombinovalo světlé ovoce s minerály. Bylo pikantní a zdálo se mi, že má také delší dochuť – na rozdíl od názoru jiných hodnotitelů.

Ještě více mne zaujal Johannishof-Charta Riesling 2007, Qualitätswein z vinařství Johannishof (Rheingau). Ve vůni výrazné jižní ovoce (hlavně citrusy) s minerálními tóny. V chuti opět uleželé ovoce s výraznější kyselinou. Velmi pikantní víno s delší dochutí, v níž kralovaly sladké grepy s minerálním ocáskem.

Co do kvality mu zdárně sekundoval jakostní Schloss Volrads Riesling 2006, opět z Rheingau. Suchý s ovocně minerální vůní a jemnou „lípovou” stopou. V chuti kandované ovoce (citrusy), minerály a lipovina. Plné a velmi pikantní víno s bohatou a delší dochutí.

Jedničkou večera byl pro mne poslední suchý ryzlink z Rheingau – Rauenthaler Baiken Riesling 2006 z Kloster Eberbach. Atraktivní nazlátlá barva, výrazně minerální (až petrolejová) vůně na pozadí vyzrálého ovoce. V chuti víno působilo lehce nasládle a nazrále v plném, ovocně-minerálním těle. V bohaté a velmi pikantní dochuti byly zřetelné petrolejové tóny.

Riesling 2006 à la Carte z vinařství K.F. Groebe v Rheinhessenu bylo pro mne sympatické nejen jménem vinaře, ale také výraznou vůní (ovoce, minerály, lipovina). V chuti suché, minerálně-květinové až s náznakem botrytického závoje. V závěru však bylo trochu kratší.

Mnohem zajímavější však byl následující ryzlink z malé vinařské oblasti Nahe. Unplugged Riesling 2006 Kabinett Tesch z tamního vinařství. Produkt neřízeného kvašení, ovocně-minerální (petrolej) ve vůni i chuti. Bohatý v pikantním těle s plným a delším minerálním závěrem.

Moselská vína jsou z trochu jiného „soudku“, poněkud líbivější, nicméně často elegantnější. Tedy ta opravdu kvalitní. Jedním z nich je i St. Urbans-Hof Riesling 2006 Qualitätswein. U mne „dvojka“ večera, jemně nasládlý ryzlink z neřízeného kvašení. Ve vůni ovoce a květiny, v identické chuti byl měkce ovocný, příjemně pikantní s tóny lipoviny a medu. Fajnové, velmi harmonické víno.

Druhé moselské bylo poněkud méně zdařilé, nicméně pořád pěkně pitelné. Deutschherrenberg Riesling Trocken 2007 z vinařství Deutschherren-Hof měl ovocně-květinovou vůni, v těle byl identický, jemně nasládlý. V dochuti pak pikantní a poměrně delikátní. „Dámský“ ryzlink, který si jistě najde i obdivovatele.

Závěr byl, jako často, sladký, i když víno nevypadalo na 40 g zbytkového cukru. Mittelheimer Riesling Kabinett 2006 z vinařství Hupfeld v Rheingau měl překvapivě živočišnou vůni v pozadí s lehce potlačeným ovocem a minerály. V závěru nasládlé, ale poměrně harmonické a pěkně pikantní chuti, vyčuhovala štípající kyselinka v minerálním kabátě. Milovníci nasládlých vín museli být spokojeni. Odpůrci mu mohli vytýkat jen ten cukr.

Pravda je taková, že německé ryzlinky z menších vinařství málokdy zklamou. Mnohdy velmi překvapí, a to i příznivou cenou. U mnoha tomu tak bylo i tentokrát ve Viničním altánu…

Takto hodnotil ryzlinky „vrcholový tým“:

Raunthaler Baiken Riesling – 9,4 bodu (z 10 možných), St. Urbans-Hof Riesling – 9 b., Johannishof-Charta Riesling – 8,8 b., Weingut Tesch Unplugged Riesling – 8,7 b., Johannisberger Hölle Riesling – 8,5 b., Schloss Volrads Riesling – 8,4 b., Winkeler Hasensprung Riesling – 8,3 b., Riesling 2006 à la Carte 8 b., Mittelheimer Riesling Kabinett 2006 – 7,9 b. a Deutschherrenberg Riesling Trocken 2007 – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist