Vína se stylem i bohatostí v chuti

16. 10. 2008

Obnovenou premiéru mělo po dvou letech ve Viničním altánu rodinné Vinařství U kapličky – pravda tenkrát se jmenovalo RŽ Zaječí, nebo také Víno Zaječí. Majitel rodinného vinařství Rostislav Ždárský se před třemi lety znovu dal cestou produkce prvotřídních přívlastkových vín vyrobených z hroznů, které dozrály na vlastních vinicích v obci Zaječí. Je to požehnaná cesta – její velmi dobré výsledky jsme mohli přímo ochutnat v pražské Gröbovce.

Oldřich Kumpošt, obchodní zástupce a sommelier vinařství, nám představil tucet vín z několika řad. Sedm bílých (jedno z ročníku 2006, zbývající 2007) a pět červených (2005 a 2006) včetně jedné likérové speciality.

I toto vinařství se příliš nevymykalo pokračujícímu „moravského trendu“: bílá vína z ročníku 2007 mají více zbytkových cukrů, ale také poněkud hubenější tělo. V případě Vinařství U kapličky jsou naštěstí vyšší cukry kompenzovány výraznější a životodárnou kyselinou.

Vstupní Ryzlink vlašský z „mladé“ řady Fresh Wine byl opravdu charakteristický svěžím ovocným stylem s výraznější kyselinkou. Víno k jídlu, dobře pitelné, ale v těle spíše křehčí.

To jen částečně platí o Rulandském šedém v pozdním sběru ze stejné řady. Ovocnost doplňovaly ve vůni až jemně medové tóny, v chuti zaujaly citrusy a výraznější kyselina. V těle působilo víno přece jen o něco plnějším dojmem.

Barikové Rulandské šedé 2006 v pozdním sběru mělo vyrovnaný poměr cukru a kyseliny, a to v trochu vyšší rovině. Víno na hranici polosuchého z řady Dalibor kombinovalo ve vůni nazrálé ovoce s vanilkovými tóny po zrání v bariku. V těle bylo plnější, poměrně zakulacené. Tóny vanilky se mísily s chutí kandovaného ovoce. Stopa po zrání v dubu mohla být jemnější, nicméně víno mělo jistou eleganci.

Od tohoto vína šel zbytkový cukr neustále výš. Nejprve Sauvignon v pozdním sběru – voněl po bílém rybízu, angreštu a sladké sterilované kukuřici (ve chvíli, kdy otevřete plechovku). V nasládlém těle (kompotované ovoce) trochu zanikala pikantnost a svěžest vína, kterou mu poskytovalo přes 7 g kyseliny. Dobře pitelné víno, které však nevzruší…

Kupodivu potěšení mému patru poskytlo polosladké Rulandské bílé v pozdním sběru (20,4 g zbytkového cukru, ale také 7,7 g kyseliny). Krásná vůně (meruňky, broskve), mazlivá a velmi pikantní, byť nasládlá chuť. Zakulacené ovocité víno (meruňky, hrušky) mělo výraznou, poměrně delší dochuť.

Muškát moravský v pozdním sběru měl ještě vyšší zbytkový cukr (přes 22 g/l) příjemně voněl (růže, vyzrálý hrozen), v chuti bylo víno jemně aromatické a nasládlé, ale trochu ploché a kratší v dochuti.

Pálava ve výběru z hroznů byla opravdu sladká (72 g zbytkového cukru). Ve vůni jemná, až medově-citrusová. Identická v sladké chuti, kde v závěru vykukovala z těla jemná pikantnost hodně vyzrálého hroznu.

Červená vína mne zaujala o něco víc. Svatovavřinecké 2006 v pozdním sběru zrálo v akátovém sudu, což se projevilo i ve vůni a chuti vína. Nazrálé peckoviny doplňovaly stopy kávy, čokolády, vanilky a také jemný závan vlhké rukavičkové kůže. V chuti pikantní marmeládové ovoce (připečená povidla), v dochuti pak zřetelná kyselinka. Příjemný, hezky pitelný „vavřinec“.

To platí i o Frankovce 2005 v pozdním sběru. Ve vůni kompotované višně a jemné živočišné tóny, v chuti pikantní peckoviny se stopou papričky, v závěru zřetelné kyselinka. Víno má ještě pěkný potenciál na další ležení – jistě se zakulatí.

Zweigeltrebe 2005 ve výběru z hroznů (řada Dalibor) považuji za nejlepší víno večera. Ideální poměru zbytkového cukru a kyseliny, krásná vůně tmavých peckovin s trochou sušených švestek. V těle nazrálé tmavé peckoviny (až marmeládové), zakulacené, pikantní a příjemně kořenité. Jeden z nejlepších moravských „zweiglů“, který jsem letos ve Viničním altánu chutnal.

Líbil se mi i Cabernet Moravia 2006 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé lesní plody, v chuti hezky ovocné s uhlazenými tříslovinami, pikantní, ale malinko tenčí víno.

Závěrečnou sladkou tečkou bylo likérové víno Zweigeltrebe 2006 ve výběru z hroznů (43 g zbytkového cukru, 5,4 g kyselin, 16,8 % alkoholu). Kořenité lesní plody ve vůni, v nasládlé ovocité chuti byla cítit jemná stopa po krátkém zrání v bariku. Sladký, ale nikoliv přeslazený závěr večera s víny, která zaujala stylem (Rulandské šedé a bílé, Sauvignon a Pálava), ale také bohatostí chutí (Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe). Návrat vín z Vinařství U kapličky do Viničního altánu v příštím roce je rozhodně žádoucí. Už se těším, jen doufám, že nová vína budou na zbytkový cukr poněkud skromnější.

Hodnocení „vrcholového týmu“:

Zweigeltrebe 2005 a Pálava – 8,8 bodu (z 10 možných), Sauvignon a Rulandské bílé – 8,6 b., Cabernet Moravia – 8,5 b., Frankovka – 8,4 b., Svatovavřinecké – 8,3 b., Zweigeltrebe likérové – 8,2 b., Rulandské šedé 2006, barrique – 8 b., Muškát moravský – 7,8 b., Rulandské šedé 2007 – 7,2 b. a Ryzlink vlašský – 7 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist