Velmi silné vinné EGO

10. 4. 2018

     Vína řady EGO ze Zámeckého vinařství Bzenec patří mezi má nejoblíbenější z moravské provenience. Ve Viničním altánu jsme měli možnost ochutnat celkem deset těchto vín na jediné prezentaci – a byl to opravdový zážitek. Díky zástupci vinařství Ivo Kaňovskému to bylo již druhé setkání s víny z nejvyšších řad Zámeckého vinařství Bzenec za uplynulého půl roku. Řadě EGO totiž předcházela vína z kolekce TERROIR.
      Zahájili jsme vínem EGO No.72, tedy Veltlínským zeleným 2016 v pozdním sběru z viniční trati Šác v Dyjákovičkách. Suché víno s ovocně-minerální vůní i chutí, v níž jsem navíc cítil jemný závan mandlí a lehkou kořenitost. V koncovce bylo toto trošku lehčí víno příjemně pikantní.
      Následovalo cuvée Veltlínského zeleného a Sylvánského zeleného 2016 (EGO No.76) z Levé Kletnické v Perné. Opět suché víno s výraznější ovocnou vůní v lehkém minerálním závoji. Objevily se i smetanové tóny s dotykem pylu květin. V plnější chuti bylo víno ovocně-květinové, zakulacené a lehce pikantní v delším závěru.
      Pro mne nejlepším vínem večera byl Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru (EGO No.69). Rovněž suché víno s vůní světlého ovoce, medu a jemných minerálních tónů. Ve šťavnaté a měkce pikantní chuti mělo ovoce spíše sušenou formu, nechyběl med, lehká kořenitost a také minerální stopa. Mazlivé a elegantní víno s trošku delším závěrem.
      Potěšil mne také Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru (EGO No.81) z viniční trati Klínky ve Vracově. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, tóny lipoviny a jemný nádech medu. V pikantní chuti ovocné, uhlazené a zakulacené, ale také jemně minerální se vzdáleným dotykem medu.
      Velmi vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu (6,3 g/ a 6,9 g/l) mělo Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru (EGO No.59) z Ořechového vrchu v  Dyjákovičkách. Trošku jemnější vůně jižního ovoce se stopou minerálů. Chuť bohatě ovocná, plná a lehounce nasládlá. Tělo šťavnaté, a v koncovce měkce pikantní.
      O malinko více mne oslovilo Rulandské bílé 2016 v pozdním sběru (EGO No.75) z viniční trati Klínky ve Vracově. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s medovými a máslovými tóny a se vzdáleným závanem květin. V chuti uhlazené světlé ovoce, malinko máslové a šťavnaté s pikantním závěrem.
      Mezi tři nejlepší vína večera bych zařadil Chardonnay 2016 ve výběru z hroznů (EGO No.70), rovněž z vracovské viniční trati Klínky. Suché víno s menším „zbytkem” (5,2 g/l) nabídlo ve vůni světlé ovoce a jemné minerály, ale také tóny sladké kukuřice. V bohaté chuti jsem cítil vyzrálé světlé ovoce s jemnou máslovou a minerální stopou. Tělo zakulacené a šťavnaté, a na patře přímo polaskal delší závěr. Moc pěkné a mazlivé extraktivní víno.
      Příjemně mne překvapilo a potěšilo jakostní Cuvée Trio 20916 z „pinotových” odrůd – Rulandského bílého, Rulandského šedého a Chardonnay (EGO No.57). Vůně ovocně-květinová, jemně medová. V téměř identické, velmi bohaté chuti bylo toto polosuché víno uhlazené, přímo mazlivé a krásně pikantní.
      Osvěžil suchý Sauvignon 2016 v pozdním sběru (EGO No.76) z viniční trati U svatého Urbana ve Vrbovci. Ve vůni kombinace světlých peckovin, angreštu a tónů černého bezu. Chuť ovocná, šťavnatá a pikantní s jemným černým bezem. V závěru byl cítit vyzrálý grep.
      A na závěr nejsladší víno večera, nikoliv však přeslazené. Tramín červený 2016 v pozdním sběru (EGO No.77) z viniční trati U vinohradu v Šanově. Polosuché víno s jemnou ovocně-květinovou vůní, lehounce kořenitou. V chuti převládaly tóny čajové růže v kombinaci s jemnými citrusy. Šťavnatý a poměrné pikantní tramín nejen pro dámy, ale i na delší „košt”.
      Už se těším, až si některá z desítky degustovaných vín znovu přechutnám. Ale nejdříve tak za půl roku, pokud to však tak dlouho vydržím… A za krásný vinný zážitek opět děkuji Ivo Kaňovskému – byla to radost!
      Početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína řady EGO takto:
Ryzlink vlašský a Chardonnay – 9,2 bodu (z 10 možných), Trio RB – RŠ – CHA – 9,1 b., Ryzlink rýnský a Rulandské bílé – 9 b., Sauvignon – 8,9 b., Veltlínské zelené – Sylvánské zelené, Rulandské šedé a Tramín červený – 8,8 b. a Veltlínské zelené – 8,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist