Večer s lahoferskou kvalitou

9. 5. 2017

     Během uplynulých dvanácti měsíců to byla již třetí degustace dobšického Vinařství Lahofer ve Viničním altánu.  Tentokrát vína představil obchodní zástupce vinařství Petr Eller, ve Viničním altánu nástupce našeho věrného hosta, „pana Lahofera” Jaroslava Chaloupeckého.
      Ochutnali jsme jedenáct vín, v drtivé většině z ročníku 2015. Tradičně jsme zahájili červeným vínem, tentokrát z odrůdy Zweigeltrebe 2015 v pozdním sběru (viniční trať Waldberg). Pěkné vstupní červené s vůní jemně džemovité a lehce kořenité směsi tmavých peckovin a lesních plodů. V chuti měkce ovocné a šťavnaté s převahou přezrálých tmavých peckovin. Již uhlazené vstřícné víno k jídlu i delšímu popíjení.
      Kabinetní Ryzlink vlašský 2015, rovněž ze známé viniční trati Waldberg, byl suchý, ve vůni jsem cítil světlé ovoce s náznakem citrusů a medu. V chuti ovocité a velmi pikantní víno nabídlo v závěru na patře kombinaci jemných citrusů a medu.
      První ze tří „rýňáků”, Ryzlink rýnský 2015 VOC (U Hájku) byl suchý s vůní jemných meruněk a s decentní stopou lipoviny. V ovocné chuti s převahou světlých peckovin byl šťavnatý a pikantní. Velmi perspektivní víno, které má svou pěknou budoucnost teprve před sebou – tak za pět let.
      Sauvignon 2015 VOC (U Hájku) byl rovněž ještě suchý, ale s o něco vyšším zbytkovým cukrem (6,6 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce se stopou černého rybízu a černého bezu. V chuti ovocný (světlé peckoviny), měkce pikantní s dotykem černého rybízu a černého bezu.
      Druhý Ryzlink rýnský, v tomto případě ročník 2014 v pozdním sběru (Znojemsko), mi chutnal o fous více. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,4 g/l) a téměř stejnou kyselinou (8,3 g/l) nabídlo ve vůni světlé peckoviny a „předpokoj” petroleje. V chuti výrazně ovocné (stopa angreštu), šťavnaté a pikantní. Velmi extraktivní víno (33,9 g/l bezcukerného extraktu).
      Kabinetní Müller-Thurgau 2015 (Znojemsko) byl rovněž formálně ještě suchý (8,1 g/ zbytkového cukru a 6,4 g/l kyselin). Ve vůni ovocně-květinový s náznakem muškátu. V chuti identický, šťavnatý, pikantní a svěží. Víno s velmi pěkným poměrem cena/výkon.
     Jedním z favoritů večera bylo Neuburské 2015 v pozdním sběru (U Hájku). Polosuché víno s vůní světlých peckovin s dotykem medu a s jemným máslově-minerálním „štychem”. V chuti ovocné, šťavnaté s lehkým náznakem medu a minerálů. V závěru malinko nasládlé a pikantní. Ideální víno na delší popíjení.
      Následující čtyři vína byla pro mne kvalitativně velmi vyrovnaná. Nejprve Rulandské šedé 2015 ve výběru z hroznů (viniční trať Šác). Polosuché víno s vyšším alkoholem (14 %) a s vůní po jemně minerálním jižním ovoci. V chuti nazrálé světlé ovoce, šťavnaté s medovými tónu. V pikantní koncovce byly zřetelné botrytické tóny. Velmi bohaté víno.
      Rulandské bílé 2015 v pozdním sběru (viniční trať Leskoun) bylo již polosladké. Ve vůni nazrálé, jemně medové ovoce. V chuti měkce ovocné, nazrálé s medovými tóny. Tělo uhlazené, nasládlé a přímo mazlivé.
      A konečně třetí Ryzlink rýnský. Byl to ročník 2015 v pozdním sběru z viniční trati Vinohrady ke Křídlůvkám. Výrazně polosladké víno (28,1 g/l zbytkového cukru) se zřetelnější kyselinou (7,4 g/l). V bohaté vůní nazrálé ovoce a lehké petrolejové tóny. V měkce ovocné chuti bylo nasládlé, šťavnaté a pikantní. Zřetelné byly tóny citrusů, minerály a špetka medu. Velmi atraktivní a již nyní laskající víno.
     A na závěr zřetelná sladká tečka v podobě Muškátu moravského 2015 v pozdním sběru z Olbramovické hory. Již sladké víno (47 g/l zbytkového cukru) s nízkým alkoholem (9,5 %) a solidní kyselinou (7,7 g/l). Atraktivní vůně sladkých citrusů se stopou muškátu. V sladké chuti bohatě citrusově-muškátový a měkce pikantní. Sladké, ale atraktivní víno, pro mne ideální slavnostní přípitek.
      Kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z Lahoferu takto:
Ryzlink rýnský 2015 (Olbramovická hora) – 9 bodů (z 10 možných), Neuburské 2015, Rulandské šedé 2015 a Muškát moravský – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2015 VOC – 8,7 b., Zweigeltrebe 2015, Sauvignon 2015 VOC, Ryzlink rýnský 2015 (Znojemsko) a Rulandské bílé 2015 – 8,6 b., Ryzlink vlašský 2015 a Müller-Thurgau 2015 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist