V8 na krásné cestě s víny

11. 8. 2014

      Po osmi letech se z trošku líné osmičky postupně stala čiperná šestka. Ale název zůstal – Aliance vinařů V8. První vinařské sdružení na Moravě si dalo do vínku ručit za původ vína a jeho vysokou kvalitu. I o tom má přesvědčit naše konzumenty vína speciální „road show“ šesti vinařství po České republice, která odstartovala 22. května v Karlových Varech a skončí 21. října v moravské metropoli, tedy v Brně.
      Měl jsem tu čest zúčastnit se pražské „zastávky“ v proslulém hotelu Alcron (dnes má hrozně dlouhý název), a to nejen na tiskové konferenci, ale také na neřízené degustaci více než šedesáti vzorků ze všech šesti vinařství, v drtivé většině z Mikulovska. Tedy z Vinařství Kolby, Sonberk, Marcinčák, Krásná Hora (Velkopavlovicko), Nového vinařství a Vinařství Volařík. Známá jména, prověřená kvalita. To mne nepřekvapilo, nicméně zaujalo mne mnoho mimořádných vín, zmíním se však jen o šesti, která všem vřele doporučuji.
      Nejprve mladý Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru z Vinařství Volařík. Krásné, suché, ovocně-minerální víno z proslulé viniční trati Purmice v Perné. Má krásnou perspektivu!
Vinařství Sonberk v Popicích zase znovu ukázalo, jak nádherná může být tolik oblíbená (většinou sladká) Pálava v suchém provedení. Je to radost popíjet tento svěží mok ve výběru z hroznů 2012, jemně kořenitý s atraktivními tóny vyzrálého hroznu, exotického liči a citrusů.
Nejmladší člen sdružení – Vinařství Krásná Hora ze Starého Poddvorova mne velmi potěšilo krásnou ukázkou (a to ještě vlajková loď Pinot Noir na stole omylem chyběla) moravského červeného vína. Cuvée Bernety 2012 (Cabernet Sauvignon, Merlot a Alibernet) ve stylu „východoevropského Bordeaux“ polaskalo ovocností i jemnými a sládnoucími tříslovinami na patře i na duši.
Skvělý byl Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru z Nového vinařství. Už dlouho jsem nepil tak delikátně meruňkový ryzlink s bohatou minerální stopou z moravského sklepa. Osvěžující šťavnatost!
Již druhý rok ochutnávám Cabernet Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů z Vinařství Kolby. Tato červená delikatesa z moravské vinice je měsíc od měsíce lepší. Zkuste ji nechat třeba týden „zapomenutou“ někde v koutě – odmění se vám za trpělivost bohatou ovocností, sladkými tříslovinami a delším závěrem na patře!
Na závěr pro mne největší překvapení. Vinařství Marcinčák jsem léta spojoval pouze s „těžkými přívlastky“ – slámovky, ledovky a bobuláče. Až nyní jsem (vlastní vinou) zjistil, že vše je již jinak, a že jejich suchá vína jsou kouzelná. Třeba mladý Sauvignon z loňské sklizně v pozdním sběru. Krásná a osvěžující kombinace světlých peckovin, především broskví a meruněk, s atraktivními tóny černého rybízu a černého bezu. Nádherné letní polaskání!
Šest vinařství z V-osmičky, šest krásných vín, a jen malý vzorek z toho, co jsme mohli v pražském hotelu Alcron ochutnat. Vinařství jsou zatím na nepříliš prošlapané cestě s velkými víny ke stále ještě malým českým konzumentům. Ta letošní sice skončí pro V8 na podzim v Brně, ale myslím, že ve skutečnosti je to nikdy nekončící putování.
Mimochodem, moc mne potěšilo, kolik pravidelných hostů degustací ve Viničním altánu v pražské Gröbovce jsem mohl spatřit se sklenkou s logem V8 z italské sklárny Luigi Bormioli v kouzelném kruhovém tanečním sále kultovního hotelu Alcron. Myslím, že i my jsme za posledních deset let ušli pěkný kus vinné cesty, zvláště té moravské.
A výkonné ředitelce aliance vinařů V8 Vladimíře Mrázové z Vinařství Sonberk chci vzkázat: Je to dřina, ale krásná dřina!
Text a fotografie Libor Chlupatý
Viniční altán Praha

 

TOPlist