Veletrh Víno & Delikatesy 2012 -zajímavosti

16. 4. 2012

Mezinárodní veletrh v Praze je největší expozicí vín, destilátů a ostatních nápojů včetně pochutin v nových zemích EU a probíhá jako každý rok pod patronací předsedy senátu ČR, ministra zemědělství ČR a dnes již i pod záštitou premiéra ČR.. Jistě jste si povšimli, že jsme již definitivně změnili název na Víno&Delikatesy. Vzhledem k nárůstu počtu vystavovatelů
s delikatesami se to ukázalo jako zásadní krok správným směrem, i když samozřejmě víno bylo, je a bude vždy základem veletrhu.

Statistiky ukazují že počet vystavovatelů a návštěvníku a jejich složení se ustálilo a že krize, na rozdíl od ostatních veletrhů, tento veletrh zasáhla velmi málo. Předpokládáme opět počet vystavovatelů více než 200 a počet návštěvníků okolo 15000. Je to díky spolupráci s odbornými časopisy, insercí a billboardovou kampaní. Velmi se osvědčilo odlišení doby návštěv pouze pro profesionály od 11 do 14 hod, kde vzniká prostor na nerušená jednání mezi vystavovateli a odbornou veřejností . Je zajímavé, že kromě zahraničních vystavovatelů z klasicích zemí jako je Itálie Francie a Rakousko, objevují se na veletrhu úplně nové země jako je např. Gruzie a je vidět, že např. Bulharsko se nezadržitelně vkliňuje do povědomí vinařské veřejnosti. Statistiky se prakticky již řadu let nemění, jak potvrzují dlouhodobé trendy a grafy. Z návštěvníků přicházejících na veletrh tvoří zhruba 30% profesionálů z gastronomie a 20% obchodníků, zbytek jsou výrobci a milovníci vín.

Slavnostního zahájení dne 25.4.2012 v 10.50 hod se zúčastní místopředseda senátu ČR Přemysl Sobotka, ministr zemědělství Petr Bendl, prezident agrární komory JanVeleba a zastupují ředitel SZIF Roman Boček a další hosté. Každý z jednotlivých dnů veletrhu je i letos speciálně zaměřen a speciálně propagován u odborné veřejnosti. První den je tradičně uváděn jako Den vín z České republiky. Letos se na veletrhu objeví kromě tradičních vinařů z Moravy i společná expozice znojemských vinařů VOC .

Druhý den, Den vín z Bulharska slavnostně zahájí Dr. Miroslav Najdenov ministr zemědělstvíBulharska a další významní činitelé . Tento bude věnován bulharským vínům jejich propagaci, včetně ochutnávek, které proběhnou ve velkém společném stánku Bulharska v pravém křídle Průmyslového paláce.

Třetím dnem je pak Den vín z La Botella společnosti, která na český a slovenský trh dováží prémiová vína z nejuznávanějších vinařských regionů Španělska a Itálie. Základem nabídky jsou především červená vína z oblastí Rioja, Ribera del Duero a z Toskánska, Ruedy a speciální vína Cave .

Nedílnou součástí veletrhu je již tradiční soutěž vín o Zlatý pohár veletrhu Víno&Delikatesy 2012 ve 12 kategoriích. Je již tradicí , že první cena nese název cena premiéra ČR a nejlepší tuzemské víno získá cenu ministra zemědělství. Novinkou pak je, že nejlepší zahraniční víno obdrží cenu primátora Prahy. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne na podiu veletrhu 25.4.2012 v 15.30 hod.

Druhý den veletrhu 26.4.2012 v 17.00 začne tradiční Charitativní aukce archivních vín na podiu. Na vlastní aukci je možnost ochutnat některá z dražených archivních vín. Cena vstupenky na tuto charitativní aukci je 500 Kč.

O zvláštním setkání s novináři v rámci jednotlivého Dne tj. „Dne vín z ČR“ , „Dne vín z Bulharska“ a „Dne vín z La Botella“ vás budeme informovat při příchodu v tiskovém středisku.

Hlavní partneři veletrhu pro rok 2012 jsou následující společnosti :
LE&CO – šunky, Veolia – voda, Dilmah – čaje a Crystalex – sklo, Agrární komora ČRa Gourmet Cheese -sýry. Partnerem aukce 2012 jsou opět tradičně Vinotéky Le Bouchon a Mattoni

Seznam vystavovatelů
V minulých ročnících, další statistické i jiné doplňující informace o veletrhu lze nalézt na : www.vinodestilaty.cz nebo www.vegoprag.cz. Další doplňující informace o našich partnerech naleznete na následujících webových stránkách:

Agrární komora www agrocr.cz
Veolia www.veolia.cz
Cystalex www.crystalex.cz
LE&CO www.sunka.cz
Dilmah www.espressobar.cz
Gormet cheese www.gourmetcheese.cz
Mattoni www.mattoni.cz
Vinotéky Le Bouchon www.merlotdor.cz

Veletrh Víno&Delikatesy2012 -zajímavosti

Gruzie, nový společný stánek gruzínských vystavovatelů.

Bulhaři si organizují Den vín z Bulharska s národním programem, stánek Bulharska 150 m2, špičková vína, která skoro nikdo nezná.

Úplně
nová atraktivní společnost, která organizuje vlastní den Den vín z La Botella s doprovodným programem, dováží špičková vína a delikatesy ze Španělska a Itálie.

Kromě každoroční sommeliérské soutěže bude organizována nová soutěž vín přímo na veletrhu, hodnotí návštěvníci a laická veřejnost (www.vinotest.cz ).

SZIF největší stánek 160 m2 -Delikatesy pod značkou Klasa a Regionální potravina.

Potravinářská komora Delikatesy – bio potraviny.

Křest knihy Víno a sex Dr. Radim Uzel.

Společný stánek VOC Znojmo (vína originální certifikace).

Slovenská vína z Malokarpatské oblasti.

Multiplatformní aplikaci s vinařskou tématikou do mobilu (Promoplanet) -jak najít informace o vínu přímo v mobilu.

Soutěž o nejlepší víno, které budou vyhodnocovat pouze ženy (Lady wine).

Pivovar Kocour představí a dá ochutnat svá nevšední nepasterizovaná a nefiltrovaná piva.

UNICEF představí svoji charitativní činnost na kterou půjde výtěžek z charitativní aukce vín na veletrhu. Licitovat vína budou známí moderátoři a zpěváci „Těžkej Pokondr“.
 

TOPlist