Vína od Salajků – rok od roku lepší!

27. 4. 2010

Málokterá moravská vína, která jsme v posledních roce ochutnali ve Viničním altánu, jsou tak osobitá, zajímavá i provokující, jako ta z rodinného vinařství Salajkových (Sallydoni) se sídlem ve slováckých Lužicích, ale se sklepem a vinicemi v Dolních Bojanovicích. Velmi malé šarže, tradiční metody, velmi šetrný přístup k jejich výrobě. Zatímco loni jsem nad nimi trochu zachmuřeně přemýšlel o tom, kolik z nich by chutnalo běžným konzumentům moravských vín (byť kvalitních), tentokrát jsem s potěšením konstatoval, že většina z nich, a to i ta relativně mladá z ročníku 2008, si rozhodně získají mnoho fanoušků. Pokud se k nim tato „butiková“ vína vůbec dostanou. Je jich totiž málo, a navíc – malinko si za ně musíte připlatit!

Tomáš Salajka nám tentokrát představil devět vín a na závěr jsme ochutnali velmi delikátní ostřejší produkt z vína. Vzhledem k velmi malým šaržím jsou vína deklarována jako zemská, třebaže všechna měla parametry přívlastkových vín – především pozdních sběrů a výběrů z hroznů.

Vstupním vínem byl suchý Ryzlink rýnský 2007 (cukernatost moštu 21,5° NM). Ve vůni nazrálé světlé ovoce a lehká mineralita v podobě olejovo-petrolejové stopy. V identické chuti za minerálním závojem těšily pěkné tóny meruněk a broskví. Příjemně pikantní ryzlink.

Neuburské 2008 (22 °NM) bylo polosuché s ovocně-květinovou vůní, v níž byla zřetelná i jemná minerální a medová stopa. V odpovídající chuti byla jemná nasládlost i decentně pikantní dochuť. Poměrně elegantní a dobře pitelné víno.

Oslovil mne i následující Tramín červený (23,5 °NM) z panenské sklizně. Jemný a delikátní ve vůni i chuti (tramínově-muškátový styl – liči, růže, zralý hrozen, jemný minerální štych). Polosuché víno s bohatým tělem, zakulacené, lehounce nasládlé a v závěru opravdu fajnové.

Pro mne naprostou špičkou večera bylo Rulandské bílé 2006 (25,5°NM). Tento faktický výběr z hroznů určitě potěší všechny milovníky bohatě ovocných, šťavnatých vín s lehkým zbytkovým cukrem. Ve vůni vyzrálé jižní ovoce (především kůra citrusových plodů), stopa medu a jen lehounký závan minerálů. V těle lehce máslové, macaté víno plné nazrálého ovoce (mandarinkové tóny, pomerančová kůra) s pikantní kyselinkou v dlouhé dochuti. Atraktivní víno, kterého není nikdy dost, byť si lehce připlatíte.

Nepochybnou atrakcí večera pro vinné fajnšmekry bylo následující archivní Rulandské bílé 2000 (24,5°NM). V barvě výrazně nazlátlé, ve vůni medově-citrusové s náznakem sušených hřibů. V chuti bohatě nazrálé, ovocně-medové v lehce máselném kabátku. Malinko naoxidované víno se stále atraktivní pikantností v dlouhé dochuti. Hezký zážitek, chvilku si ale počkejte!

První červené, André 2007 (cukernatost moštu 20° NM) to po atraktivní historické exkurzi nemělo lehké. Velmi suché víno s krásnou vůní (višně, švestky), ale poněkud tenčím a hodně pikantním tělem. Pěkně ovocité víno, ale zatím ještě s velkým handicapem výrazné kyseliny. Čeká ho dlouhá cesta, na níž by se mělo poněkud uhladit a zakulatit. Pak by mohlo být velmi zajímavé, ale podle mne je šance 50/50.

Zweigeltrebe 2007 s cukernatostí moštu pro pozdní sběr (21,5° NM) působilo přece jen uhlazenějším dojmem. Hezká vůně peckovin v lehce kořenitém griotkovém nálevu. V chuti měkce ovocné, jemnější s jistou uhlazeností. Víno má své nejlepší dny ještě před sebou.

To platí samozřejmě i o Cabernetu Sauvignon 2008 (22° NM), třebaže toto víno je již nyní hezky pitelné. Ve vůni džemovitá lesní směs (ostružiny) s viditelnou stopou černého rybízu. V identickém a poměrně bohatém těle příjemně prostoupeném jemnými tóny černého rybízu bylo víno dostatečně pikantní a šťavnaté. Očekávám jeho krásný vývoj v horizontu dvou až čtyř let. Už se těším!

Posledním vínem večera bylo netradičně růžové, ale splnilo úlohu sladké tečky. Cuvée rosé André/Modrý Portugal 2008 s parametry pozdního sběru (22° NM) mělo lehce starorůžovou barvu (blížilo se spíše klaretu). V příjemné vůni byla střídavá kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V nasládlé chuti plné pikantních ovocných tónů působilo víno poměrně plným, lehce máslovým dojmem. Opět velmi zajímavé víno, které může zaujmout nejen milovníky vyšších zbytkových cukrů.

Na závěr jsme si připili na další krásná vína od Salajků silnou, ale lehounce nasládlou a již uhlazenou vínovicí, vyrobenou z kvalitní suroviny. Zrála dva roky v dubovém soudku a příjemně zahřála na cestu domů mrazivou nocí ze zasněžené Gröbovky.

A takto hodnotil vína „vrcholový tým“:

Rulandské bílé 2006 – 9 bodů (z 10 možných), Cabernet Sauvignon – 8,9 b., Rulandské bílé 2000 – 8,6 b., Cuvée rosé – 8,5 b., Tramín červený a Zweigeltrebe – 8,4 b., Neuburské – 8,3 b., Ryzlink rýnský – 8,2 b. a André – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist