Velmi vstřícná vína z Púrynek

24. 9. 2018

     Během pobytu ve Velkých Bílovicích na konci dubna jsem krátce navštívil Vinařství Púrynky, a hned jsem se s Jakubem Hégrem domluvil na letní degustaci ve Viničním altánu. I stalo se, a vína z Púrynek nás velmi potěšila.
      Spolumajitel (jeden ze tří) vinařství Jakub Hégr nám představil deset vín z ročníků 2016 (6 vzorků) a 2017 (4 vzorky). A zahájili jsme osvěžujícímu růžovými bublinkami Púrynská rosa 2017, perlivým vínem z odrůdy Cabernet Moravia. Ve vůni tmavé peckoviny. V chuti jemně perlivé, poměrně bohatě ovocné, šťavnaté a měkce pikantní. Nenáročné „bublinky“ především pro teplejší dny.
      Zemský Sauvignon 2017 byl suchý s vůní světlých peckovin a s náznakem minerálních tónů. V suché chuti lehčí, ovocný, malinko zakulacený a měkce pikantní. Víno pro běžné pití.
      Na stejnou úroveň bych zařadil kabinetní Chardonnay 2017, suché víno s ovocnou a zřetelněji minerální vůní. Téměř identické bylo v zakulacené, poměrně šťavnaté a měkce pikantní chuti. Vínu bych dopřál ještě hodně měsíců ležení v láhvi.
      Více mi chutnalo již vyzrálejší Veltlínské zelené 2016, zemské víno s vůní nazrálého světlého ovoce se stopou květin. Suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem (4,2 g/l) a kyselinou (5,1 g/l. Chuť měkce ovocná, zakulacená, šťavnatá a lehce pikantní. Ideální víno na delší pití.
      Kvalitativní skok jsem zaznamenal u Rulandského šedého 2016 v pozdním sběru. Víno na hranici polosuchého a polosladkého vonělo po jižním ovoci v lehce kompotovaném provedení. V chuti plnější, trochu nasládlé a zakulacené. Převládalo vyzrálé jižní ovoce s příjemným dotykem minerálů. Bohaté víno ve vůni i chuti.
      Zdařilá byla také polosladká Pálava 2016 v pozdním sběru. Ve vůni kombinace nazrálého světlého ovoce a květin. Chuť výrazně nasládlá, jemně kořenitá a opět ovocně-květinová. Kvalitní Pálava zvláště pro milovníky její trošku sladší verze.
      Následovala ještě jedna Pálava, v tomto případě zemská z ročníku 2017, kvašená na slupkách. Suché víno s vyzrálosti moštu na úrovni pozdního sběru vonělo po sušeném ovoci a jemných bylinách v lehkém džemovitém provedení. Chuť spíše ovocná se stopou zrání na slupkách s náznakem pecičkové hořčinky. Cítil jsem jemné třísloviny a taninové tóny v pikantní koncovce.
      O závěr se postarala tři zdařilá červená vína. Nejprve to bylo zemské André 2016, výrazně suché víno s vůní po tmavých peckovinách, jemném koření a s dotykem čokolády. V chuti identické s lehkými taninovými tóny a opět s náznakem čokolády. Měkce pikantní víno zrálo rok ve starším sudu.
      Velmi mne potěšilo Cuvée Púrynky 2016 v pozdním sběru z odrůd Frankovka (60 %) a Merlot (40 %), přičemž smíchány byly přímo hrozny. Příjemná vůně lehce džemovitého tmavého ovoce. V chuti spíše kombinace tmavých peckovin a lesních plodů, jemně kořenitá a příjemně zakulacená. V koncovce bylo víno měkce pikantní.
      Nejlepším vínem večera bylo pro mne závěrečné Rulandské modré 2016 ve výběru z hroznů. Víno s vyšším alkoholem (14,5 %) a s vůní velmi vyzrálého tmavého ovoce, které jsem cítil také v plnější chuti s lehkou „pecičkou“ a čokoládovou stopou. Víno nabídlo jemné třísloviny, přičemž ležení v láhvi minimálně rok ho ještě více zkrásní. Opravdu hezká tečka za večerem s velmi vstřícnými víny z Velkých Bílovic.
      Stále ještě „prázdninově“ početně oslabený „vrcholový tým“ hodnotil vína z Púrynek takto:
Rulandské modré 2016 – 9 bodů (z 10 možných), Rulandské šedé 2016 a Cuvée Púrynky 2016 – 8,9 b., Pálava 2016 – 8,8 b., Veltlínské zelené 2016, Pálava 2017 a André 2016 – 8,6 b., Sauvignon 2017 a Chardonnay 2017 – 8,5 b. a Púrynská rosa 2017 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist