Ve finiši bodovalo Šalšovo André

30. 11. 1998

Po loňské pauze opět přijel do Viničního altánu vinař Václav Šalša z Kostelce u Kyjova, aby nám představil opravdu bohatou paletu svých vín, včetně dvou ještě nenalahvovaných vzorků z ročníku 2010. Bohatý večer s velmi zajímavými víny, třebaže ne všechna plně uspokojila mé chuťové pohárky. Na druhé straně několik je naopak velmi polaskalo.

Vstupní prémie v podobě dvou pro degustaci čerstvě stočených vzorků byla velmi poučná o charakteru, především bílých vín, z loňské sklizně. Vstupní Veltlínské zelené bylo na kyselinu velmi bohaté (9,5 g/l). Přes pěknou aromatiku (jižní ovoce, až do banánu) bylo v chuti ještě téměř nepitelné. Víno bude muset ležet v láhvi minimálně rok, aby předvedlo vlídnější tvář.

Trochu jiné to bylo v případě Sauvignonu 2010. Víno s parametrem pozdního sběru potěšilo velmi pěknou, téměř charakteristickou vůní i chutí sauvignonu (ovocný základ, černý rybíz, květ černého bezu). I s obrovskou dávkou kyseliny (10 g/l) působilo nadějně, a již nyní by se dalo pít, hlavně k jídlu. Myslím, že má před sebou ještě velmi pěknou budoucnost. Musí se však zakulatit!

Prvním regulérním vzorkem byl zemský Müller Thurgau 2010. I toto víno potvrdilo trend ročníku – přes příjemnou ovocně-muškátovou vůni i chuť bojovalo s vysokou kyselinou (7,6 g/l). Snad se ještě v krátkém čase trochu zjemní…

O poznání lépe působil kabinetní Müller Thurgau 2008. Ve vůni nazrálejší světlé peckoviny, v suché chuti již zakulacené, ovocně-květinové víno s lehkou bylinnou stopou. Mohlo však být o něco šťavnatější.

Kabinetní Veltlínské zelené 2008 mne pozdravilo nečekaně máslovými tony ve vůni. V ní, stejně jako ve vyzrálé a velmi pikantní ovocité chuti, nechyběla decentní kořenitost, zřejmě stopa téměř půl století starých vinných keřů, na nichž se hrozny veltlínu v Ježově urodily.

Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru mne opravdu potěšilo pěkně vyváženou chutí i delikátní vůní (ovoce, jemné mandlové tóny). Suché víno s malým zbytkovým cukrem (4,8 g/l) bylo lehce šťavnaté a pikantní s delikátní kořenitou dochutí.

Polaskal mne také jakostní muškát moravský (cukernatost moštu 22 °NM). Víno na samé hranici suchého a polosuchého (7 g/l zbytkového cukru, 5,5 g/l kyselin) lákalo jemnou muškátovou vůní s náznakem vyzrálého hroznu. V pikantní a příjemně zakulacené chuti převládaly citrusové tóny, především s jemnou grepovou dochutí.

Sauvignon 2008 v pozdním sběru se od svého nejmladšího bratříčka výrazně lišil. A to nejen nižší (i tak vysokou kyselinou – 7,1 g/l), ale především stylem. Ve vůni světlé ovoce (meruňky, broskve, angrešt). V chuti převládal angrešt s malou kytičkou květů. Pikantní a již nazrálé víno s nenápadnou „grepíkovou” stopou v závěru.

Z vinice v Ořechově pocházely hrozny Ryzlinku rýnského 2008 v pozdním sběru. Ve vůni citrusy, jemný med a lipovina. V identické chuti bylo víno svěží, dostatečně pikantní se středně plným tělem.

O rok mladší polosuchý ryzlink v pozdním sběru voněl po světlém ovoci (možná hruška), v ovocité chuti bylo výrazně pikantní, ale již také uhlazené v poměrně extraktivním závěru. Působilo o něco mazlivěji v porovnání s předchozím ryzlinkem.

Následovalo růžové André 2009 v pozdním sběru. Polosladké víno (17 g/l zbytkového cukru) předvedlo ve vůni i chuti velmi svěží a pikantní styl vyzrálých tmavých peckovin ve smetanovém jogurtu. Víno svěží, přitom ale až překvapivě málo sladké.

Sladkým „středníkem“ večera byl Sauvignon 2009 ve výběru z bobulí. Víno s 63 g/l zbytkového cukru vonělo po citrusech, medu a jemných minerálech (dokonce jsem po ochutnání uvažoval o botrytické stopě, ale byl jsem vinařem vyveden z omylu). V chuti téměř identické s jemně pikantní dochutí. Opravdová chuťovka!

Zdařilé bylo rovněž Rulandské modré 2009 ve výběru z hroznů. Ve vůni džemovitá lesní směs, především kompotované jahody. V chuti identické s náznakem živočišných tónů a lehkou minerální stopou. Dobře se pije!

Dornfelder 2009 v pozdním sběru nabízel ve vůni lehce kořenitou lesní směs. V chuti bylo víno až překvapivě pikantní (kyselina 5,8 g/l), z ovoce převládaly ostružiny. Víno musí ještě chvíli ležet – potřebuje zakulatit se! Potenciál na to rozhodně má, včetně 30 g/l bezcukerného extraktu.

Rozhodně nejlepším klasickým červeným bylo André 2009 ve výběru z hroznů. Polosuché víno s vůní sušených peckovin a hořké čokolády. V chuti spíše nazrálá tmavá lesní směs, zřetelně pikantní díky vyšší kyselince (6,4 g/l), ale zároveň poměrně uhlazené. Víno z Osvětiman čeká ještě pěkná budoucnost…

Sladkou tečkou bylo rovněž André, tentokrát slámové z ročníku 2009. Sladké víno (135 g/l zbytkového cukru), ale také velmi pikantní (7,5 g/l kyselin). Díky tomu nepůsobilo přeslazeně. Ve vůni griotkové višně a stopa vlašských ořechu. V obdobné chuti potěšila příjemná šťavnatost ve velmi bohatém (38 g/l bezcukerný extrakt) závěru. Moc pěkné loučení se Šalšovými víny!

A ještě hodnocení „vrcholového týmu“:

André slámové – 9,2 bodu (z 10 možných). André, výběr z hroznů – 8,9 b., Sauvignon výběr z bobulí – 8,8 b., Sauvignon pozdní sběr a Ryzlink rýnský 2009 – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2008 a André rosé – 8,6 b., Rulandské modré – 8,5 b., Muškát moravský – 8,4 b., Veltlínské zelené 2009 a Dornfelder 2009 – 8,3 b., Veltlínské zelené 2008 – 8 b., Müller Thurgau 2008 – 7,9 b. a Müller Thurgau 2010 – 7,3 body.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist