V království „vlašáků“

24. 8. 2010

Mikulovské Vinařství Volařík patři mezi hbité štiky v moravské vinné řece. Během necelého roku jsme měli možnost ve Viničním altánu již podruhé ochutnat vína tohoto mladého, nicméně dostatečně ambiciózního vinařství. Tentokrát bez technologa Filipa Mlýnka (ve stejné době prezentoval vína na jiném místě v Praze), ale opět s „obchodní rukou“ vinařství Jiřím Balgou.

Představil nám deset vín, především z ročníku 2009, která proti loňské degustaci nabídla přece jen výrazně méně zbytkového cukru. Ale i příznivci nasládlých či sladkých vín si přišli na své – a to ve velmi dobré kvalitě.

Jako milovník jemně suchých a polosuchých vín jsem byl nakonec zcela uchvácen vínem polosladkým. I to naznačuje, že kvalita nezná sladkých hranic!

Na začátku jsme ochutnali dvě vína z odrůdy Müller Thurgau, obě z loňské sklizně a z proslulé mikulovské vinice Turold. Nejprve to byl pozdní sběr, sice suché víno, ale s poznatelným zbytkovým cukrem (4,3 g/l). Pěkná ovocná vůně (citrusy, zralé jablko) s jemnými muškátovými tóny. V těle uhlazené, výrazně ovocné, se štíhlejším tělem a s příjemnou pikantností v dochuti.

Kabinetní „milerka“ byla překvapivě polosuchá s pestrou a poměrně výraznou vůní (ovoce, květiny, jemný minerální závoj). V chuti nasládlé, ovocně-květinové a v dochuti poněkud uhlazenější víno s menší pikantností. Předchozí „milerka“ mne oslovila více.

Kabinetní Veltlínské zelené 2007 z trati Věstoňsko v Perné) bylo zřetelně suché s mnohovrstevnou vůní (nazrálé ovoce, květiny, minerální tóny). V těle výrazně minerální s náznakem ovoce a květin. V závěru výrazně pikantní, málo boubelaté s kousající kyselinkou.

Ryzlink vlašský ochutnávce rozhodně kraloval. Ochutnali jsme čtyři vína z této na moravských vinicích tradiční odrůdy – všechna měla jistě své příznivce.

Nejprve to byl Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru z trati Purmice v Perné. Víno ještě suché s pěknou vůní zralého jižního ovoce (především broskve a meruňky). V těle uhlazený, ovocný „vlašák“, dostatečně pikantní s náznakem minerálních tónů. Víno velmi perspektivní, v ideální kondici tak za rok.

Následující Ryzlink vlašský 2009 z trati Kotelná v Perné byl kabinetní a polosuchý. Aroma příjemně ovocné, výrazné – především jižní ovoce. V chuti lehce nasládlé, zakulacená, ale zároveň dost pikantní. Postrádal jsem však trochu bohatší, extraktivnější tělo. Svěží, ale trochu lehčí víno.

Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru z trati Pravá klentnická v Perné měl velmi vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyseliny (6,2 g/l a 6,4 g/l). Ve vůni ovocný (hlavně broskve, citrusy) se špetkou medu a s jemnou pepřovou závojem. V těle byl hezky vyvážený, ovocitý s velmi lehounkou minerální stopou. V dochuti převládaly limetkové tóny, ale pořád jsem cítil vyšší alkohol (13,5 %).

Každé moravské cuvée (nebo také směska) mne vždy potěší. Cuvée Premium 2009 ve výběru z hroznů (z vinic v Perné) bylo navíc zdařilé. Polosladké víno z odrůd Sauvignon (70 %) a Ryzlink rýnský (30 %) zaujalo již svou vůní (kombinace citrusů a meruněk, v pozadí černý rybíz). V těle uhlazené, ale pikantní víno, elegantní s lehce nasládlým ovocným kabátkem. Víno bych nechal minimálně půl roku ležet. Ještě se potřebuje srovnat!

Pro mne jasným favoritem večera byl Ryzlink vlašský 2008 ve výběru z hroznů (Dolní Dunajovice, trať Zimní vrch). Polosladké víno (24,4 g/l zbytkového cukru), ale velmi pikantní a šťavnaté. Ve vůni ovocně-minerální s příjemnými medovými tóny. V chuti lehce nasládlé, bohaté a zakulacené s dlouhým, ovocně-minerálním závěrem.

Posledním z bohaté rodiny „vlašáků“ byl Ryzlink vlašský 2009 ve výběru z hroznů, opět z dolnodunajovické trati Zimní vrch. Sladké víno (51,1 g/l zbytkového cukru) s klasickou vůní nazrálého ovoce v minerálním závoji. V chuti sladké s příjemnou pikantností v ovocném závěru. Víno pro slavnostní přípitek, který polaská na patře, i když mnohé jen v menším množství.

Závěrečné víno nebylo úplně nejsladší, ale nejvíce aromatické. Tramín 2008 ve výběru z hroznů (trať Plotny v Dolních Dunajovicích). Ve vůni pěkná klasika – čajové růže a jemná sušená kůra pomerančů a mandarinek. Decentně polosladké víno (17,7 g/l zbytkového cukru) s elegantní, uhlazenou a čistou tramínovou chutí bez nepříjemné hořčinky na patře. Jemná minerální stopa vínu dodává na atraktivitě. Příjemná tečka za večerem s výbornými víny, mezi nimiž si našli své favority jak stoupenci suchým vín, tak ti, kteří dávají přednost větším zbytkovým cukrům. A tak to má být!

Ještě hodnocení „vrcholového týmu“:

Ryzlink vlašský 2008, výběr z hroznů – 9,1 bodu (z 10 možných), Tramín červený – 8,7 b., Cuvée Premium – 8,6 b., Ryzlink vlašský 2009, pozdní sběr (Purmice), Müller Thurgau 2009, pozdní sběr a Ryzlink vlašský 2009, výběr z hroznů – 8,5 b., Ryzlink vlašský 2009, kabinetní a Ryzlink rýnský – 8,4 b., Müller Thurgau 2009, kabinetní – 8,3 b. a Veltlínské zelené – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist