Vesele i vážně s pěknými víny z Bavor

6. 6. 2011

Přes velké pracovní vytížení přijel do Viničního altánu se svými víny Jaroslav Drmola, výborný vinař i společník, jehož malé rodinné vinařství mělo u nás premiéru již před více než dvěma léty. A repríza byla ještě úspěšnější než premiéra!

Pan Jaroslav nám představil tucet vín z ročníků 2008 až 2010 – šest bílých, jeden klaret a pět červených. Hrozny většiny z nich se urodily na vinicích v Bavorech na Mikulovsku.

Vstupním vínem bylo Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru, měkce ovocné, suché a lehce kořenité víno s malých zbytkovým cukrem (4,2 g/l). Příjemné zavínění!

Následující a stejně starý Müller Thurgau v pozdním sběru patřil mezi nejlepší vína z této odrůdy, která jsme v uplynulých dvou letech ve Viničním altánu ochutnávali. Suché, bohatě aromatické víno (vyzrálé ovoce) s poměrně plným tělem. Šťavnaté s příjemnou ovocnou pikantností a jemnou mineralitou v dochuti.

Ještě o chloupek lákavější bylo Rulandské bílé 2008 v pozdním sběru. Bohatá vůně (jižní ovoce – ananas, citrusy, mango), v chuti rovněž výrazně ovocité, velmi pikantní a šťavnaté víno s plným a delším závěrem.

Neméně vstřícný byl Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru. Víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5 g/l – 6,8 g/l) a s vůní vyzrálého hroznu se špetkou lipoviny. V chuti plný, šťavnatý a vyvážený s bohatou ovocnou chutí, v níž mým chuťovým buňkám neunikl závan lipového květu.

Následoval polosuchý Ryzlink rýnské, stejně starý ze stejné vinice, ale ve výběru z hroznů. Polosuché víno, které se od svého bratříčka v pozdním sběru lišilo jen o něco menší pikantností, větší nasládlostí a malinko kulatějším tělem. Přednost jsem dal prvnímu z nich!

Třetím ryzlinkem byl polosladký Ryzlink vlašský 2009 ve výběru z hroznů. Velmi pěkné víno ze známé viniční trati Pod Pálavou, ve vůni ovocně-minerální, stejně tak i v chuti. Plnější, pikantní, jemně nasládlé víno s delší dochutí.

Rozhodně potěšil také klaret 2009 z odrůdy Zweigeltrebe v pozdním sběru. Krásná ovocná vůně (jahody), plná, ovocně-minerální chuť s převahou tmavých peckovin. Nasládlé víno s delší dochutí a jemnými tříslovinami.

Prvním červeným bylo Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru s vůní lehce kořenitého a vyzrálého tmavého ovoce. V těle plné, šťavnaté a pikantní s jemně kořenitou dochutí. Víno má velmi nadějnou perspektivu v řádu několika let!

Následovala polosuchá (10,7 g/l zbytkového cukru) Frankovka 2009 v pozdním sběru. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce. V chuti vyzrálé peckoviny, rovněž decentně kořenité s jemně džemovitou dochutí. Příjemné víno na delší pití.

Desátým vzorkem večera, který měl velmi neformální a přátelskou atmosféru díky osobnosti Jaroslava Drmoly, bylo rozhodně nejlepší víno celé degustace – Rulandské modré 2009 ve výběru z bobulí. Ještě suché víno s krásnou vůní povidel a višní. V chuti uhlazené a plné sušeného a kompotovaného tmavého ovoce (převaha rozvařených švestek). Opravdová dobrota s malinko vyšším, ale nevyčuhujícím alkoholem (14 %).

O závěr se postaraly dvě, pro degustaci speciálně nalahvované, ale ještě nezatříděné novinky. Nejprve to bylo Rulandské šedé 2009 s cukernatostí moštu 22 °NM. Víno s bohatou ovocnou vůní (citrusy, broskve) ve smetanovém kabátku. V chuti identické, opravdu pikantní se zřetelnou kyselinkou. Čas tohoto vína teprve přijde – nejdříve počátkem příštího roku!

Poslední byla ukázka mladého Dornfelderu, ještě nehotového vína, které však již nyní naznačilo příznivý potenciál. Ve vůni i chuti tmavé peckoviny, zatím výrazně pikantní a svěží. Rozhodně musí alespoň rok ležet, což zřejmě vinař zamýšlí. Pak to bude velmi příjemné víno.

Večer tím neskončil. Přechutnávalo se, a hosty těšila nejen příjemná vína, ale také další (většinou veselé) historky moravského vinaře.

A ještě hodnocení členů „vrcholového týmu“:

Rulandské modré 2009 – 8,9 bodu (z 10 možných), Zweigeltrebe klaret – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2009, pozdní sběr a Ryzlink vlašský 2009, výběr z hroznů – 8,6 b., Zweigeltrebe 2009 a Rulandské šedé 2010 – 8,5 b., Frankovka 2009, Müller Thurgau 2009 a Ryzlink rýnský 2009, výběr z hroznů – 8,4 b., Rulandské bílé 2009 a Dornfelder 2010 – 8,3 b. a Veltlínské zelené 2009 – 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist