Vína od Opluštilů „Pražákům“ chutnala

13. 7. 2010

Počáteční ostražitost Jindřicha Opluštila staršího přešla ve finále ve spokojený úsměv – a syn jen tiše sekundoval. Tatínek pořád ještě drží otěže tohoto malého, ale milého čejkovického vinařství. Žádné vinařské exhibice či „chemické“ pokusy, ale poctivá moravská vína (někdy až překvapivě atraktivní) za velmi příznivé ceny. Takový styl „Pražáci“ ve Viničním altánu rádi ocení!

Opluštilové nám přivezli k ochutnání dvanáct vín, převážně z ročníků 2009 a 2008, především přívlastkových. Až na jeden vzorek neměla vína zřetelný problém, spíše naopak – minimálně polovina z nich velmi zalahodila chuťovým buňkám přítomných hostů, členy „vrcholového týmu“ nevyjímaje.

Mnohé již naznačilo jakostní Veltlínské zelené 2009 s parametry pozdního sběru ze známé čejkovické trati Odměry. Příjemně suché víno s vůní nazrálého ovoce (zřetelný sladký grep). Již nyní pěkné zakulacené a poměrně plné víno s pikantní grepovou dochutí. Na závinění až příliš bohaté – po pozdějším přechutnání ze sebe vydalo ještě hezčí tóny. A bude se v láhvi dál zlepšovat.

Suché Neuburské 2007 v pozdním sběru mnohé nepochybně poněkud šokovalo intenzívní živočišnou „vůní“, které jen velmi pomalu mizela až nezmizela. Snad příští den v karafě! Nicméně přes tento výrazný handicap bylo v chuti příjemně ovocné, nazrálé, s tóny medu a jemných citrusů. Škoda, že první kontakt s vínem mnohé odradí.

Také Rulandské bílé 2009 v pozdním sběru bylo měkce suché s bohatou vůní jižního ovoce (střídavě ananas, banán, mango). V chuti výrazně ovocné, zakulacené a zároveň svěží a pikantní. Příjemné pití i na delší trať.

Rulandské šedé 2009 ve výběru z hroznů, suché víno s vysokým alkoholem (15 %), potěšilo bohatou vůní i chutí vyzrálého hroznu i tropického ovoce (banán). Díky vyváženosti zbytkového cukru a kyseliny alkohol příliš nevyčuhoval v lehce pikantní dochuti…

Ryzlink rýnský 2009 byl suchý, ale překvapivě s nižší kyselinou a i díky tomu nepůsobil příliš šťavnatě. Zdál se mi trochu tenčí v ovocně-minerálním těle. Proto mne moc neoslovil.

To však neplatí o následujícím Hibernalu 2009 v pozdním sběru z viniční trati Niva hrbatá. Delikátně vyvážené suché víno (3,7 g/l zbytkový cukr, 5,8 g/l kyselin) s ovocnou vůní (grepové tóny) se stopou černého rybízu. V těle zakulacené, jemně pikantní a dostatečně plné nazrálých citrusů (grep) a lehce okořeněné černým rybízem. U vína mi ani nevadil vyšší alkohol – 14 %

Čejkovický Tramín je pojem – nezklamal ani ten od Opluštilů. Polosladký Tramín červený z ročníku 2009 ve výběru z hroznů z populárních Odměr mělo hezkou a čistou vůni i chuť po růžích s jemnou stopou fialek. V těle lehce nasládlé, uhlazené, ale také měkce pikantní v plném těle bez hořčinky.

Zemské rosé 2008 z odrůdy Zweigeltrebe (cukernatost moštu 20 °NM) zaujalo bohatou vůní (jahody se smetanou). V chuti suché, velmi pikantně se středně plným tělem a zřetelnou kyselinkou v lehce minerální dochuti.

Prvním červeným byl jakostní Dornfelder 2008 s pěknou vůní tmavých peckovin, lesních plodů (ostružiny) a čokolády. V téměř identické chuti byl náznak kořenitosti. Uhlazené tělo krášlila jemná pikantnost. Solidní „jakostka“ se slušným tělem.

Frankovka 2008 byla rovněž jakostní, ale proti Dornfelderu trochu elegantnější. Ve vůni džemovitá lesní směs, v těle bylo víno hladké, plné nazrálých lesních plodů a sládnoucích tříslovin. V chuti sice malinko lehčí, ale o to přítulnější.

Jedničkou večera byl Merlot 2008 v pozdním sběru (z trati Niva hrbatá). Vyvážené víno s bohatou vůní vyzrálých peckovin s jemnou kořenitou stopu, kterým v dálce mávaly vanilkové tóny. Měkce ovocnou chuť (směs tmavých lesních plodů a peckovin) opět doprovázel pozdrav vanilky. Víno s příjemnou, jemně pikantní dochutí, zrálo 9 měsíců z jedné poloviny ve starém a z druhé v novém bariku, a potom bylo kupážováno. Moc se povedlo!

Závěrečnou sladkou tečku obstaralo slámové víno Hibernal 2008 se zbytkovým cukrem 131 g/l, příjemnou kyselinou (8,8 g/l) a nižším alkoholem (10 %). Ve vůni přezrálé pikantní ovoce a hrozinky, v chuti sladké, ale zároveň pikantní s výraznými tóny sušeného ovoce (broskve, meruňky) a řepné šťávy. Velmi pikantní slámovka, která by k ještě větší kráse potřebovala harmonizovat jemnou kyselinu s cukry v ovocné vůni i chuti. Malinko totiž rušil náznak jemná „octové” stopy.

A takto vína hodnotil „vrcholový tým“:

Merlot 2008 – 9 bodů (z 10 možných), Hibernal slámové – 8,8 b., Hibernal 2009, Tramín 2009 a Dornfelder 2008 – 8,7 b., Rulandské bílé 2009 – 8,5 b., Veltlínské zelené 2009, Rulandské šedé 2009, Zweigeltrebe rosé a Frankovka 2008 – 8,4 b., Ryzlink rýnský – 7,7 b. a Neuburské – 7,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist