Veselý vinař, pěkná vína – z Kobylí

5. 9. 2011

Byl to veselý, snad poněkud upovídaný večer s pěknými víny, která nesla trochu originální rukopis vinaře. Rodinné Vinařství Herzánovi z Kobylí v sestavě otec, dcera a syn nám představilo celkem třináct vzorků, v drtivé většině z roku 2009. A zatímco šéf vinařství Bronislav Herzán povídal, především o své oblíbené metodě sur-lie, tedy zrání na jemných kvasnicích, my přechutnávali vína v tradičním stylu. Někteří z nás se na závěr přiznali, že občas hledali záblesk výraznější kyseliny, až jej nakonec našli v posledním vzorku.

Nultým, a tedy zavíňovacím vzorkem byla směska Ryzlinku vlašského a Veltlínského zeleného z ročníku 2009 s cukernatostí moštu na úrovni pozdního sběru. Ve vůni tropické ovoce (přezralý banán, mango). Jemně pikantní víno, lehce zakulacené, kombinovalo v chuti světlé ovoce, jemné minerály a oříšky. Zajímavý vstup!

Formálně prvním vzorkem bylo Veltlínské zelené 2009 (cukernatost moštu kolem 22 °NM). Ve vůni lehce kořenité světlé ovoce a květiny. Suché víno s ovocně-minerální vůní a lehkou kvasnicovou krajkou. V dochuti jemná karamelová stopa.

Ryzlink vlašský 2009 (23 °NM) nabídl ve vůni vyzrálé ovoce a stopu medu s oříšky. V chuti nazrálé ovoce se špetkou minerálů a jemných tónů kvasnic. Pikantní v dochuti, kde se objevila hezká kombinace ovoce a květin.

Neuburské 2009 (23 °NM) mělo velmi pěknou ovocnou vůni. V chuti krémové ovoce, plnější tělo, lehce pikantní a téměř máslové tělo. Zatím nejlepší vzorek!

Ale překonalo ho Sylvánské zelené 2009 (23 °NM) s plnou vůní přezrálé broskve a s chutí měkce ovocnou, jemně pikantní a přímo mazlivou. Tělo zakulacené s krémovou dochutí.

Velmi zajímavé bylo Cuvée 2009 (Tramín červený + Chardonnay – 50/50) s vyzrálostí na úrovni výběru z hroznů. Ve vůni náznak čajové růže a světlého ovoce. V těle plné (chardonnay), uhlazené a aromatické (tramín).

Špičková byla Pálava 2009 (27 °NM), která však měla neuvěřitelně vysoký alkohol (16 %), který však kupodivu příliš nevyčuhoval. Krásná vůně (růže, bergamot, citrusy). Tělo bohaté, jemně pikantní s kombinací bergamotové silice a muškátových tónů.

Neméně atraktivní bylo Rosé Cuvée 2009 (Cabernet Sauvignon a Frankovka) s cukernatostí moštu na úrovní bohatého pozdního sběru. Lákavá vůně (peckoviny a jahody ve smetanovém jogurtu). V chuti plné, ovocné (převaha tmavých peckovin) se špetkou smetany. Růžové víno ve stylu francouzského jihu.

Červenou čtyřku zahájilo asi nejslabší víno večera – Modrý Portugal 2009, který mne zklamal hlavně ve vůni, která chyběla typická ovocnost (tmavé peckoviny). Naopak převládala káva a kůže, peckoviny byly hodně vzdálené. V chuti identický, naopak tvrdé živočišné tóny ještě více vynikaly.

Mnohem příjemnější a hlavně ovocnější byl Dornfelder 2009. Ve vůni tmavé peckoviny s lehkou stopou černého rybízu. V chuti, jemně pikantní, byly také cítit květinové tóny.

Na stejné úrovni byl Cabernet Moravia 2009 s vyzrálostí blízké pozdnímu sběru. Ve vůni nazrálá lesní směs s trochou čokolády a vzdáleným závanem papriky. V chuti pikantní švestka, jemná paprička a opět dotyk čokolády.

Rozhodně nejlepším červeným vínem byla známková Regentýna 2009, stoprocentní odrůda Regent, u nás opravdu nová. Bohatě vyzrálé hrozny (cukernatost moštu mezi 25 °NM a 26 °NM). Ve vůni pěkná kombinace vyzrálé tmavé lesní směsi a peckovin. V chuti bohatě ovocné, lehce pikantní s dostatečnou dávnou tmavého ovoce Velmi zajímavá novinka!

A na konci se dočkali i milovníci vyšších kyselin. Prémie měla podobu cuvée Ryzlinku vlašského a Veltlínského zeleného 2010 s parametry pozdního sběru. Výrazná, ale velmi překvapivá „sauvignonová“ vůně – angrešt a černý rybíz. V chuti, která byla mimořádně pikantní, se ke slovu dostaly meruňky a broskve, nechyběla ani pořádná dávka černého rybízu. Moc jsem se divil, co dokáže příroda a vinař.

A trochu se divili i mnozí členové „vrcholového týmu“. Tady je jeho hodnocení:

Regentýna a Pálava – 9 bodů (z 10 možných), Sylvánské zelené, Cuvée Tramín + Chardonnay a Rosé cuvée – 8,8 b., Dornfelder, Cabernet Moravia a Neuburské – 8,6 b., Ryzlink vlašský – 8,5 b., Modrý Portugal a Veltlínské zelené – 8,2 b. a Cuvée Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené 2009 – 7,9 bodu. Závěrečný prémiový vzorek hodnotila jen část týmu, proto výsledné body neuvádím.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist