Vína od Bílků s „červeným finišem”

17. 11. 2014

     Do třetice všeho dobrého – tak by se dalo charakterizovat poslední setkání s víny z velkobílovického Rodinného vinařství Bílkovi ve Viničním altánu. Sedm bílých vín z ročníku 2013 a 2014, dvě růžová 2013, a čtyři o rok starší červená nám představil již podruhé František Bílek. A bylo to příjemné přechutnávání, určitě nejlepší ze všech předchozích od Bílků.
      Zahájili jsme kabinetním Neuburským (Neuburg Blanc) 2013, suchým vínem s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l). Ve výraznější vůni světlé peckoviny, v chuti ovocné (opět peckoviny), svěží a pikantní, v závěru zřetelná bělomasá broskev s jemnou pecičkovou hořčinkou.
      Neméně kvalitní byl Ryzlink rýnský 2013, rovněž kabinetní. Opět suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou ((4,6 g/l a 5,2 g/l). Ve vůni světlé ovoce s tóny citrusů. Stejně tak v jemně zakulacené chuti. V těle lehčí, ale šťavnatý, a v závěru výrazně pikantní.
      Velmi mi chutnalo kabinetní Veltlínské zelené 2013, polosuché víno (9 g/l zbytkového cukru) s příjemnou ovocnou vůní (náznak manga), jemně kořenitou. V chuti měkce ovocné víno, lehce zakulacené, v koncovce pikantní s delikátní mandlovou stopou. Hrozny pocházejí z 50 let starých keřů.
      Trošku rozpačitý jsem byl u kabinetního Sauvignonu Blanc 2013, polosuchého vína s trošku potlačenou ovocnou vůní (angrešt, broskev). V chuti jen jemně nasládlé, lehčí, ovocně-květinové víno s poměrně pikantním závěrem. Víno mi sauvignon příliš nepřipomínalo.
      O poznání vstřícnější byl Pinot Gris (Rulandské šedé) 2013 v pozdním sběru. Polosuché víno s výraznou vůní jižního ovoce. Chuť bohatě ovocná, decentně zakulacená, harmonická, příjemně pikantní v dochuti.
      Následovala zajímavá bílá „vsuvka” – Müller Thurgau 2014. „Mlaďoch” na hranici suchého a polosuchého vína s výraznou aromatikou jižního ovoce a květin. Stejně tak ve šťavnaté, lehce zakulacené a zřetelně pikantní chuti. Tato velkobílovická „milerka” naznačila, že svatomartinská a další mladá vína 2014 budou zajímavá. To jsem si také následně 11. listopadu potvrdil.
      Následoval růžový Merlot 2013 v pozdním sběru. Polosuché víno (10 g/l zbytkového cukru) s vůní jahod a smetanového jogurtu. V chuti měkce ovocné (pikantní jahody), šťavnaté a svěží. V závěru jemné pecičkové třísloviny.
A následovalo poslední bílé víno večera -Pálava 2013 v pozdním sběru. Polosladké, ale poměrně pikantní a svěží víno. Ve vůni kombinace citrusů (především grep), muškátu, medu a černého rybízu. V chuti šťavnaté a pikantní, bohaté na ovoce (citrusy) a tóny černého rybízu a černého bezu. Podle mne nejlepší bílé víno večera.
      A před červenou „čtyřkou” druhé růžové – zemské Zweigeltrebe rosé 2013. Polosladké víno s lehce kořenitou vůní tmavých peckovin. V chuti nasládlé, bohaté na tmavé peckoviny, šťavnaté s pikantním závěrem.
      Prvním červeným byl zemský Neronet 2012 (cukernatost v moštu 20,4 °NM). Ve vůni výrazná lesní směs, stopa vanilka a jemného koření. V chuti lehounce kořenitá tmavá lesní směs a jemná stopa dřeva po zrání v bariku (7 měsíců). V závěru decentně pikantní. Za rok by mohl být v ideální kondici.
      Prvním ze tří červených směsných vín bylo zemské Compliment Cuvée 2012. Trošku překvapivě polosuché víno (7 g/l zbytkového cukru) z odrůd Neronet (60 %) a Dornfelder (40 %). Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi v lehce džemovitém provedení. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, jemně nasládlé a zakulacené se stopou dřeva a čokolády. Víno zrálo v silně vypáleném bariku.
      Následovalo Elegant Cuvée 2012, opět zemské víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,5 g/l). Cuvée odrůd Pinot Noir (60 %) a Merlot (40 %). Vyzrálost obou odrůd byla téměř na úrovni výběru z hroznů. Ve vůni kombinace lehce kořenitého tmavého ovoce. Chuť bohatě ovocná, uhlazená, lehounce nasládlá, dalo by se říci, že přímo elegantní. I toto víno zrálo v bariku, konkrétně 8 měsíců, a to ve středně vypáleném sudu.
      Závěrečným vínem bylo známé, a již oblíbené Markéta Cuvée 2012. Opět zemské víno (cukernatost moštu byla 22 °NM) z odrůd Dornfelder (60 %) a Neronet (40 %). Ve vůni tmavá lesní směs, stopa dřeva a čokolády. V chuti identické s dostatkem sládnoucích tříslovin, a s jemnou kořenitostí. Víno zrálo 12 měsíců v dubovém sudu.
      „Červený finiš” byl možná trochu netradiční (vyšší zbytkový cukr), ale každopádně pro degustující hosty velmi zajímavý.
A takto vína hodnotil „vrcholový tým”:
Markéta Cuvée 2012 – 8,8 bodu (z 10 možných), Pálava 2013 a Elegant Cuvée 2012 – 8,7 b., Veltlínské zelené 2013, Merlot Rosé 2013 a Compliment Cuvée 2012 – 8,6 b., Pinot Gris 2013, Neronet 2012 a Zweigeltrebe rosé 2013 – 8,5 b. , Neuburg Blanc 2013 a Ryzlink rýnský 2013 – 8,4 b., Müller Thurgau 2014 – 8,2 bodu a Sauvignon Blanc 2013 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist